var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";Autor zdjęcia: pixabay.com

FIFA opublikowała raport transferowy za letnie okienko dla lig TOP5. Najwięcej wydano w Anglii, najlepiej sprzedawano we Francji

Autor: Patryk Maćkowski
2018-09-13 23:02:27

FIFA opublikowała raport dotyczący letniego okienka transferowego dla pięciu topowych lig. Żadnym zaskoczeniem nie jest fakt, że najwięcej wydały na transfery angielskie kluby. Dzieje się tak bowiem praktycznie co okienko. Pod względem sprzedaży Anglicy byli jednak dopiero na trzeciej lokacie, a najwięcej zarobiono we Francji.

W raporcie zostały zawarte dokładne liczby dotyczące m.in. wydatków i liczb zakupionych oraz sprzedanych zawodników przez kluby z krajów tzw. "BIG 5" (Anglia, Hiszpania, Francja, Włochy, Niemcy). Łącznie dokonano 1 629 transferów, a najbardziej aktywne na rynku były angielskie zespoły.

W Anglii sprzedano 522 zawodników, zakupując przy tym 459. Był to także piąty sezon z rzędu, w którym Anglicy przekroczyli próg miliarda dolarów. Nieznacznie więcej wydano jednak w zeszłym roku. Najwięcej zawodników pozyskano ze Szkocji i tam też oddano najwięcej graczy. Najliczniejszą nację przychodzących i odchodzących stanowili Brytyjczycy.


Na drugim miejscu uplasowali się zaś Włosi. W tym przypadku widać transakcje wymienne z Hiszpanią, skąd przybywało i odchodziło najwięcej piłkarzy. Podium zamyka właśnie Hiszpania, która najchętniej współpracowała z Anglią.

Największe wydatki na transfery:

  • Anglia - 1,44 miliarda dolarów
  • Włochy - 1,004 miliarda dolarów
  • Hiszpania - 961 milionów dolarów
  • Francja - 419 milionów dolarów
  • Niemcy - 392 miliony dolarów


W sprzedaży rządzą zaś Francuzi, którzy zarobili 833 miliony dolarów za w sumie 303 odchodzących graczy. Warto zaznaczyć, że wydali przy tym na nowych zawodników prawie dwa razy mniej. Rynkiem, który najczęściej pozyskiwał zawodników z Ligue 1 była natomiast... Belgia. Dopiero w dalszej kolejności uplasowały się Anglia oraz Hiszpania.

W zestawieniu na drugiej lokacie znaleźli się Hiszpanie, z mniejszym o ponad sto milionów dolarów zyskiem. Podium zamyka Anglia, która zarobiła ponad dwa razy mniej niż wydała.

Największy dochód ze sprzedaży:

  • Francja - 833 miliony dolarów
  • Hiszpania - 716 milionów dolarów
  • Anglia - 559,5 miliona dolarów
  • Niemcy - 485 milionów dolarów
  • Włochy - 417milionów dolarów

Skromnie w zestawieniu wyglądają Niemcy. Zgarnęli troszkę więcej niż wydali, ale generalnie było to kolejne okno transferowe bez szaleństw. Widać zupełnie inną obraną drogę niż u konkurencji.

Zauważalny jest również trend sprowadzania zawodników między 21. a 24. rokiem życia. W każdym kraju liczba ta była najwyższa. Natomiast suma pozyskiwanych zawodników tuż przed trzydziestką albo już po jej przekroczeniu wynosiła zaledwie kilkanaście procent.

Zapewne te kwoty z każdym rokiem będą rosły coraz bardziej. Pytanie, gdzie jest granica. I czy w ogóle gdzieś jest?

Cały raport dostępny jest tutaj.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się