var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";Autor zdjęcia: Patryk Zajega Images

Drugie podejście Bartoszka nieudane, po skończonym sezonie opuści Chojniczankę. Zastąpi go Kafarski?

Autor: Marcin Łopienski
2019-05-15 20:31:45

Maciej Bartoszek wracał do Chojnic po dwóch latach powtórzyć zaskakujący sukces z 2016 roku. Przecież do domu wracał facet, który nie tylko znał klub i jego aspiracje oraz część zawodników, ale przede wszystkim był to człowiek z Ekstraklasy, w której sporo znaczył. Problem w tym, że Chojniczanka pod wodzą Bartoszka grała słabo i trener po sezonie pożegna się w pracą.

Macieja Bartoszka nikomu w polskiej piłce nie trzeba przedstawiać. Tym bardziej nie trzeba pokazywać jego CV fanom w Chojnicach, skąd 42-latek wyruszył na podbój Ekstraklasy. Miało to miejsce w 2016 roku, kiedy szkoleniowiec obejmował Chojniczankę w czasie, gdy klub walczył o utrzymanie w I lidze, a miał przed sobą spotkania z ówczesną czołówką. Bartoszek na kolejkę przed końcem wywalczył pozostanie na drugim poziomie rozgrywek, a jesienią zrobił z Chojniczanki rewelację sezonu. Rewelację, która w dniu jego odejścia była na drugim miejscu zaraz za GKS-em Katowice i z wielkimi szansami na awans. 

Oczywiście wiemy jak to się skończyło i żadna z tych drużyn nie znalazła się w Ekstraklasie, ale za ten doskonały początek sezonu 42-latek zyskał renomę, która dała mu posadę w ekstraklasowej Koronie Kielce. W stolicy województwa świętokrzyskiego Bartoszkowi szło na tyle dobrze, że otrzymał on tytuł najlepszego trenera sezonu 2016/17, który wywalczył głosami zawodników. Trzeba przypomnieć, że kielczanie zajęli wówczas piąte miejsce w tabeli, stąd wybór piłkarzy był mocno dyskusyjny. 

Od tego czasu minęły już blisko dwa lata, a sam Bartoszek w nagrodę nie dostał posady w czołowym klubie Ekstraklasy, a w Bruk-Bet Termalice Nieciecza, z której został zwolniony w lutym 2018 roku. Zespół z gminy Żabno ostatecznie spadł z Ekstraklasy, ale już nie pod wodzą byłego szkoleniowca GKS-u Bełchatów, a Jacka Zielińskiego.

Dlatego przyjście Bartoszka do Chojnic było odbierane jako ruch z korzyścią dla wszystkich stron. 42-latek miał uczynić z Chojniczanki czołową drużynę I ligi, kto wie, może z szansami na awans do Ekstraklasy, co pozwoliłoby gwieździe popularnego trenera rozbłysnąć na nowo. Zwłaszcza, że Bartoszek nie przejmował zespołu w wielkim kryzysie i na dole tabeli, a na piątej lokacie z potencjałem na więcej. Potwierdzały to chociażby wyniki z początku sezonu, kiedy chojniczanie pokonali Raków Częstochowa, GKS Katowice i Odrę Opole, choć jeszcze za Przemysława Cecherza.

Zresztą jeśli popatrzymy na skład Chojniczanki, to znajdziemy tam zawodników znanych z boisk Ekstraklasy. Dlatego oczekiwania wobec pracy Bartoszka były spore, ale nie może być inaczej, jeśli prowadzisz Radosława Janukiewicza, Huberta Wołąkiewicza, Kamila Sylwestrzaka, Deleu, Piotra Grzelczaka, Miłosza Przybeckiego i Serheja Pyłypczuka. Oczywiście wymienieni piłkarze nie zawojowaliby samotnie Ekstraklasy, ale musimy od nich wymagać określonego poziomu. I na pewno nie jest to poziom dolnej części tabeli z zaledwie pięcioma punktami nad strefą spadkową. 

 

 

Stąd taka, a nie inna decyzja klubu o pożegnaniu z trenerem Bartoszkiem, którego praca w tym sezonie po prostu rozczarowała. Wszystko wskazuje również na to, że to dopiero początek zmian w Chojniczance, bo nowym dyrektorem sportowym został Łukasz Wróbel – aktualnie jeszcze piłkarz Bytovii Bytów. Jest to efekt odejścia Rafała Żurowskiego do Arki Gdynia. 

Bartoszka zastąpić ma zaś według doniesień Janekxa89 Tomasz Kafarski, który obecnie trenuje Sandecję Nowy Sącz. Pamiętamy jednak sytuację sprzed kilku tygodni, gdy runęła wieść, że nowosądeczanie dostali nieformalny zakaz awansu do Ekstraklasy, bo w mieście nie ma stadionu, który spełniałby elitarne wymagania. Tym samym 44-letni szkoleniowiec doszedł tam w zasadzie do ściany, a w Chojnicach mógłby powalczyć o coś więcej. Nawet o promocję do najwyższej klasy rozgrywkowej.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się