var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Steam

TOP10 najlepszych polskich talentów w Football Managerze 2018

Autor: Tomasz Hatta
2018-04-02 13:14:49

Czym jest Football Manager, nawet nie musimy pisać. Każdy ma za sobą wiele lepszych i gorszych chwil jako wirtualny manager. Przedstawiamy ranking najlepszych zawodników wywodzących się z Polski, którzy mogą się sprawdzać w dużych klubach europejskich – przy odpowiednim wyszkoleniu i ograniu. A na koniec zapraszamy do krótkiej rozmowy z wielkim pasjonatem tej gry.

Celowo w zestawieniu nie znalazł się Bartłomiej Drągowski, który coraz bardziej traci w oczach „researcherów”. Bardzo rzadko można natrafić na jego udaną karierę, a gdy dostaje szanse we Fiorentinie, statystyki kompletnie nie bronią jego popisów w bramce.

10. Jakub Kiwior – 17 lat (Anderlecht Bruksela)
Deficyt lewych obrońców szczególnie w reprezentacji zaczyna się nieco zmniejszać. Przez ostatnie wersje gry bardzo duży potencjał wykazywał Mateusz Hołownia, co się oczywiście nie zmienia. Na ten moment jednak wydaje się, że młody zawodnik szkolący się w Belgii ma większe możliwości na rozwój – mając już w wieku 17 lat ciekawe warunki techniczne, z odbiorem na poziomie 14/20. Do poprawy zostają kwestie fizyczne i niepokoić może tylko kwestia niskiej determinacji, jednak w różnych karierach widać, że można z niego mieć duży pożytek. Kiwior nie jest zawodnikiem na miarę potentatów europejskich, ale po wielu latach gry z pewnością może sobie radzić w tej środkowej grupie klubów różnych lig oraz być mocną opcją w kadrze. W młodych latach często można widzieć go wypożyczonego do Ekstraklasy.

9. Kamil Jóźwiak – 19 lat (Lech Poznań)
Cały czas bardzo perspektywiczny, chociaż nieco mniej niż po zimowej aktualizacji bazy danych. Jóźwiak w trakcie gry bardzo dobrze rozwija atrybuty, które potrzebuje dobry skrzydłowy. Największym atutem staje się szybkość, wraz z przyspieszeniem, dzięki czemu po kilku latach jest etatowo powoływany do reprezentacji. Jeśli chodzi o piłkę klubową, czasami zdarza się, że utknie długo w Lechu bądź w odpowiednim momencie wyjedzie z kraju i należy go szukać w mniej zamożnych klubach Premier League lub mocniejszych drużynach słabszych lig. Kamila można bardzo fajnie rozwijać.

8. Jan Bednarek – 21 lat (Southampton)
Kontrakt w Anglii nawet w grze okazuje się nie do końca udany. Mimo dosyć dobrych parametrów na swój wiek, długo w Southampton miejsca nie zagrzewa i zdarza mu się być wykupionym przez mniejszy klub – występujący zazwyczaj w Championship. Ogólnie rzecz biorąc, kariera angielska u niego niezbyt może pomóc w osiągnięciu parametrów porównywalnych do jego potencjału, aczkolwiek gdy już zaczyna grać w słabszym klubie, zdarza mu się przeskoczyć niezły poziom. 

7. Sebastian Szymański  - 18 lat (Legia Warszawa)
Chłopak z papierami na fajną karierę, jeśli tylko kwestie fizyczne rozwiną się odpowiednio dobrze. Od najmłodszych lat widać u niego solidne usposobienie techniczne, pozwalające grać nie tylko w środku pola, ale także na obu skrzydłach. U Szymańskiego nie pojawia się większy problem ze sferą psychiczną, dzięki czemu jest to zawsze dobra inwestycja mocnego klubu. Czasami niestety można zauważyć, ze z różnych przyczyn Szymański zakotwiczy za długo w Legii – przez co jego talent nie rozwija się aż tak bardzo jak powinien.

6. Szymon Żurkowski  - 19 lat (Górnik Zabrze)
Będący w czołówce zawodników z Ekstraklasy, którzy dosyć szybko wyjeżdżają z kraju. Już na początku gry kluby z wielu krajów interesują się jego usługami, a gdy już wyjedzie, to bardzo dobrze rozwija swoją grę w środku pola. Wszystko dzięki ustawionemu wysokiemu potencjałowi – zapewne w dużej mierze przez obecność w niektórych rankingach na najbardziej utalentowanych zawodników. Przy właściwym mentorze w silnym klubie, Szymon staje się naprawdę bardzo ciekawą opcją do dobrego grania, w dużej mierze przez bardzo solidne atrybuty psychiczne.

5. Bartosz Kapustka – 20 lat (Freiburg S.C.)
Przez cały czas solidny skrzydłowy, nie wskakując jednak przy tym na maksymalny możliwy dla niego poziom. Powodem tego jest po prostu brak zainteresowania wielkich klubów, z wiadomych przyczyn nie przebija się w Leicester. Z reguły co rusz wypożyczany do różnych krajów, nawet francuskich, gdzie spotyka się jego bardzo dobrą grę. Po kilku latach Kapustka jest etatowym kadrowiczem, a także w niektórych przypadkach regularnie gra na solidnym poziomie w dosyć dobrych ekipach.

4. Dawid Kownacki – 20 lat (Sampdoria)
Z tym utalentowanym napastnikiem zdarzają się różne historie. Teoretycznie kontrakt w Serie A pozwala na to, by umiejętności wzrastały, jednak bardzo rzadko udaje mu się zbierać tam jakiekolwiek występy. Notorycznie udostępniany do wypożyczenia, a po kilku latach nawet na listę transferową. Grając jakimś klubem warto go wyciągać do siebie, ponieważ bardzo dobrze można wykorzystać jego potencjał do zdobywania bramek. Stąd jego wysokie miejsce w tym zestawieniu.

3. Krystian Bielik  - 19 lat (Arsenal)

Bycie chwilami blisko pierwszego zespołu Arsene’a Wengera przełożyło się także na jego potencjał wirtualny. Wiecznie wypożyczany do innych klubów, często także do Ligue 1. Systematycznie podnosi dzięki temu swoje umiejętności i staje się potem obrońcą, który może spokojnie występować w czołowych klubach europejskich. Bielika śmiało można kreować na nowego Kamila Glika. Para Bielik – Glik w kadrze na dodatek jest dosyć szybko realna, ponieważ nikt z naszej młodzieży nie ma szans dorównać byłemu zawodnikowi Legii.

2. Kamil Grabara – 18 lat (Liverpool FC)

W życiu realnym, a także i w grze można stwierdzić, że „Polska bramkarzami stoi”. Grabara szkolący się w młodzieżowej drużynie The Reds zawsze podnosi swoje umiejętności na tyle, by po wielu latach stać się dobrą opcją w pierwszym zespole. Jego determinacja na poziomie 15-20 znakomicie się pokrywa z talentem. Żaden inny bramkarz w grze nie ma takich możliwości, by zastąpić w bramce reprezentacji naszych wielkich bramkarzy.

1. Robert Gumny – 19 lat (Lech Poznań)

Bezsprzecznie największy talent wywodzący się z Polski. Młodzieżowy reprezentant Polski dosyć szybko ma wywieraną presję poprzez zainteresowanie wielkich klubów. W Lechu z reguły wytrzymuje jeden sezon i przechodzi do topowej ekipy – najczęściej z ligi angielskiej, gdzie szkoli swoje umiejętności w zespole młodzieżowym bądź jest wypożyczany do niższej ligi w celu ogrania. W reprezentacji po kilku sezonach staje się czołowym zawodnikiem, posiadającym wszystko co trzeba dla klasowego prawego obrońcy i wyróżnia się szybkością oraz ogromną pracowitością. Atutem jest też możliwość wystawienia go na lewej stronie defensywy.

***

Przy okazji tworzenia tekstu porozmawialiśmy również GrOcAL-em, który jest jednym z bardziej znanych polskich graczy Football Managera.

- Jak zapatrujesz się na rozwój młodych polskich zawodników w prowadzonych przez siebie klubach?
- Od małego lubiłem kluby, które stawiają na młodych zawodników – jak Arsenal, Ajax. Od lat największą satysfakcję w grze sprawia mi wyszukiwanie 16-17 letnich zawodników z najdalszych zakątków Polski i świata. Następnie poprzez odpowiedni dobór treningu oraz mentorów dbam o ich rozwój. Choć nie ma co ukrywać - Polska nie jest kopalnią młodych talentów na początku kariery, jak i w późniejszych sezonach. Wielokrotnie jednak zdarzało mi się, że prowadzeni przeze mnie Polacy trafiali do topowych klubów świata. Nie ukrywam, że z upływem sezonów i przede wszystkim chęcią zdobywania trofeów sięgam po talenty z innych krajów. Bałkany od lat dostarczają masę tanich i perspektywicznych graczy, ale od kilku edycji lubię zakupy we Francji, Włoszech oraz Portugalii.

- Kogo polecasz z polskich zawodników, na bazie własnych doświadczeń z grą?
- Z polskich zawodników zdecydowanie mogę polecić Szymańskiego, ze względu na bardzo dobre i szybko rozwijające się atrybuty psychiczne – takie jak błyskotliwość, przegląd sytuacji, przewidywanie oraz gra bez piłki. Te atrybuty doskonale sprawdzają się na pozycji środkowego pomocnika. Dodatkowo cennym atutem Szymańskiego są stałe fragmenty gry, po których regularnie zbiera asysty. Sebastian może grać na kilku pozycjach, dzięki czemu nie będziemy mieli bólu głowy przy narastających kontuzjach w zespole.

***

Zachęcamy do podzielenia się z nami Waszym rankingiem zarówno polskich, jak i zagranicznych talentów w FM-ie. Propozycje podawajcie nam na Twitterze, Facebooku lub mailowo na redakcja@2x45.info.

Spróbujemy wspólnymi siłami stworzyć najlepszą jedenastkę.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się