Autor zdjęcia: fourfourtwo.com

Liga Europy: Sensacja na Białorusi, Arsenal przegrywa z BATE! Szalony mecz w Rennes. Gol Zielińskiego i asysta Milika (video)

2019-02-14 23:28:32

Po Lidze Mistrzów z zimowego snu wybudziła się również Liga Europy. W czwartek (a w zasadzie nawet już we wtorek) rozegrano pierwsze mecze 1/16 finału. Do największej niespodzianki doszło w Borysowie, gdzie miejscowe BATE skromnie pokonało Arsenal Londyn 1:0. Emocji nie brakowało w Rennes, gdzie miejscowy zespół po pierwszej połowie prowadził z Realem Betis 3:1, ale ostatecznie hiszpańska drużyna w drugiej połowie strzeliła dwa gole i zremisowała 3:3. Udanie w barwach SSC Napoli zaprezentowali się też nasi rodacy, którzy wydatnie pomogli włoskiej ekipie wygrać z FC Zurych.

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, pierwszy mecz 1/16 finału rozegrano już we wtorek. Pogrążone w kryzysie Fenerbahce Stambuł podejmowało Zenit Sankt Petersburg. Górą byli gospodarze, którzy po bramce Islama Slimaniego wygrali 1:0. Goście mogli doprowadzić do wyrównania, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Robert Mak. Mniej szczęścia miała inna turecka drużyna ze stolicy – Galatasaray, które przegrało z Benficą Lizbona 1:2.

Blisko awansu do kolejnej fazy jest SSC Napoli, które na wyjeździe pokonało FC Zurych 3:1. Asystę przy pierwszym trafieniu zaliczył Arkadiusz Milik, a trzecią bramkę zdobył Piotr Zieliński. Nasi rodacy rozegrali całe spotkanie. Z tryumfu cieszyli się też piłkarze Interu Mediolan, którzy wygrali z Rapidem Wiedeń 1:0. Mniej szczęścia miała inna włoska ekipa – Lazio Rzym, które uległo na własnym obiekcie Sevilli FC 0:1.

Po wysokiej porażce z Manchesterem City humory poprawili sobie piłkarze Chelsea Londyn, którzy pokonali Malmo FF 2:1. Takim samym rezultatem zakończył się mecz Club Brugge z Red Bullem Salzburg. Dla ekipy z Austrii była to pierwsza porażka w tej edycji rozgrywek (przypomnijmy, że fazę grupową Red Bull zakończył z kompletem punktów).

Dużo emocji było w Charkowie, gdzie Szachtar Donieck zremisował z Eintrachtem Frankfurt 2:2. Taki wynik to paradoksalnie duży sukces ukraińskiej drużyny, bo już od 11. minuty – po czerwonej kartce Tarasa Stepanenki – piłkarze Paulo Fonseki musieli grać w osłabieniu. Takim samym rezultatem zakończyło się spotkanie Olympiakosu Pireus z Dynamem Kijów. Tomasz Kędziora rozegrał 90 minut, zaliczył asystę przy pierwszym golu i obejrzał żółtą kartkę.

Villarreal CF kiepsko radzi sobie w lidze, ale w pucharach nadal jest groźny. Przekonał się o tym Sporting Lizbona, który przegrał 0:1. Tryumf zanotowała też Valencia CF, która pokonała Celtic Glasgow 2:0.

Z powodu kontuzji poza kadrą meczową Dinama Zagrzeb znalazł się Damian Kądzior. Jego ekipa przegrała z mistrzem Czech – Viktorią Pilzno 1:2. W 87. minucie na placu gry w barwach KRC Genk zameldował się Jakub Piotrowski – lider Jupiler Pro League bezbramkowo zremisował ze Slavią Praga.

Fenerbahce Stambuł – Zenit Sankt Petersburg 1:0 (1:0)