var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";Autor zdjęcia: Youtube / Stan Futbolu

Ankieta 2x45 przed startem Ekstraklasy. Krzysztof Stanowski: Górnik nie wykonał ruchów, które mogę na pewno uznać za wzmocnienia

Autor: przepytał Mariusz Bielski
2019-02-05 16:00:59

Czy wy też już nie możecie doczekać się powrotu najlepszej ligi na świecie, czyli naszej Ekstraklasy? Praktycznie od świąt odliczaliśmy dni rysując kreski na ścianach, a teraz staramy się wczuć w odpowiedni klimat, przepytując ekspertów. Wczoraj swoimi typami podzielił się z nami Robert Podoliński, a dzisiaj robi to Krzysztof Stanowski, założyciel i dziennikarz Weszło.

Ankieta Roberta Podolińskiego TUTAJ.

***

Kto przeprowadził najlepsze transfery?
- Może Jagiellonia? Chociaż ta drużyna jest też dla mnie pewną zagadką, skoro pozbyła się piłkarzy, którzy jesienią mieli sporo do powiedzenia względem jej wyników. Nastąpiło tam nie tyle wzmocnienie składu, co wymiana kadrowa. Na pierwszy rzut oka - może im wyjść na plus. Pytanie, na ile taki Kostal będzie w stanie zastąpić Frankowskiego, bo owszem, pokazał, że ma talent, ale zrobił to praktycznie w dwóch meczach. Sensownym ruchem bez wątpienia wydaje się sprowadzenie Imaza, aczkolwiek ostatnio odniósł kontuzję i opuści kilka pierwszych kolejek rundy wiosennej. A to oznacza, że w ataku Jagiellonii w sumie jest bieda w tym momencie. Zwłaszcza po odejściu trzech napastników. Przydałaby się tam strzelba, co do której mielibyśmy pełne przekonanie. Natomiast wydaje mi się, iż najważniejszym wydarzeniem transferowym w kontekście ostatecznych rozstrzygnięć jest zatrzymanie Haraslina w Lechii.

Jagiellonia ma szansę dogonić Legię i Lechię?
- Wydaje mi się, że nie. Sądzę, iż jest to drużyna, która będzie walczyła o awans do europejskich pucharów, co prawdopodobnie osiągnie, natomiast nie uważam, że białostoczanie będą punktowali aż tak regularnie, by tę sporą stratę nadrobić.

Kto zlekceważył zimowe okienko, a nie powinien?
- Był taki moment, kiedy Lechia mogła sprowadzić Michała Pazdana i z tego co wiem on sam był tym kierunkiem w miarę zainteresowany. Albo nawet bardziej niż w miarę. To byłby ruch, który mógłby znacznie wzmocnić Lechię w walce o mistrzostwo Polski. Trzeba jednak wziąć poprawkę, iż większość klubów Ekstraklasy znajduje się w niezbyt pewnej sytuacji finansowej, więc robienie im zarzutów, że nie wydały fortuny jest raczej bez sensu. Lepiej nie wydawać kasy ponad miarę. Z tych stabilniejszych drużyn spodziewałem się nieco więcej po Lechu, ale skoro dowodzi tam ktoś taki jak Adam Nawałka, to trzeba mu zaufać.

Za którym ligowcem zatęsknimy po jego odejściu zimą?
- Jeśli nawet taki Wrzesiński wyjeżdża z Polski, to znaczy tyle, że jakość naszej Ekstraklasy cały czas się obniża. Nawet te najsłabsze kluby tracą wyróżniających się zawodników na rzecz drużyn zagranicznych. Walukiewicz czy Żurkowski jeszcze zostaną u nas przez pół roku. Świderski... Nie, nikt nie kupował biletów na Jagę z myślą, by to jego obserwować najuważniej. Nie wyjechał z ligi żaden taki gwiazdor jak chociażby wcześniej wspomniany przeze mnie Haraslin, co do którego miałem obawy, iż jednak opuści Gdańsk, a passa Lechii stanie pod znakiem zapytania.

Lechia utrzyma się w walce o mistrzostwo do samego końca?
- Myślę, że tak, chociaż nie chciałbym tego argumentować... Ta liga to przeważnie jedna wielka niespodzianka.

Który trener pierwszy straci posadę w rundzie wiosennej?
- Valdas Ivanauskas. Jeśli jesteś na ostatnim miejscu, to zawsze wykonujesz najbardziej nerwowe ruchy, więc nie wykluczałbym takiego scenariusza. Zagłębia ma najmniejszy margines błędu, zatem stawiam na Litwina.

Rewolucja kadrowa w Sosnowcu się powiedzie i uda się im jakoś uratować czy będzie to kompletna klapa?
- Z całym szacunkiem, lecz problem z klubami typu Zagłębie jest taki, że przy możliwościach finansowych na jego poziomie, szukanie nowych piłkarzy oznacza tyle co grzebanie w śmietniku i to takim przebranym. Trudno znacząco wzmocnić zespół, będąc w sytuacji sosnowiczan. Myślę, że od nich nie ma co oczekiwać fajerwerków.

Kto zatem – nie licząc Zagłębia Sosnowiec – prawdopodobnie spadnie do pierwszej ligi?
- Górnik Zabrze nie wykonał praktycznie żadnych ruchów, o których mógłbym powiedzieć, że na pewno wzmocnią ten zespół. Podopieczni Marcina Brosza są w strefie spadkowej już teraz, Żurkowski myślami może wybiegać do Fiorentiny, a także na mistrzostwa U-21... Tak, Górnik może mieć problemy.

Na co stać Wisłę Kraków w nadchodzącej rundzie?
- Wydaje mi się, iż na jesień wypracowała sobie zbyt dużą przewagę punktową, aby rozpatrywać ją w gronie ekip, które mogą się uwikłać w walkę o utrzymanie. Pamiętajmy jednak, że jest to drużyna mocno osłabiona przez to okienko, a do tego jej przygotowania do dalszej części sezonu były dalekie od optymalnych. Mogą się jej przydarzyć pewne perturbacje, aczkolwiek trudno mi wyobrazić sobie Białą Gwiazdę w strefie spadkowej, choć też ręki nie dam sobie za nią uciąć.

Michał Probierz jako szef pionu sportowego Cracovii - da radę, czy bierze na siebie za dużo?
- Uważam, że da radę. Skoro wziął to na siebie - musiał wiedzieć na co się pisze. W ogóle to fajna sprawa, iż w końcu polski trener otrzymał aż tak duże zaufanie. Przeważnie regułą było pomiatanie naszymi szkoleniowcami i dopiero kiedy przyjechał ktoś z zagranicy, mówił to samo, tylko po angielsku, nagle się okazywało, że te same słowa jednak miały znaczenie. Ja się zatem cieszę z tego docenienia Michała Probierza, ponieważ nie jest to docenienie "na dzień dobry" - gdy przychodzisz do klubu, masz czystą kartę i wszyscy mówią „rób co chcesz”. Nie, to jest nagroda za wyciągnięcie drużyny z kryzysu na przekór temu, iż wiele osób już kilka razy wróżyło Probierzowi zwolnienie. Tym więcej znaczy jego awans w takich okolicznościach.

Kto zostanie królem strzelców?
- Pewnie jakiś staruch (śmiech). Nie sądzę, aby Angulo punktował jakoś szczególnie dobrze. Ondrasek radził sobie nieźle, ale wiadomo – wyjechał… Może Marcin Robak? Albo Flavio, jeśli cała drużyna będzie dobrze grała. Ostatecznie chyba postawię na Flavio lub na Gytkjaera.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się