Autor zdjęcia: Dinamo Zagrzeb

Liga Europy: Bayer, Szachtar i Betis poza rozgrywkami, Slavia gromi Genk. Historyczny awans Dinama Zagrzeb (video)

2019-02-21 23:30:24

Za nami rewanżowe mecze 1/16 finału Ligi Europy. Obyło się bez większych niespodzianek, choć odpadnięcie Bayeru Leverkusen, Szachtara Donieck czy Realu Betis na pewno jest małym zaskoczeniem. Historyczny rezultat osiągnęli piłkarze Dinama Zagrzeb, którzy na własnym boisku pokonali Viktorię Pilzno 3:0 i tym samym wywalczyli awans do kolejnej fazy.

Pierwszy mecz rewanżowy rozegrano w środę – Sevilla FC pewnie pokonała Lazio Rzym 2:0 i wywalczyła awans do kolejnej rundy. Nieco mniej szczęścia miał inny klub z tego miasta, czyli Real Betis, który przegrał ze Stade Rennes 1:3 (w pierwszym meczu był remis 3:3) i tym samym został pierwszą hiszpańską ekipą, która odpadła z rozgrywek. Oprócz Sevilli awans wywalczyła też Valencia CF (zwycięstwo 1:0 z Celtikiem Glasgow) i Villarreal CF (remis 1:1 ze Sportingiem Lizbona).

Mieszane uczucia mogą mieć kibice niemieckich klubów – co prawda Eintracht Frankfurt w świetnym stylu rozbił Szachtara Donieck 4:1 i awansował dalej, ale z drugiej strony Bayer Leverkusen na własne życzenia zaledwie zremisował na własnym boisku z FK Krasnodar 1:1 i w efekcie odpadł z rozgrywek.

Pewnie w kolejnej rundzie zameldowali się piłkarze londyńskich ekip. Arsenal odrobił straty z Borysowa i przed własną publicznością rozbił BATE 3:0. Takim samym rezultatem zwyciężyła też Chelsea, która pokonała Malmo FF.

Odpadło Lazio, ale honor włoskiej piłki uratowały dwie pozostałe ekipy: SSC Napoli i Inter Mediolan. Zespół Carlo Ancelottiego pokonał FC Zurych 2:0 (do 66. minuty grał Piotr Zieliński, a w 77. minucie na murawie pojawił się Arkadiusz Milik), a podopieczni Luciano Spalettiego rozbili Rapid Wiedeń 4:0.

Straty ze Stambułu odrobił Zenit Sankt Petersburg, który pokonał Fenerbahce 3:1 i tym samym awansował do kolejnej fazy. Turcja nie będzie mieć swojego przedstawiciela w 1/8 finału, bo po bezbramkowym remisie z rozgrywkami pożegnało się też Galatasaray Stambuł.

Prawdziwą klęskę ponieśli przedstawiciele belgijskiej Jupiler Pro League. Club Brugge przystępował do meczu z Red Bullem Salzburg z zaliczką jednego gola, ale ostatecznie przegrał aż 0:4. Dobry wynik z Pragi przywiózł KRC Genk, ale on również nie dał rady awansować do kolejnej rundy – zespół Jakuba Piotrowskiego (był poza kadrą meczową) przegrał na własnym stadionie ze Slavią aż 1:4. Wspominaliśmy też o historycznym wyczynie Dinama Zagrzeb – udziału w nim nie miał Damian Kądzior, który z powodu kontuzji oglądał spotkanie z trybun. 90 minut w meczu Dynama Kijów zanotował natomiast Tomasz Kędziora – Polak obejrzał też żółtą kartkę, a jego ekipa pokonała Olympiakos Pireus 1:0 i awansowała dalej.

Sevilla FC – Lazio Rzym 2:0 (1:0)
Wissam Ben Yedder 20’, Pablo Sarabia 78’.