var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia:

Przesłuchanie 2x45.com.pl (25). Hermes: Nie wykluczałbym tezy o zamachu w Smoleńsku

Autor: przesłuchał Przemysław Michalak
2013-11-02 06:26:26

- Bardzo lubię podróżować samochodem. Podczas wakacji w 2010 roku przez dwa tygodnie przejechałem ponad 6 tys. kilometrów - opowiada w kolejnym przesłuchaniu 2x45 pomocnik Zawiszy Bydgoszcz, Hermes. 39-letni Brazylijczyk obecnie jest drugim najstarszym piłkarzem w Ekstraklasie.

Piłkarski idol: - Największym Ronaldo, ten pierwszy i prawdziwy. Podziwiałem też Romario. Pierwszym idolem był zaś Diego Maradona.

Ulubiony/wymarzony klub:
- Jestem wychowankiem Corinthians i zawsze chciałem być idolem dla jego kibiców. To marzenie się nie spełniło. Z zagranicznych klubów najbardziej lubię Juventus. Nie zainteresowałem się "Juve" ze względu na jakiegoś konkretnego piłkarza, który przyciągnąłby mnie swoją grą. Sympatia wzięła się chyba stąd, że klub ten ma barwy biało-czarne, czyli takie same jak Corinthians.

Ulubiony trener: - Evaristo de Macedo. Obecnie już nie pracuje, to dziś 80-latek. Miałem z nim styczność w Corinthians. Ważna postać. 14 razy wystąpił w reprezentacji Brazylii, grał w Barcelonie i Realu Madryt, pięć razy był mistrzem Hiszpanii. Natomiast z tych najsławniejszych postaci moim zdaniem najlepsi są Jose Mourinho i Josep Guardiola.

Najlepszy lub najważniejszy mecz: - Do dziś najważniejszy jest wygrany finał mistrzostw świata U-20. Najlepszego meczu nie jestem w stanie wskazać, za dużo ich było (śmiech).

Najważniejszy gol: - Z tych na polskiej ziemi to bramka z Cracovią w czerwcu 2007 roku. Korona wygrała 2:0 i był to jej setny gol w Ekstraklasie. Fajnie się złożyło.
Rytuał przed meczem: - Zawsze staram się myśleć pozytywnie, powtarzać sobie, że dobrze zagram, wyobrazić sobie wygrane pojedynki, dobre podania i tak dalej. Ale to dopiero, gdy już jestem w szatni. Jak zaczynałem karierę, często nie mogłem spać dzień przed meczem, bo za szybko zaczynałem o nim myśleć. Teraz tego unikam. Pełna koncentracja półtorej godziny przed wyjściem na boisko. Poza tym nie mam jakichś rytuałów czy gestów.

Najlepszy dowcip lub anegdota z szatni: - Chętnie bym opowiedział jakiś dowcip, ale żadnego dokładnie nie pamiętam i nie chcę go zepsuć. Mam do tego słabą pamięć, po jednym dniu zapominam.

Najlepszy obecnie piłkarz Ekstraklasy: - Niech będzie ten Miroslav Radović. Trudno wskazać kogoś innego. W Lechu bardzo lubiłem oglądać grę Semira Stilicia, ale jego nie ma tam już ponad rok. Co do Radovicia, jako defensywny pomocnik mogę się przekonać, jak trudno go kryć. Dobrze gra obiema nogami i trudno przewidzieć, w którą stronę przyspieszy. Do tego jako "dziesiątka" zdobywa sporo bramek. Oczywiście jest mu też łatwiej, bo gra w Legii.

Najładniejszy stadion Ekstraklasy: - Lecha Poznań. Z zewnątrz może wygląda średnio, ale wykończenie jest najładniejsze.

Gdybym nie był piłkarzem, to… - Zrobiłem wszystko, żeby zostać piłkarzem, nie miałem alternatywy. Może byłbym nauczycielem w-f. Na pewno coś związanego ze sportem...

Najlepsi kumple wśród kolegów po fachu: - W Brazylii jest ich sporo, ale żeby polski kibic skojarzył, to wymienię Ediego Andradinę, Hernaniego i Jeana Paulistę. Do tej pory mamy ze sobą kontakt. Sami Brazylijczycy, przydałby się jakiś Polak (śmiech). Są kontakty, ale... jednak najbardziej zażyłe relacje mam z rodakami.

Hobby: - Zajmowanie się dziećmi (śmiech). Oglądam dużo filmów, czytam sporo książek - polskie też. Chciałbym iść na "Wałęsa. Człowiek z nadziei", bo to sprawy historyczne. Bardzo lubię podróżować samochodem. Podczas wakacji w 2010 roku przez dwa tygodnie przejechałem ponad 6 tys. kilometrów. Pozwiedzałem sobie Europę. Mając porównanie, uważam, że z polskimi drogami jeszcze daleko do ideału, ale przynajmniej za jeżdżenie po większości z nich nic nie płacisz. Za granicą w jednym czy drugim kraju wszystko pięknie, ładnie, tyle że strasznie drogo. Czasami więcej wydasz na te opłaty niż na benzynę.

Ulubiona potrawa
: - Ryż, fasola, stek wołowy i sałatka. Uwielbiam to danie. Z polskiej kuchni najbardziej lubię naleśniki z serem lub owocami.

Ulubiona muzyka: - Rock, ale nie jakiś strasznie ciężki. Najczęściej słucham go w wydaniu gospel, w Brazylii jest to popularna muzyka.

Ulubiona książka: - Biblia. Codziennie czytam jakiś fragment.

Ulubiony film: - Wszystko, w czym gra Denzel Washington.

Prawica, lewica, centrum?
- Centrum, choć na pewno bliżej mi do prawicy niż do lewicy. Żona mówi, że jestem aż za bardzo konserwatywny (śmiech).

Zamach w Smoleńsku, czy katastrofa w Smoleńsku? - Jest w tej sprawie tyle wątpliwości i niejasności, że coś tu chyba było nie tak. Nie wykluczałbym tezy o zamachu.

Wierzący, czy ateista? - Wierzący i praktykujący. Z całą rodziną co tydzień chodzimy do kościoła.

Moja największa zaleta: - Szczerość. Staram się zawsze mówić prawdę.

Moja największa wada: - Nawet żona nie wie, za dużo tego. Albo boi się powiedzieć (śmiech). Czasami jestem aż za bardzo wymagający jeśli chodzi o punktualność czy porządek.

Ideał kobiety: - Moja żona jest brunetką, więc sprawa jasna. Kobieta musi być cierpliwa, prawdomówna, ogólnie rodzinna. Plus oczywiście porządek w szafie i punktualność (śmiech).


Poprzednie przesłuchania:
1. Łukasz Surma
2. Daniel Gołębiewski
3. Janusz Gol
4. Michał Janota
5. Paweł Wszołek
6. Damian Zbozień
7. Sebastian Mila
8. Paweł Golański
9. Arkadiusz Piech
10. Marcin Kaczmarek
11. Tomasz Wróbel
12. Dawid Plizga
13. Przemysław Pietruszka
14. Rafał Boguski
15. Paweł Abbott
16. Dariusz Pawlusiński
17. Wojciech Kędziora
18. Jacek Kiełb
19. Piotr Parzyszek
20. Marek Zieńczuk
21. Seweryn Gancarczyk
22. Grzegorz Krychowiak
23. Tomasz Brzyski
24. Tomasz Lisowski 


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się