Rumuni przyjechali jak po swoje i to wzięli. Śląsk Wrocław - Rapid Bukareszt 1:3 (video)

Autor: Przemysław Michalak, Paweł Kiełbus
2011-08-18 21:57:22

Rapid Bukareszt brutalnie sprowadził na ziemię zespół wicemistrza Polski. Śląsk przegrał u siebie 1:3 i ma już tylko czysto teoretyczne szanse na awans do fazy grupowej Ligi Europy.

Pierwsza (i w praktyce ostatnia) część batalii o prawo do występu w rozgrywkach grupowych przypominała starcie utytułowanego pięściarza z zupełnym nowicjuszem. Tak też w istocie było. Doświadczona, poukładana drużyna Rapidu pod batutą Razvana Lucescu wypunktowała pucharowego kopciuszka, jakim mimo wszystko nadal jest wrocławski Śląsk, niezależnie od wyeliminowania uznających toporny fubol zespołów Dundee Utd. i Lokomotiwu Sofia.

Najpierw były zapał i euforia nowicjusza. Słupek Cristiana Diaza w piątej minucie i przede wszystkim mierzone trafienie Sebastiana Mili, które miało miejsce 10 minut później. Potem obaj rywale przeszli do merytorycznej dyskusji. A tutaj już głównym argumentem miały stać się umiejętności indywidualne, jak i kolektywne. Nicolae Grigore skopiował wyczyn dyrygenta wrocławian, tyle że nie ze stojącej piłki, a tercet Romeo Surdu - Vladimir Bożović - Mihai Roman ustalił rezultat pierwszej połowy. Po raz kolejny, bynajmniej nie ostatni defensywa gospodarzy została doszczętnie... rozklepana. Żadne inne określenie nie oddaje wydarzeń z 34. minuty w szesnastce podopiecznych Oresta Lenczyka.

Gdy obie drużyny schodziły na przerwę, sympatycy futbolu w wydaniu lokalnym, jak i krajowym mogli mieć jeszcze nadzieję na odwrócenie przebiegu rywalizacji. Nic z tych rzeczy. Na 11 minut przed końcem spotkania kropkę nad "i" postawili doświadczeni zmiennicy. Uderzenie Daniela Pancu skutecznie poprawił Iulian Apostol. Goście wrócą do Rumunii z zaliczką dającą im prawo do teoretyzowania na temat atrakcyjnych przeciwników w Lidze Europy. Dzięki temu tarcia na linii właściciel Rapidu - trener Lucescu zostaną zapewne złagodzone. Awans umożliwi bowiem zbilansowanie budżetu Rapidu na obecny sezon. Aż strach pomyśleć. Śląsk wylosował (podobno) najkorzystniej jak mógł...

Nie można Ślaskowi odbierać zasług. Teoretycznie nie powinno się także pozbawiać tego zespołu szans na promocję. Czego na pewno wrocławianom nie zabrakło? Przede wszystkim ambicji. W końcówce reprezentacyjny golkiper Danut Coman musiał się solidnie napocić przy niektórych próbach rywali. Pozostałe atuty pozostały po stronie Rapidu. Wystarczy spojrzeć na wyraz twarzy trenera Lenczyka, który już nie takich porażek był świadkiem. Doświadczony szkoleniowiec zdaje sobie sprawę, iż tego typu lekcje zapamiętuje się najlepiej, bo są najboleśniejsze. Jak bowiem inaczej można nazwać przegraną na swoich włościach z klubem uważanym za jedyną drużynę w zasięgu w zaprezentowanym w Nyonie zestawieniu?

Śląsk Wrocław - Rapid Bukareszt 1:3 (1:2)
1:0 - Mila 16'
1:1 - Grigorie 24'
1:2 - Roman 34'
1:3 - Apostol 79'

Jak padły bramki:

1:0 - Rzut wolny po faulu na Elsnerze, jakieś 25 metrów. Mila strzelił idealnie, piłka znalazła lukę w murze i wpadła do bramki tuż przy słupku!

1:1 - Piękne uderzenie Grigorie z około 30 metrów. Pomógł jeszcze drobny rykoszet od Mili. Piłka odbiła się od poprzeczki i wylądowała za linią bramkową.

1:2 - Kapitalna akcja gości, obrona Śląska rozklepana. Na prawej stronie było dwóch zawodników Rapidu. Wbiegający w pole karne Bożović zagrywa na środek, a tam Roman uprzedza Sochę i z kilku metrów kieruje piłkę do siatki.

1:3 - Duże zamieszanie w polu karnym i duża nieporadność obrony Śląska. Pietrasiak wybija za lekko i mocno strzela Surdu. Kelemen broni dziwnie, piłka odbija się w drugą stronę i dobijający Apostol dopełnił formalności.

Śląsk: Kelemen (2) - Celeban (2), Pietrasiak (2), Wasiluk (2), Socha (1,5) - Sobota (1,5) (46' Ł. Madej - 2,5), Elsner (2,5), Cetnarski (1,5) (46' Voskamp - 2), S. Dudek (2) (72' Sztylka - bez oceny), Mila (3) - Diaz (2).

Rapid: Coman - Duarte, Antonio, Alexa, N. Grigorie (58' Apostol) - Roman, Herea, Burca, Bozovic, Surdu (85' S. Grigorie) - Cassio (76' Pancu).