var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm

Legia dostanie milion euro kary za jeden transparent?! Paru kibicom zabrakło inteligencji

Autor: Przemysław Michalak
2011-09-30 14:48:25

Zrobiono aferę w zasadzie z niczego, ale inna sprawa, że część kibiców Legii znów nie zabłysnęła inteligencją. Głośno zrobiło się o jednym transparencie, który zaprezentowano w meczu z Hapoelem.

Chodzi o transparent z napisem stylizowanym na hebrajską czcionkę "Dżihad Legia". Hasło z pewnością prowokacyjne, ale czy aż tak straszne, żeby Legii miała grozić kara finansowa w wysokości nawet miliona euro?! Przy takiej skali Dariusz Pietrasiak za porysowanie taksówki po dwóch piwach powinien dostać 10 lat odsiadki. Na wywieszeniu tego płótna się skończyło. Nie odnotowano żadnych incydentów, gremialnych wyzwisk, naruszeń cielesności. Cała drużyna Hapoelu przeżyła wyprawę do "jądra antysemityzmu" i spokojnie wróciła do domu.

Inna sprawa, że autorzy transparentu nie popisali się zdrowym rozsądkiem, żeby nie ująć tego znacznie dosadniej. Chyba każdy wiedział, że przed starciem z izraelskim klubem znaczna część opinii publicznej będzie szczególnie wyczulona na wszystko, co może choćby przywodzić na myśl skojarzenia z szeroko pojętym antysemityzmem. Po jaką cholerę dawano im pożywkę jednym kawałkiem szmaty? I dlaczego znów ma odpowiadać klub? Czy stadionowy monitoring nie jest w stanie wychwycić osób rozciągających płótno z napisem na sektorze? Jeśli nie, to jest on w zasadzie zbędny.

Zarząd Legii wydał już w tej sprawie oświadczenie: "Władze Legii Warszawa zawsze podkreślały, że stadion nie jest miejscem manifestacji poglądów politycznych, religijnych, a także propagowania haseł niezwiązanych z futbolem. Żałujemy, że nasi kibice, którzy wspaniale dopingowali drużynę przez cały mecz, dopuścili się zachowania, które negatywnie wpływa na ocenę ich postawy podczas spotkania z Hapoelem Tel Awiw.

Osoby, które przygotowywały tzw. oprawę podpisały oświadczenie, w którym zobowiązują się do przestrzegania przepisów - w tym uszanowania zakazu wywieszania transparentów z niedozwolonymi na stadionach treściami. Niestety zobowiązanie to zostało naruszone i kibice muszą spodziewać się konsekwencji – m.in. zakazów stadionowych.

Stosowne decyzje zostaną podjęte po analizie materiału dowodowego oraz przeprowadzeniu przez klub postępowania dyscyplinarnego, a naturalną konsekwencją zaistniałej sytuacji będzie obciążenie kibiców odpowiedzialnych za incydent kosztami potencjalnej kary finansowej, która grozi klubowi ze strony UEFA. Liczymy również, że – zgodnie z podpisanym przez klub i Stowarzyszeniem Kibiców Legii Warszawa latem 2010 roku porozumieniem – SKLW podejmie działania, aby tego typu sytuacje nie miały miejsca w przyszłości".

W kulturze islamu dżihad oznacza dokładanie starań i podejmowanie trudów w celu wzmocnienia wiary i islamu. Termin ten często jest jednak tłumaczony jako święta wojna".

O tak, jak niektórzy zapłacą po parę tysięcy z własnej kieszeni, na przyszłość pięć razy się zastanowią nad kolejną prowokacją.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się