var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";Autor zdjęcia: Jakub Ziemianin tspodbeskidzie.pl

10 piłkarzy z klubów I i II ligi z rocznika 1998, którzy mogą skorzystać na zmianie przepisu o młodzieżowcu

Autor: Mateusz Sokołowski
2019-01-29 12:33:19

PZPN przedłuża młodość! Niestety nie każdemu, lecz tylko niektórym piłkarzom. A konkretnie - tym urodzonym w 1998 roku. Poniedziałkowa reforma przepisu o młodzieżowcu sprawiła, że w kolejnym sezonie oni również będą cieszyć się tym przywilejem (pierwotnie górną granicą wieku młodzieżowca miał być w sezonie 2019/20 rocznik 1999).

Zmiany nie popieramy, bo przesunięcie granicy wieku o rok nie rozwiąże kwestii związanych ze szkoleniem czy wyszukiwaniem talentów. Ale skoro już nastąpiła, na pewno znajdą się tacy, dla których będzie wyjątkowo korzystna. Wybraliśmy dziesięciu. Oto urodzeni w 1998 roku piłkarze klubów I i II ligi, którym korekta przepisu o młodzieżowcu może ułatwić drogę na najwyższy szczebel rozgrywek.

Kolejność alfabetyczna.

***

Kamil Antonik (skrzydłowy, II liga, Resovia)

Jedno z objawień rundy jesiennej na drugoligowych boiskach. Początek sezonu w jego wykonaniu był dość bezbarwny, ale po kilku kolejkach zaczął się rozkręcać. Ma to, czego powinno się wymagać od porządnego skrzydłowego. Umiejętności techniczne, drybling, pewność siebie i przyzwoitą szybkość. Niedawno mówiło się, że zainteresowany jego pozyskaniem jest inny drugoligowiec, Widzew. My jednak uważamy, że Antonik ma potencjał, by docelowo grać wyżej niż na trzecim poziomie rozgrywek.

***

Mateusz Bartolewski (lewy obrońca lub pomocnik, II liga, Ruch Chorzów)

Gdyby nie kontuzja, której doznał w październiku (i która wyeliminowała go z gry do końca rundy jesiennej), być może już teraz mógłby rozpatrywać jakąś ofertę. To piłkarz o dość często poszukiwanym przez polskich trenerów profilu - lewonożny, mogący grać - uwaga, klasyk - zarówno w defensywie, jak i ofensywie. W Ruchu Bartolewski występował jako lewy obrońca. Grał wysoko, często włączał się do akcji ofensywnych, dośrodkowywał, strzelał. Także po stałych fragmentach gry, bo jednym z jego atutów jest wzrost (187 centymetrów). 20-latek wyleczył już kontuzję i trenuje na pełnych obrotach, licząc z pewnością na dobrą formę w rundzie rewanżowej.

***

Mateusz Czyżycki (ofensywny środkowy pomocnik, I liga, Odra Opole)

Kiedy grał jeszcze w Siarce Tarnobrzeg (odszedł z niej do Opola równo rok temu) mówiono o nim jako o najlepszym zawodniku młodego pokolenia w II lidze. Kreuje grę na połowie rywala. Przegląd pola i kreatywność sprawiają, że potrafi błysnąć bardzo dobrym prostopadłym podaniem. Jeśli nie ma takiej możliwości - uderza. Z dystansu, mocno, prawą nogą.

***

Konrad Handzlik (ofensywny środkowy pomocnik, II liga, Olimpia Grudziądz)

Otarł się już o Ekstraklasę. Najpierw w Wiśle Kraków (ligowy debiut w 2015 roku, skończyło się na rozegraniu kilku minut), a później w Legii (ale tam ostatecznie grał tylko w rezerwach). Profilowo to piłkarz podobny do Czyżyckiego. Ofensywny gracz środka pola, umiejący zarówno podać (i to w kreatywny, nieszablonowy sposób), jak i uderzyć. W rundzie jesiennej - 4 gole. Kto wie, może zadziała tu zasada “do trzech razy sztuka” i dopiero trzecie podejście do Ekstraklasy okaże się tym właściwym?

***

Michał Kaput (defensywny pomocnik, II liga, Radomiak Radom)

Wysoki, dobrze zbudowany, mający za sobą pierwszą rundę spędzoną na poziomie centralnym. Zdaniem wielu - z potencjałem na grę wyżej. W grudniowym zestawieniu najlepszych młodych zawodników z II i III ligi pisaliśmy o nim tak: “Dobrych zawodników występujących na tej pozycji zazwyczaj ciężko opisać wyszukanymi przymiotnikami. 20-latek ma dobre warunki fizyczne (185 centymetrów wzrostu), umie uderzyć z dystansu. Jest dobrym przykładem kariery budowanej krok po kroku”. To co, jaki będzie kolejny krok?

***

Wojciech Muzyk (bramkarz, II liga, Olimpia Grudziądz)

Jeden z ciekawszych bramkarzy młodego pokolenia na tym poziomie rozgrywek. Dotychczas jego kariera rozwija się dość systematycznie. Najpierw Czarni Olecko (liga okręgowa), później MKS Ełk (III liga), teraz Grudziądz. Jesienią - 20 rozegranych meczów, 5 czystych kont. I imponujący wzrost - aż 195 centymetrów.

***

Oskar Paprzycki (defensywny pomocnik, I liga, Chojniczanka Chojnice)

Potrafi dać jakość zarówno przy odbiorze piłki, jak i w ofensywie. Jeden z jego atutów to precyzyjne prostopadłe podania zagrywane w stronę napastników. Gra dość twardo, czego efektem jest liczba kartek - w tym sezonie sześć żółtych i jedna czerwona.

***

Jakub Piątek (defensywy pomocnik, I liga, GKS Tychy)

Był w Legii (juniorzy), Rakowie Częstochowa, ale dopiero tego lata otrzymał szansę regularnej gry w dorosłej piłce. W Tychach, u trenera Ryszarda Tarasiewicza. Stylem gry próbuje nawiązywać do swoich idoli - Isco i Luki Modricia. Co ciekawe, w drużynie gra razem z bratem. Kacper Piątek skończył niedawno 17 lat, jest piłkarzem bardziej ofensywnym i też zapowiada się nieźle - w tym sezonie w rozgrywkach I ligi trafił już do bramki dwa razy.

***

Przemysław Płacheta (skrzydłowy, I liga, Podbeskidzie Bielsko-Biała)

Mówisz: Płacheta, myślisz: szybkość. Niesamowite przyspieszenie i “gaz” to jego cechy rozpoznawcze. Kiedy jeszcze jako junior trenował w Polonii Warszawa pojawił się nawet pomysł, by przygotować go do startu w… igrzyskach olimpijskich w biegu na 100 metrów. Płacheta ma za sobą pobyt w RB Lipsk, a ostatni rok spędził na boiskach pierwszej ligi. Najpierw w Pogoni Siedlce (2 gole), później w Podbeskidziu (3 trafienia). Dosłownie kilkanaście dni temu był o krok od transferu do Cracovii. Na przeszkodzie stanął jednak jego… wiek. - Uznaliśmy, że nie ma sensu ściąganie kolejnego skrzydłowego, który za rok nie będzie już miał statusu młodzieżowca - mówił Michał Probierz. Cóż, może po zmianie przepisów trener “Pasów” zastanowi się jeszcze raz?

***

Mateusz Spychała (prawy obrońca, I liga, Stal Mielec)

Brat bliźniak Macieja, który od kolejnego sezonu zagra w Wiśle Płock. Dynamiczny, umie odebrać piłkę i mimo niskiego wzrostu poradzić sobie w pojedynkach bark w bark. Wychowanek Lecha Poznań, w którym spędził osiem sezonów grając w jednym roczniku m.in. z Kamilem Jóźwiakiem.

 

 


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się