var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: pixabay.com

Zapiski Młodego Trenera: Po co dziecku sport?

Autor: Mateusz Kasowski
2019-03-04 13:05:57

Niedawno przeglądając internet trafiłem na świetny post. Idealne wręcz zwieńczenie całej pracy z dziećmi. Jeden z rodziców napisał po co wysyła syna na trening, uderzając w samo sedno. Warto więc przypomnieć, co właściwie zyskujemy posyłając potomka do uprawiania sportu.

W poście autor nie wahał się używać słowa "płacę". Nie ma co się oszukiwać, trudno obecnie o tani sport. Również piłka nożna stała się droga. Nie wystarczą już teraz buty i ochraniacze. Składki, dojazdy, ubrania termoaktywne, izotoniki, wyjazdy na mocne turnieje, rollery - wydatków jest mnóstwo i choć zasobność portfela rodziców nie jest wyznacznikiem potencjału, futbol przestał być prawie bezpłatnym sportem.

Siłą rzeczy można więc powiedzieć, że zapisanie dziecka do szkółki piłkarskiej jest już inwestycją. Ale czy chodzi tylko o to, żeby dać mu szansę na zostanie drugim Robertem Lewandowskim? Absolutnie. Na to, jak już ustalaliśmy, nie można mieć jednoznacznego wpływu i tylko jednostki będą żyć ze swojej pasji i robić karierę.

Uprawianie sportu daje jednak dużo innych możliwości. To oderwanie dziecka od różnych gadżetów, utrzymywanie go w ruchu, a także rozwijanie miłości do rzeczy niematerialnych. Dzięki temu uczymy dbać o własne ciało, uczymy stawiać sobie cele i przede wszystkim do nich dążyć, bo to przez dłuższy czas jest jedną z najważniejszych rzeczy.

Nie można też generalizować. Sport pokazuje również dziecku sporo negatywnych emocji, rozczarowań, zawodów i stawiania czoła porażkom. To również bardzo ważny element nie tylko aktywności, ale życia codziennego.

I wisienka na torcie, czyli funkcjonowanie w grupie. Piłka nożna jest sportem zespołowym. Nawet Leo Messi nic nie zdziałałby sam, dlatego funkcjonowanie w grupie jest bardzo ważne. Stworzenie zespołu, zwracanie uwagi na potrzeby innych, nauczanie szacunku do innych. Najprościej zaobserwować to za pomocą zwykłej gry. Stanąć z boku, nie ingerować i jasno ocenić, czy mamy zespół. Gdy dzieci w takiej sytuacji wspierają się nawzajem, cieszą się grą i nie chcą jej kończyć, oznacza, że ten cel został w stu procentach spełniony.

Tak więc sport daje mnóstwo różnych możliwości, przede wszystkim jednak ma ogromny wpływ na wychowanie dziecka. Zapisanie więc go na zajęcia jest elementem, dzięki któremu nie tylko zacznie lepiej grać w piłkę, ale przede wszystkim znacząco rozwinie się jako człowiek.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się