var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Maciej Zaremba

Gigant opuszcza dzieło swojego życia. Uli Hoeness zrezygnuje z władania Bayernem!

Autor: YouTube / Bayern TV
2019-07-28 11:30:22

Boom! Stało się niemożliwe! Jeden z najbardziej rozpoznawalnych, charyzmatycznych i najlepszych działaczy w historii europejskiego futbolu powiedział „dość”. Uli Hoeness, który jest związany z Bayernem Monachium od 1970 roku, nie wystartuje w listopadowych wyborach prezydenckich bawarskiego klubu i zrezygnuje z roli członka rady nadzorczej klubu. 67 latek chce spełnić obietnicę daną żonie i po kilkudziesięciu latach walki o dobro Bayernu w końcu usunąć się w cień.

Związek Uliego Hoenessa z Bayernem Monachium zasługuje co najmniej na bardzo grubą książkę lub dobry film. Niemiec to postać legendarna na poziomie światowej piłki. 67 latek swoją pracę w stolicy Bawarii rozpoczął w 1970 roku, kiedy to dołączył do klubu w roli piłkarza. O klasie piłkarskiej Hoenessa najlepiej świadczą jego osiągnięcia: z reprezentacją Niemiec zdobył mistrzostwo Europy w 1972 roku oraz mistrzostwo świata w roku 1974. Na poziomie klubowym z Bayernem, w którym występował m.in. z takimi legendami jak Franz Beckenbauer czy Gerd Mueller, triumfował trzykrotnie w Pucharze Europy (1974, 1975, 1976), zdobył trzy mistrzostwa Niemiec (1972, 1973, 1974), Puchar Niemiec i Puchar Interkontynentalny. Ze względu na problemy zdrowotne Hoeness musiał zakończyć swoją karierę bardzo wcześnie, bo w wieku 27 lat. W 1979 roku Niemiec przejął stery w Bayernie w roli menedżera, którym był do 2009 roku. Wówczas został po raz pierwszy wybrany prezydentem klubu, którym będzie niemal do końca 2019 roku.

01.05.1979 – Uli Hoeness po raz pierwszy swoim biurze. Foto: imago, dpa, AZ-Montage

Era Uliego Hoenessa w Bayernie trwać będzie, więc niemal 50 lat. Jako piłkarz i działacz Niemiec w tym okresie świętował ze swoim klubem łącznie aż 64 tytuły (ta liczba może zwiększyć się o jeszcze jeden, na początku sierpnia Bayern zagra w Superpucharze Niemiec). Te najważniejsze to oczywiście 27 mistrzostw Niemiec, 7 pucharów europejskich i 14 pucharów Niemiec. Imponująca kolekcja Hoenessa robi wrażenie na każdym i idealnie wyjaśnia, dlaczego Uli Hoeness cieszy się przydomkiem Mr. Bayern. Legenda i przyjaciel Hoenessa Franz Beckenbauer mówi o nim: To, jaką pozycję ma teraz Bayern i jaką markę, w dużej mierze zawdzięcza w dużej mierze właśnie Hoenessowi i jego fachowości, zaangażowaniu i kompetencjom. Możemy być szczęśliwi, że go mamy. Uli to szczęście Bayernu.

40 lat rozwoju klubu

Abstrahując od kontrowersyjnej polityki transferowej w ostatnich kilkunastu miesiącach o Bayernie Monachium można śmiało napisać, że jest najlepiej zarządzanym klubem na świecie pod względem ekonomicznym. Bawarczycy utrzymują pozycję jednego z najbogatszych klubów na świecie bez poparcia finansowego bogaczy z Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Chin. Oczywiście Bayern podpisuje umowy sponsorskie z przedstawicielami z tych rejonów świata, ale nie mają one nic wspólnego z sytuacją np. w Paris-Saint Germain czy Manchesterze City, gdzie właścicielami są posiadacze niezliczonej ilości petrodolarów na koncie i kierunek rozwoju klubu zależy na dobrą sprawę tylko od ich kaprysów. Bayern pozostał w ręku wieloletnich członków klubu, którzy prowadzą świetnie pracującą firmę niezależną od głównego źródła finansowania.

Jaką rolę odegrał w tym Hoeness? Ogromna. Najlepiej świadczą o tym liczby. W momencie, kiedy wówczas 27 letni Niemiec przejmował stery w Bayernie w roli menedżera miał do dyspozycji malutkie biuro, z jednym biurkiem z telefonem stacjonarnym. Klub poza piłkarzami zatrudniał wówczas zaledwie 20 pracowników, nie miał żadnego fan shopu, a jego istnienie w głównej mierze było uzależnione od zysków z dnia meczowego. Hoeness wspomina: Moim pierwszym podstawowym zadaniem było uniezależnienie klubu od wpływów od kibiców. Na początku oscylowały one w okolicach 85% naszego budżetu, teraz to około 18-20%.

Uli Hoeness i Oliver Kahn, który od stycznia rozpocznie swoją pracę w radzie nadzorczej klubu (fot. fcbayern.de)

W momencie, kiedy Hoeness rozpoczynał pracę w roli menedżera Bayern miał 7 milionów marek długu, a jego roczny obrót wynosił 12 milionów marek. Dzisiaj Bawarczycy mają ogromne zasoby finansowe na swoim legendarnym koncie oszczędnościowym, obrót na poziomie 700 milionów euro rocznie, a słowo dług jest w bawarskich gabinetach po prostu nieznane. Rozwój ekonomiczny bawarskiego klubu jest, więc równie imponujący, jak zaprezentowana wcześniej długa lista zdobytych trofeów za kadencji Hoenessa. Nie ma wątpliwości, że sukcesy sportowe i finansowe Bayernu są ze sobą ściśle powiązane, a tą liną łączącą oba kluczowe aspekty w funkcjonowaniu klubu jest Uli Hoeness.

Koniec pięknej ery początkiem nowej?

Kontrakt Uliego Hoenessa z Bayernem Monachium został przedłużony pod koniec zeszłego roku i obowiązuje do końca 2022 roku. Decyzja o odejściu już w 2019 roku jest dla niemieckich dziennikarzy i ekspertów bardzo dużym zaskoczeniem, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę charakter Hoenessa, który uwielbia władzę. 67 latek uznał jednak, że nadszedł czas na zakończenie swojej pięknej ery związanej z monachijskim klubem i pozostawienie, jak często mawia „dzieła swojego życia” w rękach młodszych zaufanych działaczy. Jednym z nich będzie Oliver Kahn, którego dołączenie do rady nadzorczej FCB w styczniu jest już przesądzone.

Kahn nie będzie jednak następcą Hoenessa w roli prezydenta klubu. Według niemieckich dziennikarzy Niemiec wytypował na te stanowisko byłego szefa adidasa, a obecnie wiceprezesa rady nadzorczej klubu Herbert Hainer. Kahn ma w przyszłości zastąpić innego wielkiego i wieloletniego bossa Bayernu Karla-Heinza Rummenigge, który jest prezesem zarządu klubu. Zmiany w zarządzie bawarskiego klubu są więc nieuchronne. Niewykluczone, że w kolejnych latach do stolicy Monachium w roli działaczy wrócą też legendarni piłkarze klubu Philipp Lahm i Bastian Schweinsteiger, którzy wraz z Kahnem mogą stworzyć równie piękną erę, jak odchodzący na emeryturę Uli Hoeness.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się