var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Aleksandra Sieczka

Zbrojenia Górali przed wtórnym szturmem na Ekstraklasę trwają w najlepsze

Autor: Filip Gierszewski
2019-07-06 21:57:47

Okres przygotowawczy jest w pełni i jego tempo w pierwszoligowych realiach odzwierciedla ruch w szatni Podbeskidzia Bielsko-Biała. Z klubu odeszło siedmiu zawodników, a w ich miejsce wskoczyło na tę chwilę kolejnych pięciu i zanosi się na to, że to nie koniec. Górale na poważnie traktują więc walkę o awans do Ekstraklasy.

Przede wszystkim Bielsko-Białą opuściło kilku piłkarzy, którzy odgrywali ważne role w ofensywie. Pół roku temu kontrakt z Legią podpisał młodzieżowiec Kacper Kostorz, który pozostał na Śląsku do końca sezonu. Niedawno jego śladami mógł podążyć Przemysław Płacheta, drugi z zawodników poniżej 21 roku życia. Pomimo zainteresowania Legii zdecydował się on jednak na Śląsk Wrocław, w którym bryluje od pierwszych sparingów. 

Ponadto z Podbeskidziem pożegnał się najlepszy strzelec I ligi poprzedniego sezonu, Valerijs Sabala. Łotysz zasilił spadkowiczów z Legnicy, tym samym wracając do Miedziowych po ponad trzech latach rozłąki. Do grona opuszczających Podbeskidzie piłkarzy pierwszego wyboru można dopisać jeszcze lewego obrońcę Pawła Oleksego, który przeniósł się do Bruk-Bet Termaliki oraz stopera Dominika Jończego – ten wraca z wypożyczenia do Zagłębia Lubin.

Pozostała dwójka to raczej niezbyt ważne postaci. Przemysław Mystkowski w szczególny sposób zawiódł oczekiwania sztabu i włodarzy klubu, bowiem miał być najważniejszym młodzieżowcem w składzie, zaś skończył bez choćby tysiąca rozegranych minut na przestrzeni całego sezonu. Teraz spróbuje szczęścia w macierzystej Jagiellonii, do której wróci z wypożyczenia. Drugim zawodnikiem w tej kategorii jest Hiszpan Adrian Gomez, środkowy pomocnik, który po słabej wiośnie (jedynej rundzie spędzonej na polskich boiskach) przeniósł się z powrotem do niższych klas rozgrywkowych w Hiszpanii, tym razem do drugiej drużyny Valencii.

Bardzo dużo dzieje się u Górali w drugą stronę. Na tę chwilę oficjalnie ogłoszonych zostało pięciu piłkarzy, a co najmniej drugie tyle jest bliżej bądź dalej podpisania kontraktu z szóstą drużyną I ligi poprzedniego sezonu. W klubie jest już kilku nowych obrońców, a są nimi stoperzy Kornel Osyra z Miedzi i Dmitro Baszłaj z Arsenalu Kijów oraz lewy defensor z możliwością gry na skrzydle Karol Danielak z Arki Gdynia. Do tego defensywny pomocnik Rafał Figiel odrzucony z Rakowa Częstochowa, a także doświadczony bramkarz Martin Polaček do niedawna strzegący bramki Zagłębia Lubin.

 

 

To tylko pewne transfery do klubu dokonane tego lata przez Podbeskidzie. Spekuluje się o zgarnięciu z Escoli Varsovia osiemnastoletniego Filipa Laskowskiego, z zespołem trenuje były kapitan Zagłębia Sosnowiec Tomasz Nowak, a sondowani są także tacy obrońcy, jak środkowy Dawid Sołdecki z Arki Gdynia i boczny Dawid Gojny, który ma za sobą dobry sezon w barwach GKS-u Jastrzębie. 

W kręgach zainteresowania Podbeskidzia znajdują się też przede wszystkim napastnicy, którzy mają załatać lukę po odchodzącym Sabali, a których wciąż nie widać w składzie Górali. Testowany jest Argentyńczyk Kevin Levis, który całą profesjonalną karierę spędził w Hiszpanii, podobno trwają również rozmowy z Łukaszem Wolsztyńskim z Górnika Zabrze. W odwodzie pozostaje jeszcze Arkadiusz Maj, dziewiętnastoletni strzelec sześciu goli podczas rundy jesiennej w barwach trzecioligowej Stali Kraśnik, który nie odnalazł się najlepiej na ostatnim półrocznym wypożyczeniu do Elany Toruń.

 

 

Widzimy więc, że w Bielsku-Białej dzieje się naprawdę dużo i praktycznie wszystkie pozycje zostały już solidnie zabezpieczone. Pozostało tylko załatać szpicę pozostawioną przez Sabalę, lecz i ona, wydawać by się mogło, ma całkiem niezłych kandydatów do zapełnienia. Koniec końców możemy uznać Podbeskidzie za uzasadnionego pretendenta do walki o awans, chociażby poprzez baraże. Te bowiem zostaną uruchomione po raz pierwszy we właśnie zbliżającym się sezonie.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się