var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";Autor zdjęcia: flickr.com

Paweł Olkowski kolejnym Polakiem w Anglii. Odbuduje swoją karierę w Championship?

Autor: Marcin Łopienski
2018-07-10 18:02:06

Paweł Olkowski podpisał dwuletni kontrakt z Bolton Wanderers. 28-letni obrońca zasilił klub z Championship bez kwoty odstępnego, bo na początku czerwca rozwiązał swój kontrakt z 1.FC Koeln. Polak dołączył do zespołu, który wcześniej stawiał na zawodników z kraju nad Wisłą.

O transferze 13-krotnego reprezentanta Polski do Boltonu Wanderers poinformowała na Twitterze reprezentując go agencja menadżerska INNfootball, a po chwili nastąpiło oficjalne potwierdzenie ze strony angielskiego klubu. Prezentacja Pawła Olkowskiego przewidziana jest natomiast na czwartek.

Do jakiego klubu trafi były obrońca Górnika Zabrze i 1. FC Koeln? Nowy zespół 28-latka od roku występuje w Championship. W minionym sezonie na zapleczu angielskiej ekstraklasy zajął 21. miejsce – ostatnie bezpieczne nad strefą spadkową. Wcześniej w latach 2001-2012 Bolton grał w Premier League, a w tym samym czasie z tym klubem związanych było kilku polskich piłkarzy: Błażej Augustyn, Jarosław Fojut, Przemysław Kazimierczak, Grzegorz Rasiak i Euzebiusz Smolarek. Jednak w angielskiej ekstraklasie wystąpili tylko Fojut, Rasiak i Smolarek.

 

 

Przenosiny na wyspy to drugi zagraniczny kierunek w karierze Olkowskiego. Wcześniej Polak występował w Górniku Zabrze, z którego w lipcu 2014 roku odszedł do Kolonii. Tam przez trzy rundy był podstawowym piłkarzem, gdzie w 77 występach zdobył dwie bramki i zaliczył osiem asyst. W lutym 2016 roku stracił miejsce w składzie, a miesiąc temu za porozumieniem stron rozwiązał kontrakt ważny jeszcze przez rok. Teraz Olkowski będzie walczył o podstawowy skład w Boltonie.

Musimy przyznać, że jak na zawodnika z tak mizernym dorobkiem występów w ubiegłym sezonie, Polakowi udało się znaleźć całkiem atrakcyjne miejsce pracy. Oczywiście, Championship to nie Premier League, a Boltoni daleko do pozycji sprzed dziesięciu lat, ale mimo wszystko jest to wiele wyższa półka niż powrót do Ekstraklasy. A w kontekście Olkowskiego już zimą mówiło się o ofercie z Legii Warszawa, latem o zawodnika pozostającego bez kontraktu walczył Lech Poznań. Teraz już wiadomo dlaczego 28-latek wszystkimi siłami odganiał oferty z rodzimej ligi.

Przeanalizowaliśmy sytuację kadrową Boltonu i Olkowski na dzień dobry jest czwartym prawym obrońcą w kadrze. Polak na starcie będzie musiał walczyć z Markiem Little’ym (28 meczów ligowych, gol i asysta w poprzednim sezonie) i Stephenem Darbym (trzy mecze ligowe) oraz młodym 20-latkiem Chiorim Johnosonem, który trafił do klubu za darmo z Arsenalu. W przypadku Olkowskiego plusem może być jego wszechstronność, bo może on zagrać na każdej pozycji na prawej stronie boiska, a na skrzydle jest zdecydowanie luźniej w defensywie.

 


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się