Autor zdjęcia: mancity.com

Anglia: Manchester City mistrzem Anglii po pasjonującym wyścigu do ostatniej kolejki! (video)

Autor: Sebastian Czarnecki
2019-05-13 13:03:31

To już jest koniec! Jeden z najbardziej emocjonujących sezonów w Premier League w końcu dobiegł końca, a podopieczni Pepa Guardioli w wielkim stylu obronili tytuł. W tym roku nie przyszło im to jednak tak łatwo jak w poprzednim. Kibice mogą teraz czuć lekki niedosyt, ale spokojnie, przed nami jeszcze trzy mecze z angielskimi zespołami – finał Pucharu Anglii, Ligi Europy i Ligi Mistrzów.

To był niesamowity sezon, z pewnością jeden z najlepszych w historii Premier League. Co prawda nie było aż takiej dramaturgii jak w 2012 roku, kiedy Sergio Aguero dopiero w trzeciej minucie doliczonego czasu strzelił bramkę gwarantującą tytuł, ale tym razem mieliśmy przyjemność oglądania dwóch zespołów, które stały na najwyższym światowym poziomie.

To jest pierwszy taki przypadek w europejskim futbolu, żeby drużyna zdobyła 97 punktów, a i tak nie zdobyła mistrzowskiego tytułu. Poprzedni raz podobna sytuacja miała w sezonie 2009/2010, kiedy Real Madryt przegrał mistrzostwo mimo zdobycia 96 punktów. Co ciekawe, oba te zespoły zostały pokonane przez Pepa Guardiolę – najpierw przez jego Barcelonę, teraz przez Manchester City.

Reszta wyników w tej kolejce tak na dobrą sprawę nie miała większego znaczenia. Walka o top 4 rozstrzygnęła się już w poprzedniej kolejce, podobnie zresztą jak i walka o  utrzymanie. Tottenham i Chelsea mogły jeszcze zamienić się pozycjami w czołówce, ale obie drużyny zremisowały swoje spotkania, więc to podopieczni Maurizio Sarriego utrzymali trzecie miejsce w tabeli.

Najbardziej stresujące 21 minut: Co ciekawe, wczoraj przez 21 minut to Liverpool był na szczycie tabeli. „The Reds” już w 17. minucie wyszli na prowadzenie z Wolverhamptonem, a dziesięć minut później Glenn Murray strzelił gola na 1:0 dla Brighton. „Mewy” obiecały, że zrobią wszystko, aby postawić się Manchesterowi City i zdobyć punkty, aby to Liverpool mógł triumfować w lidze angielskiej, ale ta bramka tylko rozjuszyła podopiecznych Pepa Guardioli, którzy natychmiast ruszyli do ataku. Już po minucie Sergio Aguero doprowadził do wyrównania, a w 38. minucie Aymeric Laporte strzelił gola, który zapewnił „Obywatelom” mistrzostwo. Później do bramki trafiali jeszcze Riyad Mahrez i Ilkay Gündogan i City w bardzo przekonujący sposób wygrało swój ostatni mecz.

Najlepszy strzelec: Tym razem aż trzech zawodników podzieliło się Złotym Butem. Przed kolejką wydawało się, że to Mohamed Salah samodzielnie sięgnie po statuetkę, ponieważ miał aż dwie bramki przewagi nad resztą stawki, ale w spotkaniu z Wolverhamptonem to nie on, a Sadio Mane trafiał do siatki. A że zrobił to dwa razy, to wyrównał wynik swojego kolegi z zespołu. Do dwóch przedstawicieli Liverpoolu dołączył również piłkarz Arsenalu – Pierre-Emecik Aubameyang. Gabończyk podobnie jak Mane miał dwie bramki straty do Salaha, a wczoraj dwukrotnie pokonał Toma Heatona w meczu z Burnley. Cała trójka zakończyła więc sezon z 22 bramkami i podzieliła się nagrodą dla najlepszego strzelca ligi.

Najwięksi przegrani: Kiedy spojrzymy na ostatnie wyniki Manchesteru United i końcowy układ tabeli to możemy dojść do łatwego wniosku, że Top 4 było jak najbardziej w ich zasięgu. „Czerwone Diabły” na sam koniec miały bardzo łatwe mecze ze spadkowiczami z Cardiff i Huddersfield, a zdobyli w nich tylko jeden punkt i stracili aż trzy bramki. Czyżby długoterminowy kontrakt dla Ole-Gunnara Solskjaera wcale nie był aż takim dobrym pomysłem?

Brighton – Manchester City 1:4 (1:2)
1:0 – Murray 27’
1:1 – Aguero 28’
1:2 – Laporte 38’
1:3 – Mahrez 63’
1:4 – Gündogan 72’