Autor zdjęcia: slavia.cz

Liga Europy: Niesamowita pogoń Slavii, mistrzowie Czech eliminują Sevillę! Gol Milika, Napoli mimo porażki gra dalej (video)

2019-03-14 23:55:36

W czwartek rozegrano rewanżowe mecze 1/8 finału Ligi Europy. Największą niespodziankę sprawiła Slavia Praga, która po dogrywce pokonała Sevillę FC 4:3, a bramkę na wagę awansu zdobyła w 119. minucie. Po dogrywce odpadło też Dinamo Zagrzeb, które ostatecznie przegrało z Benfiką Lizbona 0:3. Kolejną bramkę w tej edycji rozgrywek zdobył Arkadiusz Milik. Jego SSC Napoli przegrało z Red Bullem Salzburg 1:3, ale mimo to awansowało do kolejnej rundy.

Włoska ekipa świetnie rozpoczęła mecz, bo już w 14. minucie polski napastnik efektownymi nożycami skierował piłkę do siatki. To w zasadzie rozstrzygnęło dwumecz, bo mistrzowie Austrii do ewentualnego awansu potrzebowali aż pięciu bramek. Mimo to ekipa z Salzburga dzielnie walczyła i chwilę później do wyrównania doprowadził Munas Dabbur. W drugiej połowie gospodarze nadal atakowali i najpierw w 65. minucie do siatki trafił Fredrik Gulbrandsen, a w doliczonym czasie gry wynik ustalił Christoph Leitgeb. Red Bull miał sporo pecha, bo w 87. minucie w słupek trafił Dabbur. Kto wie jak potoczyłby się mecz, gdyby izraelski napastnik w tej sytuacji pokonał Alexa Mereta. Ostatecznie jednak to Włosi mimo porażki mogli świętować awans do kolejnej rundy. Cały mecz rozegrał Arkadiusz Milik (dostał też żółtą kartkę), a w 74. minucie zmieniony został Piotr Zieliński.

Największą niespodziankę sprawiła Slavia Praga, która pokonała po dogrywce Sevillę FC. Czesi w pierwszym meczu wywalczyli remis 2:2, ale mimo wszystko wydawało się, że Hiszpanie w meczu rewanżowym pokażą swoją siłę i pewnie awansują do kolejnej fazy. Slavia szybko objęła prowadzenie, ale tuż przed przerwą do remisu doprowadził Wissam Ben Yedder. W drugiej połowie było podobnie – znów gospodarzy na prowadzenie wyprowadził Tomas Soucek, ale po kilku minutach do wyrównania doprowadził Munir El Haddadi. Sevilla atakowała, ale w regulaminowym czasie gry kolejne bramki już nie padły. Hiszpanie więcej szczęścia mieli w dogrywce – w 98. minucie dośrodkowanie Quincy`ego Promesa wykorzystał Franco Vazquez. Wydawało się, że jest już po meczu, ale waleczna ekipa ze stolicy Czech cztery minuty później wyrównała. Remis 3:3 premiował dalej Sevillę. Slavia w końcówce ruszyła do ataku i po zamieszaniu w polu karnym w 119. minucie zdobyła gola (a w zasadzie do własnej siatki trafił Simon Kjaer), który dał jej awans do ćwierćfinału. Naszym południowym sąsiadom należą się gratulacje, bo pokazali, że wolą walki i determinacją można pokonać silniejszego i przede wszystkim kadrowo mocniejszego rywala.

Piękną przygodę kontynuują też piłkarze Eintrachtu Frankfurt. Niemiecka ekipa po bramce Luki Jovicia pokonała Inter Mediolan 1:0 i awansowała do kolejnej fazy. Wynik mógł być jeszcze wyższy, ale świetną dyspozycję w bramce gospodarzy potwierdził Samir Handanović. Dogrywka rozstrzygnęła losy dwumeczu pomiędzy Benfiką Lizbona, a Dinamem Zagrzeb. Portugalczycy przez długi czas nie potrafili strzelić gola, bo świetnie spisywała się defensywa chorwackiej ekipy. Ostatecznie jednak mur skruszył Jonas, a w dogrywce pięknymi uderzeniami popisali się Ferro i Alex Grimaldo, dzięki czemu Benfika wygrała 3:0. Do 75. minuty w barwach Dinama grał Damian Kądzior.

Stratę z pierwszego meczu odrobił Arsenal Londyn, który na Emirates Stadium pokonał Stade Rennes 3:0. Pewne zwycięstwo zanotowała też inna angielska ekipa – Chelsea Londyn, która na wyjeździe rozbiła Dynamo Kijów aż 5:0. Hat-trickiem popisał się napastnik „The Blues” – Olivier Giroud. 90 minut w barwach wicemistrza Ukrainy rozegrał Tomasz Kędziora, ale mówiąc delikatnie, nie był to jego najlepszy występ.

O wielkim pechu mogą mówić piłkarze rosyjskiego FK Krasnodar. Rosjanie w 85. minucie zdobyli gola, który dawał im awans, ale w 93. minucie bramkę dla Valencii zdobył Goncalo Guedes i dzięki temu to hiszpańska ekipa rzutem na taśmę wywalczyła awans. Z promocji do ćwierćfinału cieszyli się też piłkarze Villarreal CF, którzy na własnym boisku pokonali Zenit Sankt Petersburg 2:1.

Red Bull Salzburg – SSC Napoli 3:1 (1:1)
Munas Dabbur 24’, Fredrik Gulbrandsen 65’, Christoph Leitgeb 90+2’ - Arkadiusz Milik 14’.

Red Bull: Walke – Lainer, Ramalho, Onguene, Ulmer – Mwepu (59’ Gulbrandsen), Samassekou, Wolf, Szoboszlai (74’ Leitgeb) – Minamino (86’ Haland), Dabbur.

Napoli: Meret – Hysaj, Chiriches (78’ Malcuit), Luperto, Rui – Callejon, Allan, Ruiz, Zieliński (74’ Diawara) – Milik, Mertens (88’ Younes).