Autor zdjęcia: Radosław Piosik

Rezerwy Lecha i Stal Rzeszów dołączają do Górnika Polkowice. Tylko w jednej grupie III ligi nie znamy jeszcze rozstrzygnięcia

Autor: Bartosz Adamski
2019-06-08 22:03:35

W trzech z czterech grup III ligi poznaliśmy już zespoły, które awansowały na trzeci poziom rozgrywkowy. Do Górnika Polkowice, który awans wywalczył jeszcze w poprzednim miesiącu, teraz dołączyły rezerwy Lecha oraz Stal Rzeszów. Walka o ostatnie miejsce premiowane awansem toczy się w I grupie - promocję uzyska najprawdopodobniej Sokół Aleksandrów Łódzki bądź Legionovia Legionowo.

Starcie rezerw Lecha Poznań z Radunią Stężyca bez wątpienia było hitem 33. kolejki w grupie II. Przed tą serią gier zawodnicy z województwa pomorskiego mieli jeszcze cień szansy na awans do II ligi. Gdyby wygrali we Wronkach, zrównaliby się punktami z podopiecznymi Rafała Ulatowskiego. Jednocześnie zwycięstwo zapewniało Lechowi II awans.

I ziścił się ten drugi scenariusz. Według relacji oficjalnej strony Lecha spotkanie prowadzone było w niezłym tempie, a po początkowym okresie ostrożnej gry, obie ekipy się otworzyły. Lepiej skończyło się to dla Lecha, bowiem jeszcze przed przerwą do siatki trafił Krzysztof Kołodziej, zaś niedługo po przerwie mógł podwyższyć prowadzenie, lecz wykonywany przez niego rzut karny obronił bramkarz Raduni. Po chwili jednak poznaniacy dopięli swego - na listę strzelców wpisał się Paweł Tupaj.

Tuż przed końcem meczu kontaktową bramkę dla drużyny ze Stężycy zdobył Piotr Karasiński, ale za chwilę czerwoną kartką za faul przed własnym polem karnym ukarany został Andrzej Kaszuba. Do piłki podszedł Dariusz Dudka i mierzonym strzałem przystemplował awans lechitów. Co ważne, była to ostatnia bramka Dudki w karierze, bo chwilę po zakończeniu meczu potwierdził, że kończy karierę.

***

Promocję do II ligi uzyskała także Stal Rzeszów. Mecz z Podhalem Nowy Targ zapowiadał się arcyciekawie, a o tym, co może nas czekać, pisaliśmy tutaj. Choć podopieczni Janusza Niedźwiedzia tracili trzy punkty do Podhala, to sprawa była prosta - wygrana da im awans.

Spotkanie oglądało aż 6 500 kibiców i taka liczba widzów poniosła rzeszowian. Już po 26. minutach prowadzili 2:0 i byli naprawdę bliscy wywalczenia promocji do wyższej klasy. Nowotarżanie jeszcze przed przerwą zdobyli kontaktową bramkę, co zapowiadało spore emocje w drugiej odsłonie. Mimo jednak, że napierali i spychali Stal we własne pole karne, nie byli w stanie wyrównać.

Tym samym po końcowym gwizdku w Rzeszowie wybuchła euforia. Dla tego miasta to drugi awans do II ligi z rzędu, bo w zeszłym roku sztuka ta udała się Resovii.

***

Lech II Poznań i Stal Rzeszów dołączyły więc do Górnika Polkowice, który awans wywalczył sobie pod koniec maja. Nierozstrzygnięta pozostaje sytuacja w grupie I. Tam o awans walczą Sokół Aleksandrów Łódzki oraz Legionovia Legionowo. Minimalne szanse ma również Lechia Tomaszów Mazowiecki. Sytuacja rozstrzygnąć się może jednak dopiero 22 czerwca, bo wtedy kończy się sezon.

Generalnie sytuacja w II lidze w przyszłym sezonie wygląda naprawdę ciekawie. Jest Widzew Łódź, na trzeci poziom spadł GKS Katowice, teraz awansowały rezerwy Lecha, do tego dojdzie do derbów Rzeszowa. Zdecydowanie warto będzie śledzić.