var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";Autor zdjęcia: własne

W przerwie: "Jimmy Burns - Barca. Życie, pasja, ludzie". Wielowątkowy przewodnik po historii

Autor: Andrzej Cała
2018-12-16 03:04:57

Dożyliśmy czasów, gdy piłka nie tylko jest obecna praktycznie 24 godziny na dobę w telewizji i internecie, ale możemy też czytać świetne pozycje o jej historii. Można pomiędzy meczami, można w drodze do pracy, można tam, gdzie królowie chadzają piechotą. Możliwości jest multum. W każdy weekend będziecie mieli okazję przeczytać nasze polecenia. Pewnie częściej będziemy chwalić niż ganić, bo na słabe książki szkoda nam czasu, więc potraktujcie to jako przewodnik po wartościowej lekturze na czas przerwy. Jeśli macie wśród znajomych fanów katalońskiego hegemona, na pewno dzisiejsza propozycja będzie świetną opcją na gwiazdkowy prezent.

Jimmy Burns - Barca. Życie, pasja, ludzie (SQN)

Każda historia ma swoich bohaterów. Nie jest w żadnym wypadku wyświechtanym stwierdzenie, że warto, aby ci bohaterowie mieli pasję. A gdy mówimy o najważniejszej z nieistotnych rzeczy, czyli piłce nożnej, ludzie, ich pasja i miejsce równa się życie. I o tym jest książka Burnsa poświęcona klubowi, który dla milionów osób na świecie jest w życiu czymś niezwykle ważnym, by nie powiedzieć - fundamentalnym.

Burns to jeden z najlepszych obecnie autorów pozycji poświęconych futbolowi. Spod jego pióra wyszły m.in. dostępne na naszym rynku “Piłkarska furia. Podróż przez hiszpański futbol” (mogliście o tej pozycji przeczytać tutaj) oraz jeszcze gorąca “Cristiano i Leo. Historia rywalizacji Ronaldo i Messiego”, o której to książce przeczytacie z kolei niebawem. Wielką zaletą pisarza jest nie tylko sam język, ale przede wszystkim bardzo przytomne wyważenie proporcji tematycznych. To być może najważniejszy powód, dla którego “Barca. Życie, pasja, ludzie” to spośród dziesiątek książek na rynku opisujących “Dumę Katalonii” ta najbardziej wartościowa.

Obszerna i elegancko wydana - to rzuca się w oczy na początek. Burns upchnął ponad 100 lat historii Barcelony na blisko pięciuset stronach. Wiedzy, ciekawostek, smaczków starczyłoby mu pewnie na drugie tyle, więc ostateczny kształt książki możemy uznać za swoiste crème de la crème. Autor w większym stopniu skupia się zresztą na historii, na budowaniu tożsamości światowej potęgi, aniżeli współczesności. Tę pewnie jeszcze kiedyś opisze w oddzielnym podsumowaniu.

Tytułowa pasja jest jednym ze słów-kluczy, aby w pełni docenić i zrozumieć ogrom pracy wykonanej przez Burnsa. Bez niej niemożliwym by było dotrzeć do wszystkich osób, które wypowiadają się na łamach książki, opowiadając o magii Barcelony, rywalizacji sportowej, ale też kwestiach, które w “Barca. Życie, pasja, ludzie” stanowią nie mniej istotną wartość - wątkach społecznych, by nie rzec tożsamościowych.

O tym, jak istotne dla Katalończyków było posiadanie sportowej potęgi, nie trzeba nikogo przekonywać. Tyle że FCB potęgą przez lata wcale nie było, a rzecz toczyła się w ogóle o jej istnienie, obecność na piłkarskiej mapie Hiszpanii. Burns opisuje to wszystko ze szczegółami i - tak się przynajmniej wydaje - z zachowaniem kompletnej obiektywności. To warto docenić, bo sprawia, że nie obcujemy z lekturą napisaną jak na życzenie klubowych włodarzy, ale rzetelnym, wielowątkowym przewodnikiem po historii.

Dziś Barcelona to operujące bajecznymi pieniędzmi, wielowymiarowe przedsiębiorstwo. Nie zawsze tak było. Nie zawsze był to klub pierwszego wyboru dla piłkarskich gwiazd. Dość powiedzieć, że pierwszy Puchar Europejskich Mistrzów Krajowych “Duma Katalonii” wywalczyła dopiero w 1992 r. U Burnsa znajdziemy dokładny opis drogi do tego triumfu. Dowiemy się też, który zawodnik podpisał umowę z Barceloną po pijaku, sądząc, iż trafi do Realu.

Wszystko to napisane i podane zwięźle, z biglem. I chyba właśnie dlatego tak piekielnie wciągające.

Nasza ocena (1-6): 5+


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się