Autor zdjęcia: redbullsalzburg.at

Liga Europy: W derbach Red Bulla znów górą Salzburg. Sevilla przegrywa w Liege. Klęska drużyny Rzeźniczaka (video)

2018-11-29 23:43:37

W czwartek rozegrano 5. kolejkę Ligi Europy. W najciekawszym meczu Red Bull Salzburg pokonał RB Lipsk 1:0 i z kompletem punktów przewodzi w grupie B. Porażka może być dla ekipy z Niemiec bardzo kosztowna, bo może zadecydować o odpadnięciu tej drużyny już w fazie grupowej. Niespodziankę sprawił Standard Liege, który pokonał u siebie Sevillę FC 1:0 i do samego końca będzie jeszcze walczył o promocję do kolejnej fazy. Wysokiej porażki doznał Qarabag Agdam, który na własnym boisku poległ ze Sportingiem Lizbona aż 1:6.

W grupie A jeszcze przed piątą kolejką wiadomo było, że awans do kolejnej fazy wywalczą Bayer Leverkusen i FC Zurych. W czwartek ekipa z Niemiec zremisowała z Ludogorcem Razgrad 1:1 (Jacek Góralski grał cały mecz, Jakub Świerczok został zmieniony w 82. minucie), a drużyna ze stolicy Szwajcarii przegrała z AEK-iem Larnaka 1:2. W grupie B potknięcie RB Lipsk wykorzystał Celtic Glasgow, który wygrał z Rosenborgiem Trondheim 1:0 i z trzypunktową przewagą nad niemiecką drużyną zajmuje drugie miejsce.

Pewni awansu są już piłkarze Zenita Sankt Petersburg, którzy pokonali na własnym obiekcie FC Kopenhagę 1:0. Awans już w czwartek mogli sobie też zapewnić piłkarze Slavii Praga, ale przegrali z outsiderem grupty – Girondins Bordeaux 0:2. Dwa mecze w grupie D zakończyły się bezbramkowymi remisami – Dinamo Zagrzeb grało z Fenerbahce Stambuł, a Spartak Trnawa z Anderlechtem Bruksela. Takie rezultaty oznaczają, że oprócz Dinama pewni awansu są już też piłkarze z Turcji. Jeśli chodzi o występy polskich zawodników to Patryk Małecki (Spartak) opuścił boisko w doliczonym czasie gry, a Damian Kądzior pojawił się na murawie w doliczonym czasie gry.

W grupie E pewne zwycięstwo zanotował Arsenal Londyn, który na wyjeździe pokonał Worsklę Połtawa 3:0. Szansę gry otrzymali zawodnicy rezerwowi i aż dwóch z nich – Emile Smith-Rowe i Joseph Willock – wpisało się na listę strzelców. Prawdziwą kanonadę strzelecką urządzili sobie piłkarze Sportingu Lizbona, którzy w Baku rozbili Qarabag Agdam aż 6:1. Jakub Rzeźniczak grał cały mecz i dodatkowo obejrzał żółtą kartkę. Tyle samo bramek zobaczyli też kibice na San Siro, gdzie AC Milan pokonał F91 Dudelange 5:2. Do przerwy było 1:1 i pachniało ogromną niespodzianką, w 49. minucie goście objęli nawet prowadzenie, ale włoski zespół wziął się w garść i ostatecznie wbił mistrzowi Luksemburga cztery bramki. W drugim meczu awans zapewnił sobie Real Betis, który pokonał Olympiakos Pireus 1:0. Wynik mógł być wyższy, ale hiszpańska ekipa nie wykorzystała na początku meczu rzutu karnego.

Wszystko może się jeszcze wydarzyć w grupie G, gdzie nadal cztery drużyny mają szansę na promocję. Rangers FC grając przez drugą połowę w osłabieniu zremisowało bezbramkowo z Villarreal CF, a Spartak Moskwa niespodziewanie uległ na własnym boisku Rapidowi Wiedeń 1:2. W czasie meczu doszło do skandalicznego incydentu – jeden z kibiców wbiegł na boisko i chciał uderzyć kapitana rosyjskiej drużyny, ale na szczęście całą sytuację w porę udało się uspokoić. W grupie H piąte zwycięstwo zanotował Eintracht Frankfurt, który u siebie rozbił kompletnie bezbarwny w tej edycji Ligi Europy Olympique Marsylia 0:4. Kolejne dwie bramki zdobył świetnie spisujący się serbski nastolatek, Luka Jović. W drugim meczu dość niespodziewanie przegrało Lazio Rzym, które na Cyprze uległo Apollonowi Limassol 0:2.

Sytuacja jest też otwarta w grupie I, gdzie poszczególne drużyny w tabeli dzieli tylko jeden punkt. W szalonych okolicznościach zwycięstwo wyszarpał Besiktas Stambuł – Turcy już po 6. minutach przegrywali 0:2, ale w drugiej połowie wzięli się do roboty i ostatecznie wygrali 3:2. Punkty stracił lider grupy – KRC Genk, który zremisował z Malmo FF 2:2 (poza kadrą meczową był Jakub Piotrowski). W grupie J niespodziewanie Sevilla poległa w Liege z miejscowym Standardem 0:1, a na pozycję lidera awansował FK Krasnodar, który pokonał Akhisar Belediye 2:1.

Padła twierdza w Astanie – tej sztuki udało się dokonać Dynamo Kijów, które pokonało kazachską drużynę 1:0. Tym samym wicemistrzowie Ukrainy zapewnili sobie awans do kolejnej fazy. W drugim meczu grupy K Stade Rennes pokonało FK Jablonec 1:0 i do samego końca będą liczyć się w walce o awans. W grupie L kolejny pewny tryumf zanotowała Chelsea Londyn, która rozbiła PAOK Saloniki 4:0. Blisko awansu jest też BATE Borysów, które pokonało MOL Vidi FC 2:0.