Autor zdjęcia: Mateusz Czarnecki

Hernandez show w Lubinie. Pasy na ścieżce do Europy. Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2

Autor: Mateusz Sokołowski
2019-05-15 23:00:24

Oglądanie pierwszej połowy meczu Zagłębia z Cracovią nie należało do najprzyjemniejszych, ale ci, którzy przez nią przebrnęli, zostali później nagrodzeni. Zadbał o to Javi Hernandez. Pomocnik "Pasów" najpierw otworzył wynik meczu uderzeniem z dystansu, a później - już w doliczonym czasie gry - strzelił decydującego gola po widowiskowym dryblingu w polu karnym. Cracovia wygrała 2:1 i na ten moment, kolejkę przed końcem sezonu, zajmuje w tabeli miejsce tuż za podium.

Pierwsze 45 minut najlepiej podsumował na Twitterze Michał Trela, dziennikarz "Przeglądu Sportowego".

Po stronie Cracovii od pierwszych minut najaktywniejszą postacią był Mateusz Wdowiak. Lewy pomocnik próbował akcji indywidualnych, kilka razy dobrze pokazał się też w tych dwójkowych - raz wyłożył piłkę Dimunowi, który spudłował zza pola karnego, innym razem sam wybiegł do świetnego prostopadłego podania od Cabrery, ale uprzedził go bramkarz. Najgroźniejszymi sytuacjami przed przerwą były uderzenia Bartłomieja Pawłowskiego (z ostrego kąta, obok bramki) i Saszy Balicia (głową, po rzucie rożnym - celnie, ale prosto w Michala Peskovicia).

Druga połowa wcale nie rozpoczęła się lepiej - w pierwszych minutach na boisku dominował chaos. Raz z dobrej strony pokazał się Damjan Bohar, który błysnął szybkością i groźnym wycofaniem piłki w polu karnym, ale:

a) podanie przeciął wślizgiem Datković, więc zagrożenia i tak nie było
b) była to JEDYNA sytuacja, w której słoweński skrzydłowy zaprezentował swoje walory ofensywne.

Widowiskowy - do pewnego momentu - nie był wcale występ Hernandeza. Przebudzenie nastąpiło niewiele ponad kwadrans przed końcem spotkania. W 73. minucie dogodną okazję zainicjował - a jakże - Wdowiak, który zagrał do Cabrery. Hiszpan w swoim stylu (na jeden kontakt) odegrał piłkę Hernandezowi, a on uderzył technicznie lewą nogą sprzed pola karnego, pokonując Konrada Forenca po raz pierwszy.

Trzy minuty później Michałowi Helikowi uciekł wprowadzony na boisko chwilę wcześniej Jakub Mares. Czech trafił do bramki, ale gol słusznie nie został uznany (spalony).

Udanego wejścia na boisko nie zaliczył Filip Piszczek. Napastnik "Pasów" w 81. minucie zmienił Airama Cabrerę. Cztery minuty później wyszedł do prostopadłego podania i znalazł się sam przed bramkarzem, ale próbował zejść z piłką za bardzo do środka i z akcji nic nie wyszło. Po kolejnych trzech minutach w niegroźnej z pozoru sytuacji sprokurował rzut karny, ciągnąc za koszulkę jednego z rywali przy stałym fragmencie gry.

"Jedenastka" została pewnie wykorzystana przez Filipa Starzyńskiego i na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry był remis.

Ostatnie słowo należało jednak do Hernandeza, który w trzeciej z sześciu doliczonych minut przejął piłkę przed polem karnym, wszedł z nią w "szesnastkę" i przy dość biernej postawie obrońców prezycyjnym strzałem zdobył bramkę na 2:1. Bramkę, której wagą może w końcowym rozrachunku stać się udział Cracovii w eliminacjach do europejskich pucharów.

Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2 (0:0)
0:1 - Hernandez 73', asysta Cabrera
1:1 - Starzyński 88' karny, asysta Mares
1:2 - Hernandez 90+3' asysta Dąbrowski

Jak padły bramki:
0:1 - Hernandez po podaniu Cabrery uderzył lewą nogą sprzed pola karnego.
1:1 - Starzyński pewnie wykorzystał rzut karny. Piszczek pociągał w polu karnym za koszulkę Maresa.
1:2 - Kolejna akcja Hernandeza. Tym razem wejście z piłką w pole karne, wymanewrowanie obrońców i techniczny strzał.

Zagłębie: Forenc (2) - Kopacz (2), Guldan (2), Oko (1,5), Balić (2) - Slisz (2) (90' Szysz - bez oceny), Jagiełło (2) - Pawłowski (2,5), Starzyński (2,5), Bohar (1,5) (64' Czerwiński - 2) - Tuszyński (2) (70' Mares - bez oceny).

Cracovia: Pesković (2,5) - Rapa (2,5), Helik (2,5), Datković (2,5), Siplak (2,5) (81' Diego - bez oceny) - Gol (2) - Hernandez (4), Dąbrowski (3), Dimun (2), Wdowiak (3) - Cabrera (3) (81' Piszczek - bez oceny)

Sędziował: Wojciech Myć (Lublin)
Nota od 2x45.info: 5

Żółte kartki: Oko, Guldan (Zagłębie) - Gol, Siplak, Piszczek (Cracovia)