Autor zdjęcia: @UEFAUnder21

ME U-21: Udany rewanż za poprzedni turniej i bardzo pewne zwycięstwo. La Rojita mistrzem Europy! Hiszpania - Niemcy 2:1

Autor: Paweł Łopienski
2019-06-30 23:30:09

W rywalizacji o triumf w mistrzostwach Europy do lat 21 oglądaliśmy rewanż za turniej sprzed dwóch lat. Hiszpania okazała się najlepsza na włoskich boiskach i pokonała w finale reprezentację Niemiec, której po prostu zabrakło argumentów w spotkaniu ze świetnie dysponowaną drużyną La Rojita.

Dużo wymagaliśmy od dzisiejszego finałowego spotkania. Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać obu reprezentacji, które przed rozpoczęciem turnieju wymieniane były jako drużyny mające największe szanse na końcowy triumf. Na włoskich boiskach zespoły te nie zawiodły i w dobrym stylu zagwarantowały sobie udział w finałowym spotkaniu.

Trudno jednak niedzielną rywalizację uznać jako najbardziej interesującą spośród wszystkich na włoskim turnieju. Od pierwszej minuty okazji bramkowych było jak kot napłakał. Naturalnie, obie reprezentacje nie chciały za bardzo się otworzyć w tym jak ważnym meczu. Hiszpania rozpoczęła w swoim ulubionym stylu i wymieniała podania na połowie przeciwnika. Niemcy pozwolili rywalowi na kreowanie ataków, podobnie jak Polacy pozwolili podczas meczu z Hiszpanami w fazie grupowej.

Ataki opłaciły się zaskakująco szybko, a rezultat otworzył Fabian Ruiz precyzyjnym strzałem z dystansu. Była to pierwsza szansa na strzelenie gola i pomocnik nie mógł lepiej skorzystać z tak dużej ilości wolnego miejsca pozostawionego przez naszych niemieckich sąsiadów. Po stracie bramki, nadeszły lepsze minuty w wykonaniu reprezentacji Niemiec, którzy za sprawą Amiriego czy Dahouda potrafiła podejść pod pole karne rywala. Trudno jednak było im stworzyć jakąkolwiek groźną sytuację, a Sivera nie miał wiele do roboty.

Golkiper po raz pierwszy interweniować musiał po dwudziestu minutach, gdy futbolówkę uderzył Lewin Oztunali. Niemiecka reprezentacja mogła mieć zdecydowanie łatwiejsze zadanie odrobienia straty, gdyby czerwoną kartkę za brzydki faul obejrzał Jesus Vallejo. Sędzia podjął kontrowersyjną decyzję i pozostawił obrońcę na boisku, pokazując mu jedynie żółty kartonik.

Po przerwie spotkanie nadal nie było najbardziej atrakcyjne. Hiszpania przez pełne dziewięćdziesiąt minut kontrolowała przebieg tego meczu i nie pozwoliła rywalowi na wiele. Zespół prowadzony przez Stefana Kuntza najczęściej próbowała zagrozić bramce Sivery po stałych fragmentach gry lub po uderzeniach z dystansu. Z każdą kolejną minutą widzieliśmy coraz większą przewagę Niemców w posiadaniu piłki, ale nie przełożyło się to na rezultat spotkania i bramkę wyrównującą. Z kolei to HIszpanie podwyższyli prowadzenie po błędzie niemieckiego golkipera.

Po tych wydarzeniach dalej brakowało argumentów drużynie, której kapitanem jest Jonathan Tah. To La Roja miała kolejne sytuacje, a tylko dzięki pech sprawił, że nie mieli już zagwarantowanego zwycięstwa. Niemiecki zespół stać było tylko na gola kontaktowego, ale to wszystko. Ani przez moment nie czuliśmy, że ta ekipa mogła wyszarpać wygraną w dzisiejszej rywalizacji.

Hiszpania została młodzieżowym mistrzem Europy. La Roja najlepsi na włoskich boiskach. W finale zwyciężyli z Niemcami 2:1 i zrewanżowali się naszym zachodnim sąsiadom za ostatni mecz poprzedniego turnieju.

Hiszpania - Niemcy 2:1 (1:0)

1:0 Ruiz 7’
2:0 Olmo 69’
2:1 Amiri 88’

Jak padły bramki:

1:0 – Fabian Ruiz przebiegł się bezkarnie przed polem karnym Niemców i precyzyjnie huknął w narożnik bramki Alexandra Nuebela.

2:0 – Po płaskim uderzeniu zza pola karnego Alexander Nuebel wypluł piłkę, po czym przytomną dobitkę wykonał Dani Olmo. Piłkarz Dinama Zagrzeb miękko przerzucił piłkę ponad golkiperem.

2:1 – Po strzale Nadiema Amiriego z dystansu piłka odbiła się jeszcze od niefortunnie interweniującego Vallejo i poleciała za kołnierz Sivery.

Hiszpania: Sivera – Martín, Nunez, Vallejo , Firpo – Roca, Ruiz (78’ Merino) – Olmo, D. Ceballos, Fornals (72’ Mayoral) – Oyarzabal (55’ Soler).

Niemcy: Nübel – Klostermann, Tah, Baumgartl, Henrichs – Serdar (61’ Neuhaus), M. Eggestein (78’ Nmecha), Dahoud – Öztunali (72’ Richter), Waldschmidt, Amiri.

Sędzia: Srdjan Jovanović (Serbia).

Żółte kartki: Vallejo, Nunez, Sivera.