Autor zdjęcia: @crvenazvezdafk

El. LM: Rosenborg odrabia straty i eliminuje BATE. Crvena blisko wpadki w Helsinkach (wideo)

2019-08-01 10:30:07

Poznaliśmy już komplet drużyn, które awansowały do III rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Z rozgrywkami pożegnał się pogromca Piasta Gliwice, BATE Borysów, który mimo korzystnego rezultatu z pierwszego spotkania uległ Rosenborgowi Trondheim 0:2. Dużo emocji było w Sztokholmie, gdzie AIK po dogrywce wygrał co prawda z NK Maribor 3:2, ale na skutek bilansu bramek na wyjeździe odpadł z eliminacji. Ewentualnego rywala w III rundzie eliminacji Ligi Europy poznał też Piast Gliwice.

Mecz w Trondheim od samego początku nie miał wyraźnego faworyta. Obydwie drużyny w pierwszej połowie miały swoje sytuacje, ale nie przełożyło się to na bramki. W drugiej połowie wyraźną przewagę zyskali gospodarze, ale świetnie między słupkami spisywał się Anton Chichkan. W końcu jednak białoruski golkiper skapitulował w 73. minucie, gdy z rzutu karnego pokonał go Pal Andre Helland. Stracona bramka kompletnie załamała BATE, które pięć minut przed końcem spotkania straciło drugiego gola. Tym razem dość przypadkowo Chichkana pokonał Alexander Soderlund. Mistrzowie Białorusi potrzebowali jednego gola do dogrywki, ale nie zdołali go strzelić i tym samym pożegnali się z eliminacjami.

Najciekawszym środowym starciem był pojedynek w Sztokholmie, gdzie AIK po porażce w pierwszym meczu 1:2 grał z NK Mariborem. Gospodarze świetnie rozpoczęli ten mecz – w 4. minucie po rzucie rożnym trafił Per Karlsson. Odpowiedź Mariboru nadeszła trzy minuty po przerwie, gdy do siatki piłkę skierował Andrej Kotnik. Mistrzowie Szwecji nie odpuszczali i w 61. minucie znów wyszli na prowadzenie. Dużym sprytem i umiejętnościami technicznymi popisał się doświadczony Sebastian Larsson, który wykorzystał złe ustawienie muru i bramkarza, i uderzył celnie bezpośrednio z rzutu wolnego. Taki wynik utrzymał się do końca regulaminowego czasu gry co oznaczało, że na kibiców czeka dogrywka. Tą znów lepiej rozpoczęli gospodarze – trzy minuty po wznowieniu gry Kenana Piricia pokonał Tarik Elyounoussi. W końcówce Maribor rozpaczliwie atakował i jedna z prób zakończyła się sukcesem – w 117. minucie po dośrodkowaniu do bramki trafił Alexandru Cretu i tym samym zapewnił swojej ekipie awans do kolejnej rundy.

Blisko sprawienia niespodzianki byli piłkarze HJK Helsinki. Mistrzowie Finlandii co prawda wygrali 2:1 z Crveną Zvezdą Belgrad, ale wobec porażki 0:2 w pierwszym spotkaniu odpadli z dalszej rywalizacji i w III rundzie eliminacji Ligi Europy być może zmierzą się z Piastem Gliwice. Na uwagę w tym spotkaniu zasługiwała przede wszystkim akcja Sebastiana Dahlstroma z 46. minuty, która przyniosła HJK pierwszą bramkę.

Kwestię awansu na własnym terenie rozstrzygnął były klub Jakuba Rzeźniczaka – Qarabag Agdam. Mistrzowie Azerbejdżanu po dwóch golach Jaime Romero i bramce Ailtona pokonali irlandzki Dundalk FC 3:0. Skromne zwycięstwo zanotowała FC Kopenhaga, która wygrała z The New Saints 1:0. Wynik mógł być jednak zdecydowanie wyższy, ale podopieczni Stale Solbakkena mieli bardzo duże problemy ze skutecznością. W ekipie mistrzów Walii do 59. minuty grał Adrian Cieślewicz.

HJK Helsinki – Crvena Zvezda Belgrad 2:1 (0:0)

Sebastian Dahlstrom 46’, Riku Riski 90+2’ – Dusan Jovancić 56’.

HJK: Rudakov – Alho, Obilor, O’Shaughnessy, Rafinha (66’ Victor Luiz) – Kairinen, Parra (77’ Vaananen) – Riski, Dahlstrom, Mensah – Tarasov (46’ Vayrynen).

Crvena Zvezda: Borjan – Stojković, Babić, Milunović, Rodić – Canas (88’ Degenek), Jovancić, El Fardou Ben, Marin, Jevtović (74’ Ivanić) – Boakye (55’ Pavkov).