"Biała Gwiazda" wraca do gry, zasłużone zwycięstwo! Awaria nie przeszkodziła. Wisła Kraków - Fulham 1:0 (video)

Autor: Przemysław Michalak
2011-10-20 20:59:39

Wisła Kraków wygrała swój pierwszy mecz w Lidze Europy! Wszystko sprzyjało tego dnia mistrzom Polski i na szczęście udało się to wykorzystać za sprawą Dudu Bitona. Bez względu na okoliczności, pokonanie drużyny z Premier League to zawsze wielka sprawa.

Sędzia Martin Hansson na pewno ma wielu wrogów, szczególnie w Irlandii (prowadził rewanż z Francją w barażach o mundial w RPA), ale w Krakowie powinien być teraz mile wspominany. Kilka razy pomylił się bowiem na korzyść "Białej Gwiazdy". Większość arbitrów pokazałoby Moussie Dembele tylko żółtą kartkę, a to był najlepszy piłkarz Fulham do momentu wykluczenia. Z kolei dużo wcześniej mógł wylecieć z boiska Osman Chavez, który zdecydowanie zbyt często faulował rywali. Na dodatek po jednym ze stałych fragmentów Duńczyk spokojnie mógł podyktować rzut karny po przewinieniu Juniora Diaza, a w samej końcówce pan Hansson nie zauważył, że strzał piłkarza Fulham został zablokowany ręką i nie dał Anglikom nawet rzutu rożnego.

Trzeba jednak pochwalić Wisłę, że jak na polski klub nieźle radziła sobie w ataku pozycyjnym i potrafiła długo utrzymać się przy piłce. Można mówić, że Fulham przyjechało do Polski bez Clinta Dempseya, Danny'ego Murphy'ego i Bobby'ego Zamory, a na ławce usiedli Steve Sidwell i John Arne Riise, jednak pamiętajmy, że Robert Maaskant musiał radzić sobie bez Maora Meliksona, Patryka Małeckiego, Radosława Sobolewskiego i Marko Jovanovicia.

Przyjezdni z Londynu od chwili gry w osłabieniu niewiele mieli do powiedzenia i zasłużenie przegrali. Przez pierwsze dwa kwadranse to oni częściej utrzymywali się przy piłce, ale to Wisła stwarzała więcej sytuacji. Jakiś postęp w krakowskiej drużynie można więc zaobserwować, choć oczywiście do rewelacji daleko.

Wisła wraca do gry, gdyż Odense wysoko przegrało z Twente na własnym boisku. Oceny za to spotkanie TUTAJ

Wisła Kraków - Fulham 1:0 (0:0)
1:0 - Biton 60'

Jak padła bramka:

1:0 - Biton otrzymał piłkę na 30. metrze i tym razem powstała luka w środku pola, którą Izraelczyk wykorzystał. Zbliżył się do pola karnego i znakomicie uderzył tuż przy słupku. Schwarzer niewiele mógł zrobić.

Ciekawe sytuacje:

5' - Mocny strzał Duffa sprzed pola karnego, Pareiko zdołał odbić piłkę do boku.
10' - Pierwszy celny strzał Wisły. Aktywny Iliev zszedł z prawego skrzydła do środka i uderzył na bliższy słupek. Schwarzer jednak pewnie interweniuje.
11' - Groźnie Wisła! Kontra mistrza Polski, Iliev strzela z 20. metrów, piłka została podbita po rykoszecie i Schwarzera ratuje poprzeczka!
20' - Dobry, mocny strzał Ilieva tuż sprzed pola karnego, ale bardzo dobrze interweniuje bramkarz Fulham. Nie było nawet rzutu rożnego.
26' - Fatalna strata Wisły w środku pola, potem uprzedzony Diaz i bardzo dobrą sytuację miał Dembele. Na szczęście strzelił za lekko i Pareiko złapał piłkę.
27' - Świetnie Iliev ograł w polu karnym Kelly'ego, ale uderzył tuż obok słupka! Szkoda, bo to była najlepsza okazja Wisły do tej pory.
29' - Czerwona kartka dla Dembele! Nunez sprowokował Dembele, lekko go szturchając. Reprezentant Belgii odepchnął Argentyńczyka i sędzia wyrzucił z boiska piłkarza gości. Tak po prawdzie, bardziej zasłużył na żółtą, ale nie będziemy protestować.

42' - Wisła bardzo długo rozgrywała piłkę i w końcu Diaz podał płasko w pole karne. Garguła strzelił z pierwszej piłki, ale w sam środek. Pewnie obronił Schwarzer.
52' - Bomba Wilka z ponad 30. metrów! Schwarzer z najwyższym trudem wybija piłkę na rzut rożny.
62' - Błyskawiczna kontra Wisły. Obrońca Fulham za krótko wybija piłkę głową i z woleja strzela Kirm, jednak prosto w ręce bramkarza.
75' - Biton przyjęciem piłki zgubił obrońcę, ale zamiast podać Gargule na sam na sam, postanowił strzelić z 18. metrów. Bardzo niecelnie.
87' - Chavez wreszcie się doigrał. Kolejny ostry faul i zasłużona druga żółta kartka.

Druga połowa rozpoczęła się z 15-minutowym opóźnieniem, gdyż doszło do awarii dwóch jupiterów na stadionie.

Wisła: Pareiko - Lamey, Chavez, Jaliens, Junior Diaz - C. Wilk, Nunez - Iliev (86' Boguski), Garguła (80' Brud), Kirm (90' Czekaj) - Biton.

Fulham: Schwarzer - Kelly, Hangeland, Hughes, Briggs (88' K. Frei) - Gecov (75' Sidwell), Etuhu - Duff, Dembele, Orlando Sa (58' Kasami) - A. Johnson.

Sędzia: Martin Hansson (Szwecja).
Żółte kartki: Iliev, Chavez.
Czerwone kartki: Dembele (29' Fulham), Chavez (87' Wisła).

szólj hozzá: W1-0F