var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";Autor zdjęcia: Facebook Rakowa Częstochowa

Skończył się sen o Narodowym, rozpoczął ten o własnym stadionie. Raków wreszcie doczeka się własnego obiektu

Autor: Marcin Łopienski
2019-04-11 19:00:55

Raków Częstochowa może i nie doczeka się w tym roku meczu na Stadionie Narodowym w finale o Puchar Polski, bo wczorajsza porażka z Lechią Gdańsk zakończyła piękny sen pierwszoligowca o triumfie. Kibice lidera zaplecza Ekstraklasy czwartkowy dzień mogą jednak przeżyć w dobrych nastrojach, bo w końcu doczekają się własnego nowoczesnego obiektu.

W obecnej edycji Pucharu Polski do Częstochowy przyjeżdżały wszystkie największe firmy w Polsce. Lech Poznań jako pierwszy, później Legia Warszawa i na sam koniec Lechia Gdańsk. To jednak półfinałowy pojedynek zgromadził na malutkim stadionie Rakowa najważniejsze osobistości polskiej piłki, jak również wielu dziennikarzy, i nie obyło się bez zdjęć obiektu, który przez kibiców lidera I ligi nazywany jest po prostu skansenenm. 

 

 

Powyższe zdjęcie zapewne nie do końca oddaje charakterystykę tej budowli. Konstrukcji, o czym musimy wspomnieć, powstałej w latach 50. ubiegłego wieku, mogącej pomieścić 4200 kibiców, z czego jedynie 500 miejsc jest zadaszonych. To może wydawać się zaskakujące, ale Częstochowa jest jednym z największych polskich miast bez nowoczesnego stadionu. Do takich należy również Szczecin, w którym stosunkowo niedawno dopięto wszystkie formalności w sprawie rozbudowy i rozpoczęto pierwsze prace. 

Po czwartkowej sesji Rady Miasta Częstochowa słońce wyjrzało również nad miastem znanym z pielgrzymek z całej Polski. To właśnie na niej przegłosowano zabezpieczenie środków miejskich na rozbudowę Stadionu Miejskiego „Raków”. Pieniądze mają pozwolić zrealizować projekt do końca 2021 r. Pokrycie większości z 37,7 mln złotych ma umożliwić kredyt, który miasto zaciągnęło na rozbudowę obiektu. Jak mogliśmy przeczytać w oficjalnym komunikacie klubowym, nakłady z limitami wydatków zostały zapisane w następujący sposób: 

- 13,7 mln zł na 2019 r.,

- 20,2 mln zł na 2020 r.,

- 3,8 mln zł na 2021 r.,

Jednocześnie klub poinformował, że rozbudowa stadionu w Częstochowie uzyskała dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 10 mln zł w ramach Planu Rocznego, więc nie wyklucza to możliwości ubiegania się o dofinansowanie w latach następnych. 

5 kwietnia miasto podpisało umowę na przygotowanie dokumentacji kosztorysowo-projektowej, którą za 331 tys. zł przygotują poznańskie firmy Demiurg Projekt SA i Demiurg sp. z o.o. i ma ono być gotowe na początku czerwca. Dopiero po tym ruszy przetarg na realizację prac budowlanych. 

Możemy z tego wysnuć jeden wniosek: prace budowlane na stadionie nie ruszą przed rozpoczęciem kolejnego sezonu Ekstraklasy, a wszystko wskazuje na to, że to właśnie Raków Częstochowa latem zagra w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. W związku z tym drużyna prowadzona przez Marka Papszuna będzie zapewne musiała znaleźć sobie obiekt, na którym rozegrane zostaną spotkania w Ekstraklasie. Jej nowy dom, według planów pojemny na 6500 miejsc, ma być gotowy na koniec 2021 roku. 


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się