Autor zdjęcia: footballexpert.com

Liga Europy: Milan odpada! Salzburg i Eintracht z kompletem zwycięstw. Debiuty młodych Polaków w Bayerze, gol Świerczoka (video)

2018-12-13 23:55:26

W czwartek rozegrano ostatnią kolejkę fazy grupowej Ligi Europy. Największą niespodziankę sprawił Olympiakos Pireus, który na własnym obiekcie pokonał AC Milan 3:1 i tym samym wyeliminował włoską drużynę z dalszych rozgrywek. Wielkiej sztuki dokonali piłkarze Red Bulla Salzburg i Eintrachtu Frankfurt, którzy wygrali sześć spotkań i zakończyli zmagania z kompletem punktów. Debiutancką – i niestety ostatnią bramkę w tej edycji rozgrywek – dla bułgarskiego Łudogorca Razgrad zdobył Jakub Świerczok.

W grupie A już przed ostatnią serią wszystko było już jasne – mimo to wysoką wygraną na Cyprze zanotował Bayer Leverkusen, który pokonał AEK Larnaka 5:1. Mecz był również bardzo ważny dla polskich kibiców, bo szansę debiutu otrzymało dwóch młodych polskich zawodników: Jakub Bednarczyk wszedł na boisko w 81. minucie, a Adrian Stanilewicz w 88. minucie. W drugim spotkaniu Ludogorec Razgrad zremisował z FC Zurych 1:1. Bramkę na wagę remisu zdobył Jakub Świerczok, który grał do 72. minuty. Całe spotkanie w barwach mistrza Bułgarii zanotował Jacek Góralski.

Świetnie w fazie grupowej zaprezentował się Red Bull Salzburg, który w ostatnim meczu pokonał Celtic Glasgow 2:1 i tym samym z kompletem 18 punktów zakończył zmagania na pierwszym miejscu. Mistrz Austrii praktycznie otworzył autostradę do awansu dla swojego imiennika z Lipska, ale ten nie wykorzystał szansy i zaledwie zremisował z Rosenborgiem Trondheim 1:1 i w efekcie odpadł z dalszej rywalizacji.

W grupie C w meczu na szczycie Slavia Praga pokonała Zenit Sankt Petersburg 2:0, ale mimo tego to ekipa z Rosji wygrała grupę. Na pocieszenie Girondins Bordeaux pokonało FC Kopenhagę 1:0 i dzięki temu zajęło awansowało na trzecie miejsce. W grupie D do sporej niespodzianki doszło w Trnawie, gdzie miejscowy Spartak pokonał Fenerbahce Stambuł 1:0 (poza kadrą meczową był Patryk Małecki). W drugim spotkaniu Dinamo Zagrzeb bezbramkowo zremisowało z Anderlechtem Bruksela (na ławce był Damian Kądzior).

W grupie E faworyci nie zawiedli – Arsenal Londyn skromnie pokonał Qarabag Agdam 1:0 (Jakub Rzeźniczak grał do 85. minuty), a Sporting Lizbona już po pierwszej połowie prowadził 3:0 z Worsklą Połtawa. W grupie F na własne życzenie awans stracił AC Milan, który przegrał na wyjeździe z Olympiakosem Pireus 1:3 i kosztem greckiej drużyny odpadł już w fazie grupowej. Do sporej niespodzianki doszło w Luksemburgu, gdzie miejscowe F91 Dudelange bezbramkowo zremisowało z Realem Betis i tym samym zdobyło historyczny punkt w fazie grupowej Ligi Europy.

Villarreal CF i Rapid Wiedeń – te dwie ekipy wywalczyły awans z grupy G. Hiszpanie pewnie pokonali Spartaka Moskwa 2:0, a zespół z Austrii w meczu o bezpośredni awans pokonał Rangers FC 1:0. W grupie H wyczyn Red Bulla Salzburg powtórzył Eintracht Frankfurt, który w Rzymie pokonał miejscowe Lazio 1:0 i też zakończył rywalizację z kompletem punktów. Po raz kolejny skompromitował się Olympique Marsylia, który na własnym obiekcie uległ Apollonowi Limassol 1:3 i zakończył zmagania bez choćby jednego zwycięstwa.

W grupie I sensacyjnie awans stracił Besiktas Stambuł, który na własnym stadionie przegrał z Malmo FF 0:1. W drugim meczu KRC Genk pewnie pokonało norweski Sarpsborg 08 4:0. Poza kadrą belgijskiego zespołu był Jakub Piotrowski. W grupie J pewne zwycięstwo zanotowała Sevilla FC, która pokonała u siebie FK Krasnodar 3:0. Porażka mogła kosztować rosyjską ekipę odpadnięcie z dalszej rywalizacji, ale jej potknięcia nie wykorzystał Standard Liege, który tylko bezbramkowo zremisował z tureckim Akhisarem Belediye, dla którego był to dopiero pierwszy punkt w Lidze Europy.

W grupie K dość niespodziewanie na własnym boisku poległo Dynamo Cijów, które przegrało z czeskim FK Jablonec 0:1. Cały mecz rozegrał Tomasz Kędziora. Dzięki dobrej postawie w dwóch ostatnich meczach w ostatniej chwili awans wywalczyło francuskie Stade Rennes, które w bezpośrednim meczu pokonało FK Astanę 2:0. W grupie L pierwszą stratę punktów zaliczyła Chelsea Londyn, która zremisowała z węgierskim MOL Vidi FC 2:2. Oprócz ekipy Maurizio Sarriego z awansu cieszą się też w Borysowie – miejscowe BATE pokonało na wyjeździe PAOK Saloniki 3:1.