Frajerska porażka z teoretycznie najłatwiejszym rywalem. Wisła Kraków - Odense 1:3 (video)

Autor: Przemysław Michalak
2011-09-15 22:51:06

Wisła na własnym boisku straciła trzy gole w meczu z Odense i wszystkie frajerskie do bólu. Mistrz Polski dobrze grał jedynie przez kilkanaście minut w drugiej połowie i zasłużenie przegrał 1:3 z wicemistrzem Danii.

Teoretycznie było to najłatwiejsze spotkanie "Białej Gwiazdy" w fazie grupowej, bo grano z Odense na własnym boisku. Jeśli miano zdobywać punkty, to właśnie teraz. A tymczasem solidni goście w bolesny sposób pokazali polskiej piłce miejsce w szeregu.

Do przerwy równie dobrze Wisła mogła przegrywać 0:3 i krzywdy by nie miała. Podopieczni Roberta Maaskanta mieli kilka swoich chwil po zdobyciu wyrównującej bramki. Wtedy stuprocentowej sytuacji nie wykorzystał słabiutki tego dnia Dudu Biton, a dobre okazje zmarnowali jeszcze Maor Melikson i Ivica Iliev. Końcówka znów należała do Odense, które przy stanie 1:1 też strzeliło gola, ale Peter Utaka znajdował się na minimalnym spalonym. Reprezentant Nigerii chwilami demolował krakowską defensywę, która spisała się fatalnie.

Bolał fakt, że wicemistrz Danii okazał się drużyną znacznie lepiej zorganizowaną niż mistrz Polski. Wisła w wielu fragmentach przypomina trochę kadrę biało-czerwonych. Bazuje przede wszystkim na indywidualnościach i pojedynczych zrywach, natomiast brakuje jej stylu i jasno określonej koncepcji gry. Jeśli nic się nie zmieni, rywalizacja w fazie grupowej Ligi Europy będzie pasmem klęsk. Ale wciąż, być może naiwnie, wierzymy, że nastąpi poprawa.

Wisła Kraków - Odense 1:3 (0:1)
0:1 - A. Johansson 36'
1:1 - Kirm 54'
1:2 - Utaka 80'
1:3 - Falk 90+1'

Jak padły bramki:

0:1 - Fatalna postawa zawodników Wisły. Strzał Utaki został zablokowany i wydawało się, że jest po wszystkim. Sobolewski zagrywa jednak zbyt mocno do nieprzygotowanego Nuneza, który bez walki stracił piłkę. Futbolówka trafia do Johanssona, a ten strzałem w dalszy róg pokonuje Pareikę.

1:1 - Melikson minął rywala w pełnym biegu i chciał kontynuować akcję, ale we wszystko wmieszał się Nunez, który odegrał do Kirma. Ten był już w polu karnym, przełożył sobie piłkę na prawą nogę i strzelił. Wessels interweniował dość pokracznie i przepuścił piłkę pod pachą.

1:2 - Kolejny rzut wolny dla Odense. Pareiko, zdaniem piłkarzy Wisły i jego samego, był faulowany w polu bramkowym. Zawodnicy mistrza Polski w zasadzie przestali grać, czekając na gwizdek sędziego. Ten jednak milczał. Nunez bez walki przegrał pojedynek główkowy i Utaka musiał trafić do siatki z kilku metrów.

1:3 - Katrastrofa w wykonaniu Chaveza. Przepchnął Falla, ale stracił piłkę w polu karnym. Falk założył "siatkę" Gargule i strzelił mocno w dalszy róg. Pareiko dotknął piłki, lecz to nie wystarczyło.

Ciekawe sytuacje:

10' – Paljić zdecydowanie za łatwo pozwolił na dośrodkowanie z lewej strony i Utaka miał stuprocentową sytuację. Na szczęście strzelił głową kilkadziesiąt centymetrów obok słupka.
13' – Znów szczęście Wisły! Dośrodkowanie z rzutu rożnego niechcący przedłużył Sobolewski i zamykający akcję Johansson z kilku metrów spudłował! Kąt był jednak dość ostry.
27’ – Kirm dostał prostopadłe podanie od Bitona, ale miał już bardzo mało miejsca na strzał i Wessels zdołał odbić piłkę.
34' – Strata Sobolewskiego i błyskawicznie piłka trafia do Utaki. Ten chytrze strzela, ale Pareiko na refleks obronił strzał Nigeryjczyka. A jeszcze był lekki rykoszet od Jaliensa.
45' – Lamey nabija rywala w prostej sytuacji i Utaka omal nie podwyższył na 2:0. Na szczęście odważnie wyszedł z bramki Pareiko i powstrzymał Nigeryjczyka.
51' – Prosty schemat: wybicie bramkarza, wygrany pojedynek główkowy i Utaka popędził na bramkę Pareiki. Kąt był jednak ostry i Nigeryjczyk trafił w boczną siatkę.
61' – Chavez wślizgiem wybił piłkę spod nóg rywala, ale ta trafiła do Andreasena. Zawodnik gości nie wykorzystał okazji, uderzając nad poprzeczką.
63' – BITON!!!! Melikson przejął piłkę i podał do Bitona, który był zupełnie niepilnowany. Izraelczyk miał dużo miejsca i czasu, a strzelił wprost w bramkarza!
66' – Melikson świetnie uciekł spod krycia i podał na prawo do Ilieva. Serb zszedł do środka i natychmiast strzelił – w boczną siatkę.
71' – Melikson świetnie ograł rywala i miał świetną pozycję do strzału tuż sprzed pola karnego. Jego uderzenie zablokował jednak jeden z obrońców i był tylko rzut rożny.
78' – Strzał głową Utaki, piłka odbiła się od słupka, następnie od pleców Pareiki i wpadła do siatki. Bogu dzięki, sędzia odgwizdał spalonego.

Wisła: Pareiko - Lamey, Jaliens, Chavez, Paljić - Nunez (84' Garguła), Melikson, R. Sobolewski (87' Junior Diaz) - Kirm, Biton, Iliev (84' Małecki).

Odense: Wessels - Ruud, A. Christensen, Reginiussen, Mendy (46' Falk) - A. Johansson, Djemba-Djemba, Soerensen, Gislason (90' Ch. Sorensen) - Andreasen, Utaka (82' Fall).

Sędzia: Sascha Kever (Szwajcaria).
Żółe kartki: R. Sobolewski, Lamey, Chavez, Paljić - A. Johansson.
Widzów: 12950.

Wisla Kraków vs Odense BK (1-3) Goals &... przez VIVAGoals