Autor zdjęcia: @FCPorto

El. LM: Basel przegrało z LASK, Porto w ostatniej chwili pokonało Krasnodar. Rosenborg o krok od awansu (video)

2019-08-08 10:06:48

W środę rozegrano kolejne spotkania III rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Największą niespodziankę sprawił wicemistrz Austrii, LASK Linz, który pokonał na wyjeździe pogromcę PSV Eindhoven w poprzedniej rundzie – szwajcarskie FC Basel 2:1. Dzięki bramce w 89. minucie dobry wynik z Krasnodaru wywiozło FC Porto. Jedną nogą w IV rundzie jest też Rosenborg Trondheim, który pokonał NK Maribor.

W strugach deszczu FC Basel mierzyło się z LASK Linz. Gospodarze w poprzedniej rundzie niespodziewanie po dwóch remisach wyeliminowali PSV Eindhoven i wydawało się, że skoro poradzili sobie z wicemistrzami Holandii to dość pewnie wygrają też z austriacką ekipą. Mecz jednak potoczył się zupełnie nie po myśli zespołu z Bazylei. Goście objęli prowadzenie w 50. minucie, gdy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jonasa Omlina pokonał Gernot Trauner. Zespół z Linzu w 82. minucie podwyższył prowadzenie – sprzed pola karnego uderzył Joao Klauss, futbolówka odbiła się jeszcze od klatki piersiowej jednego z defensorów i wpadła do bramki. Gospodarzy stać było jedynie na trafienie Luki Zuffiego w 87. minucie. Swoją drogą uderzenie szwajcarskiego zawodnika było niezwykle precyzyjne i mimo porażki pozwoliło marzyć jeszcze zawodnikom Marcela Kollera o awansie do kolejnej rundy.

Wyrównane starcie zobaczyli kibice w Krasnodarze, gdzie debiutujący w Lidze Mistrzów miejscowy FK podejmował FC Porto. Zespół z Portugalii przez cały mecz dominował, choć miał problemy ze skutecznością. W pierwszej połowie dogodną okazję miał Moussa Marega, ale w sytuacji sam na sam strzelił obok słupka. W 80. minucie świetną szansę na trafienie miał zawodnik gospodarzy, Remy Cabella, ale jego uderzenie sprzed pola karnego sparował Agustin Marchesin. Tuż przed końcem spotkania Porto zdobyło jednak gola na wagę wygranej. Przed polem karnym faulowany był Ze Luis, do rzutu wolnego podszedł Sergio Oliveira i technicznym strzałem nie dał szans na skuteczną interwencję rosyjskiemu golkiperowi.

Emocji nie brakowało w Stambule, gdzie miejscowy Istanbul Basaksehir mierzył się z greckim Olympiakosem Pireus. Na papierze faworytem byli gospodarze, zwłaszcza, że w swoim składzie mają wielu doświadczonych i znanych w Europie zawodników. Nazwiska jednak nie grają. Choć Turcy mieli przewagę i kilka dobrych sytuacji podbramkowych to ze skromnego zwycięstwa 1:0 cieszyli się piłkarze z Pireusu. Jedyna bramka padła w 52. minucie, gdy po pięknym dośrodkowaniu Mathieu Valbueny głową do siatki piłkę skierował Georgios Masouras. W końcówce zespół ze stolicy kraju przycisnął, ale od 80. minuty grał w osłabieniu po drugiej żółtej i w konsekwencji czerwonej kartce dla Irfana Cana Kahveciego.

W grupie mistrzowskiej najciekawiej zapowiadała się rywalizacja CFR Cluj z Celtikiem Glasgow. Spotkanie świetnie rozpoczęło się dla gospodarzy – w 28. minucie Mario Rondon po szybkiej kontrze swojej ekipy urwał się szkockim defensorom i w sytuacji sam na sam pokonał Scotta Baina. Odpowiedź była bardzo szybka – niecałe dziesięć minut później James Forrest będąc w szesnastce celnie uderzył na bramkę mistrzów Rumunii. Spotkanie zakończyło się remisem i tym samym kwestia awansu jest nadal otwarta.

Bardzo blisko awansu jest norweski Rosenborg Trondheim, który na wyjeździe pokonał NK Maribor 3:1. Wynik w 50. minucie otworzył Alexander Soderlund, który bardzo mocnym strzałem z rzutu wolnego nie dał szans na skuteczną interwencję słoweńskiemu golkiperowi. Dziesięć minut później norweski napastnik znów pokonał Kenana Piricia. W 70. minucie kontaktowe trafienie zanotował Marcos Tavares, ale 60 sekund później odpowiedział Mike Jensen, który tym samym ustalił wynik tego pojedynku.

FK Krasnodar – FC Porto 0:1 (0:0)
Sergio Oliveira 89’.

Krasnodar: Safonov – Petrov, Martynovich, Spajić, Ramirez – Cabella, Kambolov (72’ Fjoluson), Vilhena – Wanderson, Berg (62’ Ari), Namli (66’ Suleymanov).

Porto: Marchesin – Manafa, Marcano, Pepe, Telles – Corona (85’ Otavio), Sergio Oliveira, Pereira, Baro (55’ Diaz) – Marega, Soares (74’ Ze Luis).