Autor zdjęcia: @olympiacos_org

El. LM: Basel lepsze od PSV. Olympiakos rozgromił Viktorię. Pewny awans APOEL-u i Dinama (wideo)

2019-07-31 10:30:37

We wtorek rozegrano pierwszą część rewanżowych spotkań w ramach II rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Tak jak w pierwszym spotkaniu, emocji nie zabrakło podczas starcia FC Basel z PSV Eindhoven. Ostatecznie mimo porażki w pierwszym spotkaniu awans dzięki lepszemu bilansowi goli na wyjeździe wywalczyła ekipa ze Szwajcarii. Pewny tryumf zanotował Olympiakos Pireus, który wyeliminował uczestnika poprzedniej edycji Champions League – Viktorię Pilzno. Wysokie zwycięstwa odniosły też ekipy APOEL-u Nikozja i Dinama Zagrzeb.

Pierwszy mecz w Eindhoven po szalonej końcówce 3:2 wygrało PSV, więc od pierwszych minut FC Basel musiało ruszyć do ataku i odrabiać straty. Wicemistrzowie Szwajcarii zadanie wypełnili już w 8. minucie, gdy piekielnie mocnym strzałem z dystansu popisał się Eray Comert. Odpowiedź ze strony PSV nadeszła bardzo szybko – w 23. minucie dośrodkowanie jednego ze swoich kolegów wykończył Bruma. W drugiej połowie zespół Marka van Bommela miał wiele świetnych sytuacji, ale problemy ze skutecznością miała formacja ofensywa, zwłaszcza Steven Bergwijn. Problemy z dobrą grą mieli również obrońcy, a ich niefrasobliwość wykorzystał w 68. minucie doświadczony Ricky van Wolfswinkel. Jak się okazało, ten gol dał wicemistrzom Szwajcarii niespodziewaną przepustkę do kolejnej rundy.

Pokaz siły przed własną publicznością zaprezentowali zawodnicy Olympiakosu Pireus. Wicemistrzowie Grecji po bezbramkowym remisie w pierwszym meczu rozbili Viktorię Pilzno 4:0. Bramki dla Olympiakosu zdobyli Guilherme, Miguel Guerrero, Ruben Semedo, a samobójcze trafienie zanotował Radim Reznik. Warto dodać, że aż trzy gole ekipa Pedro Martinsa zdobyła po rzutach rożnych.

W grupie mistrzowskiej pewne zwycięstwa zanotowały APOEL Nikozja i Dinamo Zagrzeb. Mistrzowie Cypru na własnym stadionie pokonali FK Sutjeskę Niksić 3:0, a hat-trickiem popisał się Andrija Pavlović. Takim samym rezultatem swoje spotkanie wygrało Dinamo Zagrzeb, które okazało się lepsze od gruzińskiego Saburtalo Tbilisi. W zespole Nenada Bjelicy do 74. minuty grał Damian Kądzior.

Dużo emocji wywołało spotkanie w Tel-Awiwie, gdzie miejscowe Maccabi rywalizowało z CFR Cluj. Gospodarze przegrali pierwszy pojedynek 0:1, ale już w 15. minucie Nick Blackman po zamieszaniu w polu karnym wyrównał stan rywalizacji. Odpowiedź teamu Dana Petrescu była jednak natychmiastowa – w 19. minucie po rzucie karnym do wyrównania doprowadził Emmanuel Culio, a tuż przed przerwą prowadzenie CFR dał Mario Rondon. Co prawda trzy minuty po przerwie wyrównał Yonatan Cohen, ale Maccabi nie zdołało już zdobyć kolejnych dwóch bramek, które dałyby im awans i odpadło z rywalizacji.

Blisko niespodzianki była Valletta FC, która szybko objęła prowadzenie po rzucie karnym Pablo Fontanelli i była o jedną bramkę od wyeliminowania Ferencvarosu Budapeszt. Mistrzowie Węgier zachowali jednak zimną krew, w 60. minucie świetną akcją indywidualną, a potem strzałem sprzed pola karnego popisał się Tokmac Nguen i tym samym zapewnił swojej ekipie awans. Spokojne zwycięstwo zanotował Celtic Glasgow, który wygrał z JK Nomme Kalju 2:0. Warto dodać, że ekipa Neila Lennona zagrała rezerwowym składem – pierwsze spotkanie „The Bhoys” zwyciężyli 5:0. Ozdobą spotkania była piękna bramka Mariana Shveda w doliczonym czasie gry.

APOEL Nikozja – FK Sutjeska Niksić 3:0 (2:0)

Andrija Pavlović 13’, 25’, 66’.

APOEL: Belec – Mihajlović, Vouros, Savić (76’ Merkis), Ioannou – De Vincenti, Gentsoglou (78’ Alef), Matić – Jakolis, Pavlović (71’ Bezjak), Al-Tamari.

FK Sutjeska: Giljen – Ciger, Nedić, Sofranac, Bulatović – Janković, Bubanja, Kojasević, Marusić (60’ Cetković), Osmajić (72’ Vlaisavljević) – Bożović (67’ Nikolić).