var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";Autor zdjęcia: accredito.com - Wisła Płock

Wisła Płock wzięła talent z I ligi. Maciej Spychała trafi do Nafciarzy, ale najpierw dokończy sezon w Jastrzębiu

Autor: Marcin Łopienski
2019-01-26 14:30:25

Maciej Spychała jeszcze rok temu grał w III lidze, a dziś po zaledwie jednej rundzie jesiennej na zapleczu Ekstraklasy, podpisał 2,5-letni kontrakt z Wisłą Płock. Jak poinformował nowy klub 20-latka, rundę wiosenną prawdopodobnie spędzi on w dotychczasowym klubie z Jastrzębia.

Maciej Spychała jest wychowankiem Warty Sieraków, z której przeniósł się do Akademii Piłkarskiej Lecha Poznań. Tam w drugiej drużynie „Kolejorza” zagrał 20 meczów w III lidze, przebywał również na wypożyczeniu w Zagłębiu II Lubin. W klubie z Dolnego Śląska na tym samym poziomie rozgrywkowym wystąpił w 28 meczach i zdobył cztery bramki. 

Kariera pomocnika urodzonego 28 stycznia 1998 roku nabrała rozpędu latem 2018 roku, kiedy trafił do GKS-u 1962 Jastrzębie. W drużynie beniaminka I ligi zanotował 18 spotkań, ale wyróżnił się do tego stopnia, że trafił do notesów trenerów Ekstraklasy. Spychała znalazł się również w naszym zestawieniu najlepszych młodzieżowców za rundę jesienną I ligi. Tak pisaliśmy o nim w grudniu: 

- Bardzo solidny defensywny pomocnik. Świetnie poradził sobie w przeskoku z trzeciej do pierwszej ligi. Nie jest to może piłkarz kreatywny, ale wykonywanie czarnej roboty w środku pola wychodzi mu znakomicie. Sam Jarosław Skrobacz w wywiadzie z nami przyznał, że był on letnim strzałem w dziesiątkę, chociaż startował z pozycji największej niewiadomej w swoim zespole.

I rzeczywiście, tym którym nie śledzą bacznie rozgrywek I ligi, powyższy filmik najlepszych zagrań 20-latka potwierdzi ten opis. Spychała na pewno nie jest pomocnik „box to box”, nie zdobywa wielu bramek i nie ma na koncie wielu asyst. Jego ciężka praca w drugiej linii jednak nie umknie bacznemu obserwatorowi. Przegląd pola, świadomość taktyczna (tak ważna na pozycji środkowego pomocnika grającego na „6” lub „8”) odbiór piłki, przewidywanie, inklinacja do gry kombinacyjnej, dokładny przerzut piłki i spokojna głowa przy rozprowadzeniu akcji. 

Wszystkie te cechy wyróżniają 20-letniego pomocnika i prędzej czy później musiał trafić on do Ekstraklasy. Wisła Płock podpisała z nim 2,5-letni kontrakt, ale możliwość dogrania sezonu w Jastrzębiu również powinna pozytywnie wpłynąć na samego zawodnika. Spychała na zapleczu Ekstraklasy, w mniej wymagających warunkach, będzie mógł jeszcze popracować nad tymi elementami oraz wyeliminować błędy. Wszystkie ze stron: Wisła Płock, GKS 1962 Jastrzębie i Maciej Spychała powinny na tym tylko zyskać.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się