Autor zdjęcia: BVB Twitter

Niemcy: kolejny pokaz słabości Bayernu i zabójcza końcówka BVB dały zmianę lidera (video)

Autor: Maciej Zaremba
2019-04-01 21:30:31

Tydzień przed arcyważnym „Der Klassikerem” fani Bayernu Monachium przypomnieli sobie, że obecny sezon to seria niekończących się wpadek. Tym razem podopieczni Niko Kovaca sensacyjnie zremisowali we Fryburgu 1:1 i stracili pozycję lidera na rzecz Borussii Dortmund. BVB z kolei zdobyło trzy punkty w meczu z Wolfsburgiem, w którym decydujące gole padły dopiero w samej końcówce spotkania.

Mecz z S.C. Freiburg miał być dla Bawarczyków przyjemną rozgrzewką i próbą generalną przed starciem z Borussią Dortmund. Bayern przyjechał do Fryburga po serii sześciu zwycięstw z rzędu w Bundeslidze i był zdecydowanym faworytem spotkania. Mecz jednak rozpoczął się niespodziewanie, bo od szybkiego trafienia gospodarzy, którzy od pierwszej minuty grali niezwykle agresywnie i odważnie. Zaskoczony tym byli piłkarze Bayernu, którzy nie byli w stanie poradzić sobie z atakami ekipy Streicha, która przy odrobinie szczęścia mogła po kilkunastu minutach prowadzić nawet 2:0. Niewykorzystane sytuacje lubią się jednak mścić i jeszcze w pierwszej połowie bramkę wyrównującą zdobył w pięknym stylu Robert Lewandowski. Od tego momentu Bayern zaczął dominować, ale nie był w stanie wykreować sobie dogodnych sytuacji. Gospodarze nieco cofnęli się, ale kąsali niepewną obronę Bayernu licznymi kontrami.

Losy spotkania mógł odmienić w drugiej połowie Lewandowski. Polak jednak zmarnował dwie idealne sytuacje – najpierw przegrał pojedynek jeden na jednego z bramkarzem Schwolowem, a kilka minut później spudłował uderzeniem głową z kilku metrów. Dla Polaka była to już 27 i 28 czysta sytuacja strzelecka, którą zmarnował w tym sezonie. Mimo prowadzenia w klasyfikacji strzelców można napisać, że skuteczność Polaka jest od kilku miesięcy na dość przeciętnym poziomie. Bayern zremisował we Fryburgu i do „Der Klassikera” podejdzie z pozycji wicelidera i ze stratą dwóch punktów do BVB. Presja na Kovacu i spółce jest teraz znowu zdecydowanie wyższa.

Wydawało się, że punkty straci też Borussia Dortmund, która do 90. minuty spotkania nie potrafiła przełamać dobrze spisującej się defensywy VfL Wolfsburg. Nie pomagały rajdy Jadona Sancho czy zmysł do kreowania sytuacji Guerreiro. W sobotę BVB musiała radzić sobie bez kapitana Marco Reusa, który dostał od klubu wolne ze względu na poród jego partnerki. Zwycięskie gole zdobył jednak Paco Alcacer, który ewidentnie wraca do formy z jesieni. Najpierw trafił z rzutu wolnego, a potem wykorzystał kontrę i ustalił wynik na 2:0. BVB wygrało i zdecydowanie poprawiło sobie nastroje po nienajlepszych ostatnich tygodniach. Teraz ekipa Favre’a znowu jest liderem i ma wszystko w swoich rękach. Ewentualne zwycięstwo w Monachium będzie ogromnym krokiem w stronę wymarzonego mistrzostwa.