Autor zdjęcia: Patryk Zajega Images

U-20: Lekcja futbolu od Niemców. Różnica w kulturze gry aż nadto widoczna. Polska - Niemcy 0:2

Autor: Bartosz Adamski
2019-03-26 20:30:38

Tak jak we wtorkowe popołudnie kadra U-21 prowadzona przez Czesława Michniewicza przegrała po kiepskiej grze z Serbią, tak i reprezentacja U-20 dowodzona przez Jacka Magierę nie miała większych szans z Niemcami. Nasi zachodni sąsiedzi dominowali, rozgrywali piłkę, a Polacy zagrożenie stwarzali sobie po strzałach z dystansu lub rzutach rożnych. To nie mogło wystarczyć na ekipę Thomasa Norenberga.

Przed meczem słyszeliśmy, że w Niemczech na kadrę U-20 głównie się narzeka. Mówi się, że to reprezentacja praktycznie bez gwiazd, z niezłymi piłkarzami, ale bez dużych szans na osiągnięcie sukcesu w swojej kategorii wiekowej. Tymczasem w Bielsku-Białej zaprezentowała się na naszym tle jak ekipa z zupełnie innej ligi.

Selekcjoner Jacek Magiera w porównaniu do wysokiej wygranej nad Japonią zdecydował się na kilka zmian, m.in. na bramce, skrzydle i w środku pola. Od pierwszej minuty szansę otrzymał Adrian Łyszczarz i trzeba przyznać, że był najaktywniejszym z naszych zawodników.

Generalnie jednak to Niemcy rozgrywali piłkę, a Polacy za nią biegali. Na prowadzenie wyszli już w 17. minucie po bardzo ładnej akcji w ataku pozycyjnym, zakończonej bezbłędnym strzałem Davida Otto. Podopieczni Magiery zaraz mogli odpowiedzieć, ale Serafin Szota trafił tylko w poprzeczkę.

A nasi zachodni sąsiedzi wcale się nie zrazili tym ostrzeżeniem od naszej ekipy, tylko w dalszym ciągu prowadzili grę. W 30. minucie groźnie uderzał jeszcze Mats Kohlert, a piłkę odbił Karol Niemczycki. Nasi kadrowicze z kolei do przerwy nie oddali ani jednego celnego strzału.

W drugiej połowie obraz gry praktycznie się nie zmieniał, a zagrażaliśmy Niemcom tylko po strzałach z dystansu i stałych fragmentach gry. Z akcji trudno było nam cokolwiek wyklarować. Niewiele brakowało Łyszczarzowi przy próbie z ponad trzydziestu metrów.

Na każdy nasz strzał gracze Thomasa Norenberga od razu jednak odpowiadali. Po uderzeniu zawodnika wypożyczonego ze Śląska Wrocław do GKS-u Katowice dobrą okazję miał Florian Kruger, ale Niemczycki dobrze się ustawił i złapał piłkę.

Kiedy w końcu w 73. minucie Adam Chrzanowski oddał celny strzał po rzucie rożnym, zaraz Niemcy nas dobili. Najpierw jeszcze Sidney Friede spudłował w dogodnej sytuacji, ale za chwilę był już bezbłędny po kolejnej bardzo dobrej akcji niemieckiego zespołu.

Polakom trudno było o gola honorowego. Pojedyncze zrywy były szybko tłumione, pojawiał się też problem z wymianą kilku piłek. Gdyby w 83. minucie Davide Itter trafił nie w poprzeczkę, a kilkanaście centymetrów niżej, porażkę trzema bramkami musielibyśmy przyjąć z pokorą.

Niemcy byli po prostu tego dnia o wiele lepszym zespołem i nie ma tu z czym polemizować. Gracze Magiery zaprezentowali się dużo słabiej niż kilka dni wcześniej z Japonią i duże wahania formy są powodem do niepokoju. To był przegląd kadr przed ostateczną selekcją, ale próba generalna wypadła na minus.

Polska - Niemcy 0:2 (0:1)
0:1 - Otto 17' asysta Opoku
0:2 - Friede 78' asysta Baku

Jak padły bramki:
0:1 - Ładna akcja w ataku pozycyjnym - Burnic do Dorscha, który rozprowadził akcję i podał do Opoku, ten odegrał do Otto, a napastnik Hoffenheim wykorzystał sam na sam z Niemczyckim.
0:2 - Baku wrzucił piłkę ze skrzydła, a Friede świetnie odnalazł się w polu karnym i nie dał szans Niemczyckiemu.

Polska: Niemczycki - Szota, Walukiewicz, Sobociński (46' Chrzanowski), Gryszkiewicz (46' Benedyczak) - Kanach (70' Slisz), Stanilewicz - Puchacz (60' Kopacz), Łyszczarz (83' Bogusz), Bednarczyk (70' Kwietniewski) - Steczyk.

Niemcy: Bartels (46' Thiede) - Itter, Kilian, Jaeckel, Czyborra (46' Gian-Luca Itter) - Kohlert (46' Goller), Burnic, Dorsch (60' Friede), Ozcan (84' Wintzheimer), Opoku (46' Baku) - Otto (46' Kruger).

Sędzia: Rosario Abisso (Włochy)
Żółte kartki: Stanilewicz - Jaeckel