Niesamowity finisz gości! Rapid Bukareszt - PSV Eindhoven 1:3 (video)

Autor: Paweł Kiełbus
2011-09-29 20:34:45

Zawodnicy PSV Eindhoven wykazali się żelaznymi nerwami w końcówce meczu drugiej kolejki grupy C Ligi Europy przeciwko Rapidowi Bukareszt. Do 89. minuty spotkania na National Arena w stolicy Rumunii utrzymywał się wynik remisowy, lecz potem przypomnieli o sobie Ola Toivonen i Tim Matavz.

Podopieczni Freda Ruttena zakończyli efektownym triumfem trwającą od blisko dziewięciu lat passę pucharowych bojów bez porażki u siebie w wykonaniu niedawnych pogromców Śląska Wrocław. "Giulestenii" nie stracili kompletu punktów na własnym terenie w 16 poprzednich spotkaniach. Jednakże PSV dysponowało czwartkowego wieczoru odpowiednim potencjałem, aby tę serię przerwać.

Początkowe minuty pierwszej połowy wskazywały na kontrolowanie przebiegu pojedynku przez trzeci zespół Eredivisie minionego sezonu. W ciągu 26 minut przyjezdni pięciokrotnie zagrozili bramce Danuta Comana, tymczasem w 28. minucie Rapid utarł nosa faworytom grupy C. Najpierw Andreas Isaksson w znakomitym stylu wybronił uderzenie Daniela Pancu, piąstkując piłkę na rzut rożny. Nie minęło kilkanaście sekund, a dośrodkowanie Mihaia Romana ze stałego fragmentu przedłużył wspomniany Pancu na tyle skutecznie, że sposób na golkipera PSV znalazł Dan Alexa. Strzał głową tego ostatniego był pierwszym celnym w wykonaniu gospodarzy w pierwszej odsłonie.

Spotkanie wyrównało się, a do szatni drużyny schodziły przy sprawiedliwym rezultacie 1:1. Na trzy minuty przed przerwą doświadczony obrońca Wilfried Bouma sfinalizował bowiem dośrodkowanie znakomicie dysponowanego Kevina Strootmana z rzutu wolnego.

Obraz gry w drugiej połowie kazał przypuszczać, iż zespoły podzielą się punktami. Nikt nie forsował tempa, a okazji bramkowych było niewiele. Trener Rutten zdawał sobie jednak sprawę, jak dużą wartość miałoby zwycięstwo nad teoretycznie najgroźniejszym rywalem w grupie, o czym wspominał na konferencji przedmeczowej. Dlatego też w końcówce PSV przyśpieszyło i wypunktowało solidnych gospodarzy.

W 89. minucie Strootman ponownie zanotował asystę, tym razem przy golu Toivonena, a w drugiej minucie doliczonego czasu dzieła zniszczenia dokonał coraz skuteczniejszy Matavz. Słowenien, z którym na Philips Stadion wiąże się spore nadzieje, wykończył akcję jak zawsze pracowitego Driesa Mertensa.

PSV wykorzystało niefrasobliwość defensywy Rapidu (błędy Ruiego Duarte i Marcosa Antonio przy bramkach) oraz przedwczesne zadowolenie rumuńskiego zespołu wynikiem i z kompletem punktów przewodzi grupie C Ligi Europy. Nikogo zresztą nie zdziwi, jeśli już tej pozycji Holendrzy nie opuszczą do końca rywalizacji przed fazą play-off. Trzeba jednak oddać hołd podopiecznym Razvana Lucescu, którzy pokazali lepszy futbol w konfrontacji z PSV niż przed tygodniem zawodnicy Legii Warszawa.

Pokonanie piłkarzy Ruttena w bieżącej edycji miałoby wymiar prestiżowy dla każdej z pozostałych trzech drużyn. PSV nigdy jeszcze nie przegrało spotkania grupowego w Pucharze UEFA bądź Lidze Europy.

Rapid Bukareszt – PSV Eindhoven 1:3 (1:1)
1:0 - Alexa 28'
1:1 - Bouma 42'
1:2 - Toivonen 89'
1:3 - Matavz 90' + 2

Rapid: Coman – Rui Duarte, Marcos Antonio, Burca, Bożović – Grigore, Alexa, Herea (74' Apostol) – Roman (51' Teixeira), Pancu (83' Cassio), Deac.

PSV: Isaksson – Manolev, Bouma, Marcelo, Strootman – Pieters, Mertens, Toivonen, Matavz – Wijnaldum, Lens (72' Labyad).

Sędzia: Fredy Fautrel (Francja)

Żółte kartki: Alexa (43'), Pancu (45' + 1), Deac (56'), Rui Duarte (85') - Strootman (52'), Mertens (80').