Autor zdjęcia: bayernfanz.de

Niemcy: Bayern pogromem przypieczętował mistrzostwo. Liga Mistrzów dla Bayeru. Lewandowski królem strzelców (video)

Autor: Maciej Zaremba
2019-05-20 13:05:37

Bayern Monachium bez żadnych problemów ograł Eintracht Frankfurt na własnym stadionie aż 5:1 i zapewnił sobie siódme z rzędu mistrzostwo Niemiec. Oprócz zdobytej patery wielkim wydarzeniem na Allianz Arena było pożegnanie słynnego duetu „Robbery”, czyli Francka Ribery’ego i Arjena Robbena. Obaj skrzydłowi weszli na boisko w drugiej połowie i pożegnali się ze swoimi kibicami golami. Królem strzelców zakończonego sezonu został zaś Robert Lewandowski.

Bawarczycy nie pozostawili Eintrachtowi żadnych złudzeń. Ekipa Niko Kovaca dominowała w starciu z frankfurtczykami od pierwszych minut spotkania i na dobrą sprawę przy lepszej skuteczności mogła zamknąć kwestię meczu i mistrzostwa Niemiec już po pierwszym kwadransie. Bayern na przerwę schodził jednak z tylko jednobramkową przewagą. Tuż po przerwie Eintracht zaczął grać lepiej, jednak wyrównująca bramka Sebastiena Hallera pobudziła Bayern, który znów ruszył na swojego rywala. Szybka odpowiedź Gnabry’ego i Sanchesa sprawiła, że gospodarze byli już niemal pewni zwycięstwa. Rywali dobiły dwie legendy Bayernu – Franck Ribery i Arjen Robben, którzy dali swoim fanom dodatkowe powody do radości zdobywając w pożegnalnym meczu po jednej bramce. Bayern zdobył mistrzostwo i teraz może spokojnie przygotowywać się do sobotniego finału Pucharu Niemiec z RB Lipsk.

Porażka Borussii M’gladbach z Borussią Dortmund pozwoliła Bayerowi 04 Leverkusen osiągnąć wymarzony cel. Ekipa Petera Bosza po 19. kolejce zajmowała dziesiąte miejsce w tabeli Bundesligi i była bardzo daleko od Ligi Mistrzów. Świetna runda rewanżowa sprawiła jednak, że Bosz i jego podopieczni wdrapali się na czwarte miejsce i zagrają w fazie grupowej Champions League. Swoją świetną formę potwierdzili w sobotę wygrywając w Berlinie aż 5:1. Bayer zrealizował przedsezonowy cel i może w bardzo dobrych nastrojach ruszać na wakacje.

Szansy na Ligę Europy nie wykorzystał z kolei TSG 1899 Hoffenheim. Ekipa Nagelsmanna mogła wskoczyć na miejsce gwarantujące awans do Ligi Europy, ale nie potrafiła utrzymać dwubramkowego prowadzenia z Mainz. Zwycięstwo FSV okazało się zbawienne dla Eintrachtu Frankfurt, który mógł spaść nawet na ósme miejsce i mimo świetnego sezonu wypaść poza europejskie puchary. Na szczęście dla rewelacji tegorocznej edycji Ligi Europy Mainz wygrało, więc Eintracht może szykować się na kolejny szturm w Lidze Europy.

Królem strzelców Bundesligi został zaś Robert Lewandowski, mimo że w ostatniej kolejce nie trafił do siatki. Wypracowana wcześniej przewaga pozwoliła mu jednak spokojnie dokończyć sezon na pierwszym miejscu w klasyfikacji strzelców. Kapitan reprezentacji Polski zdobył 22 bramki. Drugi Paco Alcacer skompletował cztery trafienia mniej.