Autor zdjęcia: pogonsportnet.pl

U-21: Ostatni sprawdzian przed mistrzostwami Europy nieudany. Serbowie wyraźnie lepsi. Polska - Serbia 0:2

Autor: Bartosz Adamski
2019-03-26 17:39:37

O ile po meczu z Anglią były powody do chwalenia młodzieżowej reprezentacji Polski, o tyle po grze kontrolnej z Serbią praktycznie ich już nie znajdujemy. Podopieczni Czesława Michniewicza zagrali kiepskie spotkanie, praktycznie nie stworzyli sobie sytuacji podbramkowych i w pełni zasłużenie przegrali z innymi uczestnikami mistrzostw Europy. To był zarazem już ostatni sprawdzian przed czerwcowym turniejem.

Selekcjoner Czesław Michniewicz zapowiadał, że w sparingu z Serbią dokona wielu zmian względem meczu towarzyskiego z Anglią. Prawdziwym sprawdzianem dla jego podopiecznych było bowiem spotkanie w Bristolu, teraz zaś miał zostać dokonany przegląd kadr. Zgrupowanie opuścił już wcześniej Krystian Bielik, wiadomo było, że szansę w bramce dostanie Bartłomiej Drągowski, do młodzieżówki dołączyli także Szymon Żurkowski i Robert Gumny. W sumie względem spotkania z Anglikami było pięć zmian w wyjściowym składzie.

Od początku mecz był dość nudny i działo się w zasadzie niewiele. Serbowie prowadzili grę, Polacy byli zaś nastawieni na grę z kontry. Dogodnych okazji praktycznie jednak nie mieliśmy, ale po pół godzinie goście zaczęli być coraz bardziej konkretni. Najpierw spore problemy Drągowskiemu sprawił Uros Racić, a potem w słupek uderzył Erhan Masović.

Nasi kadrowicze odpowiedzieli w zasadzie tylko strzałem z ostrego kąta Żurkowskiego pod koniec pierwszej połowy, lecz Filip Manoljović dobrze skrócił kąt. Poza tym kilka wrzutek wykonał aktywny Gumny, ale generalnie nie było z tego wielkiego zagrożenia.

W drugiej połowie obraz gry w zasadzie się nie zmieniał aż do 70. minuty i po prostu zapowiadało się na bezbramkowy remis. Wówczas jednak świetną długą piłkę posłał Racić, Randelović zagrał wzdłuż bramki, interweniował nasz golkiper, ale do piłki dopadł Masović i precyzyjnym strzałem przy słupku umieścił ją w siatce.

W zasadzie jedyna okazja Polaków miała miejsce w 84. minucie, gdy z ostrego kąta uderzył Karol Świderski, ale trafił jedynie w boczną siatkę. Widać było generalnie, że każda kolejna zmiana dezorganizowała nasz zespół i z biegiem czasu prezentował się coraz słabiej.

Serbowie dobili podopiecznych Michniewicza na cztery minuty przed końcem. Fatalnie piłkę w swoim pierwszym kontakcie z nią zagrał Damian Gąska, przechwycił ją Ivan Saponjić i wypuścił Randelovicia, który uderzeniem po długim słupku nie dał szans Drągowskiemu.

Tym samym nasi młodzi kadrowicze ponieśli porażkę w próbie generalnej przed mistrzostwami Europy. Pozytywów po tym spotkaniu wielu nie ma. Poza Drągowskim nieźle wyglądał także Gumny, przyzwoicie funkcjonował środek pola z Patrykiem Dziczkiem na czele, solidnie współpracowali ze sobą Mateusz Wieteska i Dominik Jończy, ale w ofensywie było po prostu mizernie. Widać, że jeszcze trochę przed czerwcowym turniejem jest do dopracowania.

Polska - Serbia 0:2 (0:0)
0:1 - Masović 70'
0:2 - Randelović 86'

Jak padły bramki:
0:1 - Długa piłka na Randelovicia, który zagrał wzdłuż bramki, interweniował Drągowski, ale dopadł do niej Masović i strzelił gola.
0:2 - Fatalnie piłkę podał Gąska, przechwycił ją Saponjić i wypuścił Randelovicia, a ten precyzyjnym strzałem po długim słupku pokonał Drągowskiego.

Polska: Drągowski - Gumny (46' Fila), Wieteska, Jończy, Stolarski (86' Gąska) - Dziczek (75' Klimala), Piotrowski (62' Kapustka) - Szymański (62' Michalak), Żurkowski (46' Jagiełło), Jóźwiak (75' Wdowiak) - Buksa (62' Świderski).

Serbia: Manojlović (46' Rosić) - Stevanović (90+2' Kerkez), Jovanović (90+2' Calasan), Babić, Terzić - Randelović (90+2' Djordjević), Racić, Masović (90+2' Petrović), Zlatanović (59' Vucić), Adzić (59' Micin) - Joveljić (64' Saponjić).

Sędzia: Tomasz Wajda
Żółte kartki: Randelović, Vucić