var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Schalke04.de

Odliczanie do Bundesligi: zestawienie najlepszych kibicowskich przyśpiewek

Autor: Maciej Zaremba
2019-08-10 14:00:02

Jednym z głównych znaków rozpoznawczych Bundesligi są wspaniałe trybuny, które są najliczniej wypełniane w całej Europie. Średnia frekwencja na niemieckich stadionach w poprzednim sezonie wyniosła blisko 45 tysięcy widzów na mecz. Trybuny klubów Bundesligi nie słyną jednak tylko ze świetnego wypełnienia, ale również atmosfery, którą tworzą fanatyczni kibice. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych kibicowskich przyśpiewek w Bundeslidze.

„Pippi Langstrumpf” – Eintracht Frankfurt

Kibice Eintrachtu dali poznać się europejskiej publice w poprzednim sezonie, kiedy to weszli na nieosiągalny dla innych ekip z Ligi Europy i Ligi Mistrzów poziom. Niesamowite oprawy przedmeczowe, wyjazd w oszałamiających liczbach sięgających nawet blisko 20 tysięcy to dla SGE norma. Kibice Eintrachtu zyskali wśród wielu opinię najlepszych w Europie i nie ma w tym żadnego przypadku. Poniżej jedna z ich kultowych przyśpiewek z której dumna byłaby sama Asdrid Lindgren, czyli legendarne „Pippi Langstrumpf”. Potrafią rozruszać stadion w przenośni i dosłownie.

„Fuer deine Farben leben und sterben wir” - Schalke 04 Gelsenkirchen

Wśród czołówki kibicowskiej w Bundeslidze nie może zabraknąć oczywiście Schalke 04 Gelsenkirchen. Mecz na Veltins Arena to prawdziwe święto futbolu, które jest wypełnione lokalnym klimatem. Już przed meczem można usłyszeć legendarną górniczą pieśń „Steigerlied”, którą znają na pamięć nawet najmłodsi fani S04. W czasie meczu normalką są latające piwa i niezliczona liczba zjedzonych wurstów. To oczywiście nie przeszkadza fanom Schalke 04 w tworzeniu kapitalnej atmosfery, która moim zdaniem jest nawet lepsza niż w Dortmundzie. Poniżej najlepsza przyśpiewka fanów z Gelsenkirchen.

„Und wenn du das Spiel gewinnst…” – Borussia Dortmund

Żółto-czarna ściana na Signal Iduna Park jest słynna na cały piłkarski świat, dlatego przyjazd na dortmundzki stadion jest wyjątkowym przeżyciem dla każdego kibica i piłkarza. Z osobistych doświadczeń wiem, że atmosfera na Signal Iduna Park wcale nie bywa za każdym razem specjalnie wyjątkowa, ale stadion BVB na pewno warto odwiedzić, choć kibice Borussii świetnie prezentują się zwłaszcza na meczach wyjazdowych. Tutaj jedna z ich najlepszych przyśpiewek, do której wykorzystano piosenkę zespołu Reamonn – Supergirl.

„Du bist mein Verein” – 1. FC Koeln

1. FC Koeln to jeden z tzw. Traditionsverein, które w Niemczech cieszą się nadzwyczajnym kultem i szacunkiem. Pod względem kibicowskim ekipa z Kolonii to na pewno jeden z największych klubów w Bundeslidze. Z tego względu władze 1. FC Koeln planują rozbudowę swojego stadionu o kilkanaście tysięcy miejsc (obecnie to 50.000). Celem rozbudowy jest stworzenie wielkiej trybuny bez miejsc siedzących na wzór tej w Dortmundzie. Poniżej jedna z najbardziej charakterystycznych przyśpiewek fanów 1. FC Koeln.

„Ich geb mein Herz fuer dich” – Bayern Monachium

Atmosfera na Allianz Arena jest w Niemczech często wyśmiewana. O ile w Bundeslidze fani Bayernu często na meczach u siebie w zdecydowanej większości „śpią”, tak już pod względem meczów wyjazdowych wygląda to bardzo dobrze, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi Liga Mistrzów. Poniżej moja ulubiona przyśpiewka fanów z Monachium.


„Schwarz und Weiss wie Schnee” – Eintracht Frankfurt

„Wir brauchen keine Arbeit…” – S.C. Freiburg

„Nie potrzebujemy pracy, kobiety i pieniędzy, ty jesteś dla nas najważniejszy na świecie. S.C. Freiburg w sercu, w głowie, wszędzie. Nie jesteśmy do końca normalni” – tłumaczenie jednej z najbardziej znanych przyśpiewek fanów SCF. Świetny tekst i wykonanie. Zresztą mały stadion we Fryburgu ponoć ma swój niepowtarzalny klimat. Warto odwiedzić.


„Immer fuer dich da” – Borussia Dortmund

„Allez, allez…” – 1. FSV Mainz 05

Jeden z najsympatyczniejszych klubów w Niemczech, którego już sam przydomek „Klub karnawałowy” wskazuje, że są z nim związane raczej tylko pozytywne emocje. W ostatnich latach świat poznał FSV dzięki Juergenowi Kloppowi i Thomasowi Tucheli, którzy właśnie w Moguncji stawiali swoje pierwsze kroki w dużej trenerskiej karierze. Poniżej znany w całej Europie rytm w wykonaniu FSV. 


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się