Autor zdjęcia: @Ludogorets1945

El. LM: Świerczok zmarnował rzut karny, Ludogorec odpadł z Ferencvarosem. Sensacyjna porażka Slovana (wideo)

2019-07-18 17:00:44

Znamy już komplet drużyn, które awansowały do II rundy eliminacji Ligi Mistrzów. W środę największą niespodziankę sprawiła czarnogórska FK Sutjeska Niksić, która znów w doliczonym czasie gry doprowadziła do wyrównania i po serii rzutów karnych wyeliminowała Slovana Bratysława. Kiepsko zaprezentował się mistrz Bułgarii, Ludogorec Razgrad, który znów przegrał z Ferencvarosem Budapeszt i tym samym zakończył tegoroczną przygodę w tych rozgrywkach. Antybohaterem pojedynku był Jakub Świerczok, który nie wykorzystał rzutu karnego.

Pierwszy mecz pomiędzy Slovanem, a FK Sutjeską zakończył się niespodziewanym remisem 1:1, a mistrz Czarnogóry jedynego gola zdobył dopiero w doliczonym czasie gry. Środowe spotkanie miało podobny przebieg. W 49. minucie po zagraniu piłki w pole karne samobójcze trafienie zanotował Nemanja Nedić. Sutjeska do końca walczyła o wyrównujące trafienie i znów dopisało jej szczęście w ostatnich sekundach meczu. Tuż przed końcowym gwizdkiem gospodarze mieli rzut rożny, a w zamieszaniu podbramkowym piłkę do siatki skierował Aleksander Sofranac. Taki wynik oznaczał, że o losach meczu zadecyduje dogrywka, która ostatecznie też nie przyniosła kolejnych trafień. W serii rzutów karnych skuteczniejsi okazali się Czarnogórcy i to oni dość niespodziewanie awansowali do kolejnej rundy.

Trudne zadanie czekało piłkarzy Ludogorca Razgrad, którzy przegrali pierwszy mecz z Ferencvarosem Budapeszt 1:2 i od samego początku musieli odrabiać straty. Plany na ten pojedynek bardzo szybko pokrzyżowali piłkarze z Węgier, którzy w ciągu czterech minut strzelili dwa gole – najpierw w 17. minucie zrobił to Igor Kharatin, a później Michal Skvarka. Odpowiedź Ludogorca była jednak bardzo szybka, bo w 24. minucie po rzucie rożnym trafił Georgi Terziev. Kto wie jak potoczyłby się ten mecz, gdyby w 29. minucie Jakub Świerczok wykorzystał rzut karny. Polak do jedenastki podszedł jednak bardzo nonszalancko, uderzył podcinką w sam środek bramki i ostatecznie Denes Dibusz zdołał odbić piłkę. Mistrzowie Węgier trzy minuty po przerwie za sprawą Tokmaca Nguena zdobyli kolejnego gola i w zasadzie rozstrzygnęli już losy pojedynku. Ludogorec zdołał jeszcze strzelić jedną bramkę – w 69. minucie futbolówkę do własnej siatki skierował Marcel Heister. Cały mecz w barwach gospodarzy rozegrał Jacek Góralski, a Świerczok został zmieniony tuż po przerwie.

Miłe zaskoczenie swoim fanom sprawił rumuński CFR Cluj, który wyeliminował FK Astanę. Gospodarze przegrali pierwszy mecz 0:1 i spotkanie rewanżowe też rozpoczęło się dla nich fatalnie – już w 4. minucie strzałem sprzed pola karnego na listę strzelców wpisał się Roman Murtazayev. Ekipa Dana Petrescu nie spuściła jednak głów, a swój dzień miał Billel Omrani – jeszcze przed przerwą zdobył dwie bramki, a w 73. minucie dołożył trzecią, która ostatecznie dała jego ekipie przepustkę do kolejnej rundy.

Po serii jedenastek do II rundy awansował Dundalk FC, który okazał się lepszy od łotewskiej Rygi FC. Obydwie drużyny stoczyły dwa wyrównane pojedynki, w których nie padła ani jedna bramka, ale w rzutach karnych więcej zimnej krwi zachowali bardziej doświadczeni piłkarze z Irlandii. Warto dodać, że na ławce mistrza Łotwy cały mecz spędził Kamil Biliński.

Straty z pierwszego meczu odrobił AIK Sztokholm, który po dwóch bramkach Henoka Goitoma i jednym trafieniu Sebastiana Larssona pokonał Ararat-Armenia 3:1. Awans wywalczył też Qarabag Agdam, który na własnym boisku wygrał z Partizani Tirana 2:0. Takim samym rezultatem swój mecz zwyciężył NK Maribor, który okazał się lepszy od Valura Reykjavik. Pewne, wysokie zwycięstwo zanotował Rosenborg Trondheim – mistrzowie Norwegii rozbili Linfield FC 4:0 i to oni będą rywalem BATE Borysów w kolejnej rundzie eliminacji. Niespodzianki nie było też w Glasgow – miejscowy Celtic znów pokonał FK Sarajewo i w pewnym stylu wywalczył promocję do następnej fazy.

Ryga FC – Dundalk FC 0:0, po dogrywce 0:0, w rzutach karnych 4:5

Ryga: Ozols – Sarić, Prenga, Cernomordijs – Petersons, Laizans (81’ Panić), Rugins, Rodrigues Figueira), Visnakovs (106’ Gabovs) – Bopesu (52’ Rakels), Debelko.

Dundalk: Rogers – Gannon, Hoare, Boyle, Massey – Shields (99’ Jarvis), McGrath, Benson (81’ D. Kelly), McEleney (111’ G. Kelly), Mountney (65’ Murray) – Hoban.

***

AIK Sztokholm – Ararat-Armenia 3:1 (0:0)

Henok Goitom 47’, 52’, Sebastian Larsson 62’ (k) – Anton Kobyalko 77’.

AIK: Linner – Granli, Karlsson (46’ Lindkvist), Mets – Rashidi, Larsson, Adu, Elyounoussi, Saletros – Obasi (72’ Sigthorsson), Goitom (90+3’ Dimitriadis).

Ararat-Armenia: Abakumov – Pashov, Guzj, Meneses, Junior – Alphonse, Antonov (86’ Achenteh), Narsingh, Avetisyan (68’ Ambartsumyan), Sanogo (60’ Lima) – Kobyalko.

***

Qarabag Agdam – Partizani Tirana 2:0 (0:0)

Filip Ozobić 51’, Dani Quintana 90+4’.

Qarabag: Vagner – Medvedev, Mammadov, Sadygov, Ailton – Michel, Romero (90+4’ Quintana), Ozobić (73’ Slavchev), Richard, Zoubir – Abdullayev (78’ Emreli).

Partizani: Hoxha – Ibrahimi, Bitri, Belica, Hakaj (83’ Brown) – Mala, Telushi, William – Asani, Solomon (75’ Ekuban), Cinari (61’ Trashi).

***

Rosenborg Trondheim – Linfield FC 4:0 (1:0)

Anders Konradsen 20’, 51’, Babajide Akintola 69’, Pal Andre Helland 85’.

Rosenborg: Hansen – Hedenstad (46’ Trondsen), Reginiussen, Hovland, Meling – Asen, Lundemo, Konradsen (71’ Ceide) – Helland, Soderlund (58’ Akintola), de Lanlay.

Linfield: Deane – Casement, Larkin, Callacher, Clarke – Stewart (74’ Millar), Mulgrew (59’ Fallon), Hery, Quinn – Kearns, Lavery (58’ Waterworth).

***

Ludogorec Razgrad – Ferencvaros Budapeszt 2:3 (1:2)

Georgi Terziev 24’, Marcel Heister 69’ (s) – Igor Kharatin 17’, Michal Skvarka 21’, Tokmac Nguen 48’.

Ludogorec: Renan – Ikoko (64’ Cicinho), Terziev, Moti, Nedyalkov – Góralski, Dyakov, Intima, Marcelinho (64’ Biton), Tchibota – Świerczok (46’ Keseru).

Ferencvaros: Dibusz – Lovrencics, Blażić, Dvali, Heister – Ihnatenko (57’ Siger), Kharatin, Zubkov, Skvarka, Nguen (61’ Varga) – Priskin (73’ Lanzafame).

***

CFR Cluj – FK Astana 3:1 (2:1)

Billel Omrani 10’, 26’, 73’ – Roman Murtazayev 4’.

CFR: Arlauskis – Susić, Vinicius, Burca, Camora – Djoković, Bordeianu, Culio – Deac (86’ Hoban), Rondon (66’ Costache), Omrani (85’ Pereira).

Astana: Erić – Rukavina, Postnikov, Simunović, Beysebekov (81’ Anicić) – Logvinenko, Tomasov (62’ Mubele), Maevskiy, Sigurjonsson (82’ Janga), Murtazayev – Rotariu.

***

NK Maribor – Valur Reykjavik 2:0 (2:0)

Rok Kronaveter 11’, Marcos Tavares 32’.

Maribor: Pirić – Milec, Ivković, Pericić, Viler – Cretu, Vrhovec (73’ Kramarić) – Hotić, Kronaveter (58’ Vancas), Kotnik (57’ Mesanović) – Tavares.

Valur: Halldorsson – Saevarsson, Omarsson, Sigurbjornsson, Jonsson – Ingvarsson, K. Sigurdsson (77’ Hedlund), H. Sigurdsson (19’ Petry) – Bartalstovu, Pedersen, Adolphsson (62’ Ingason).

***

FK Sutjeska Niksić – Slovan Bratysława 1:1 (0:0), po dogrywce 1:1, w serii rzutów karnych 3:2

Aleksandar Sofranac 90+3’ – Nemanja Nedić 49’ (s).

FK Sutjeska: Giljen – Ciger, Nedić, Sofranac, Bulatović – Janković (115’ Bubanja), Eraković, Kojasević, Cetković (74’ Nikolić), Vucić (69’ Vlaisavljević) – Marković (86’ Osmajić).

Slovan: Greif – Medvedev, Bajrić, Bozhikov, Sukhotsky – Ljubicić (106’ Rafael Ratao), Daniel (46’ Cavrić), Holman (71’ Abena), Moha, de Kamps (86’ Drażić) – Sporar.