var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: ekstraklasa.org

Rusza Ekstraklasa Games. Ligowe emocje na wirtualnych murawach

Autor: Krystian Juźwiak
2019-02-25 15:44:44

Bundesliga, Premiera Divison, Ligue 1, Premier League, amerykańska MLS, a teraz także Ekstraklasa. Nasza rodzima liga znalazła się w kręgu protoplastów wprowadzających esport na nowy poziom. Od marca ruszają eliminacje do Ekstraklasa Games. Rozgrywki na swoich kanałach pokaże Polsat.

– e–Ekstraklasa czy też Ekstraklasa Games jest tym, na co wszyscy od dłuższego czasu czekaliśmy. Nareszcie jest nadzieja, że polskie kluby dostrzegą sens otwierania projektów esportowych. Jedynie Lech Poznań może totalnie nie przejmować się tym, co wydarzy się na wirtualnym boisku, ale ich podejście do sportów elektronicznych jest znane nie od dziś. Nie chce mi się jednak wierzyć, że Jagiellonia nie będzie chciała być w tabeli wyżej niż Legia, że Cracovia ot tak bez żadnych nerwów przełknie utratę punktów z krakowską Wisłą. Dodatkowo jak mają zareagować kibice, którzy zauważą w jednej z kolejek wynik Piast Gliwice - Lech Poznań 4:0? Jest nadzieja, że wszyscy dostrzegą, dlaczego nazywamy to esportem – tłumaczy dla 2x45 dziennikarz esportowy Patryk „Mayor” Majewski.

Sam pomysł Ekstraklasy Games uważam za niezwykle potrzebny, a wręcz konieczny dla rozwoju polskiej sceny. Zobaczymy czy organizatorzy sprostają wyzwaniu, które na nich czeka. Słychać już pierwsze głosy wątpliwości czy system rozgrywek się sprawdzi, czy rozgrywanie kilku kolejek online nie przyniesie jakichś kombinacji ze strony graczy w postaci podstawiania kogoś na mecz, ale to już pytanie do naszych esportowców. Czy dorośliśmy do tego, by sprofesjonalizować naszą polską scenę FIFA? – zastanawia się Majewski.

Ekstraklasa Games dzięki umowie z EA Sports otrzymało status Official League Qualifier. Ujednolici to zagmatwane turnieje eliminacyjne. Teraz awans na FIFA eWorld Cup dadzą punkty zbierane w interaktywnych rozgrywkach pod szyldem Ekstraklasy. Szanse na udział w nowopowstałych rozgrywkach, jak i walkę w eliminacjach na esportowy mundial ma dosłownie każdy. Wystarczy pad, konsola i połączenie z Internetem.

Dostrzegamy, że esport to rzeczywistość, która już nie tylko dynamicznie się rozwija, ale która stała się ważną częścią życia młodych ludzi. Podczas dwóch dotychczasowych edycji turnieju EA SPORTS FIFA Ekstraklasa Cup zainteresowanie projektem przekroczyło nasze oczekiwania, zarówno ze strony kibiców, jak i potencjalnych sponsorów. Organizacja turnieju dla wszystkich graczy jest więc dla nas krokiem oczywistym, a wręcz koniecznym – mówi na łamach ekstraklasa.org Marcin Mikucki, Dyrektor Departamentu Komunikacji, Marketingu i Sprzedaży Ekstraklasy S.A.

Jak będą przebiegały eliminacje?

1. Rejestracja na EkstraklasaGames.org
2. 16 turniejów eliminacyjnych dla 16 klubów Ekstraklasy (XBOX ONE i PlayStation 4)

  • faza play-off
  • minimum 16 lat
  • Zwycięzcy turniejów eliminacyjnych będą reprezentować swoje kluby w fazie ligowej.

Jak będzie wyglądać faza ligowa?

  • Każdy zespół będzie miał czterech graczy (dwóch na XBOX ONE i dwóch na PlayStation)
  • Tryb gry 1 vs. 1
  • Formuła online FIFA Ultimate Team
  • 8 najlepszych klubów awansuje do Wielkiego Finału, który odbędzie się 26 maja.

źródło: Ekstraklasa.org

Mecze fazy ligowej i finał pokaże Polsat Games, ale przy dużej oglądalności włodarze stacji nie wykluczają transmisji na stacjach Polsat Sport i Polsat Sport News. Ekstraklasa prowadziła rozmowy także z innymi stacjami.

Cieszymy się, że Ekstraklasa dostrzega potencjał esportu i "wchodzi do gry" ze wsparciem medialnym Polsat Games. Możliwość obejrzenia rywalizacji najlepszych graczy FIFA 19 w TV to nie tylko świetna wiadomość dla graczy, ale także dla fanów piłki nożnej. Mamy jednocześnie nadzieję, że Ekstraklasa Games to dopiero początek wspólnej historii sportu tradycyjnego i elektronicznego w Polsce i podobne projekty już na stałe wejdą do kalendarza esportowych imprez – powiedział Bartosz Pawlik, dyrektor kanału Polsat Games.

Rozgrywki esportowe pod szyldem ligi piłkarskiej to nic nowego. Przykładowe francuska e-Ligue1 działa już 2016 roku. W Polsce wcześniej istniały tylko turnieje z cyklu Ekstraklasa Cup, w których zespoły złożone z piłkarza i kibica (wyłonionego w eliminacjach) rywalizowały w jednodniowym turnieju.

Pod względem organizacji Ekstraklasa Games to przeskok z dużego fiata do Bentleya Continentala. Ekstraklasa Cup nie zniknie. Według naszych informacji tegoroczny turniej odbędzie się 18 marca.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się