Autor zdjęcia: tspodbeskidzie.pl

I liga: Grad goli w trzeciej kolejce! Radosny futbol w Grudziądzu. Zwycięstwo Podbeskidzia w hicie (video)

Autor: Filip Gierszewski
2019-08-13 16:45:52

Cóż to była za kolejka! W dziewięciu spotkaniach Fortuna I Ligi padło w sumie aż 35 bramek, co daje średnią prawie czterech trafień na mecz. „Najmniej” w Niecieczy, gdzie Bruk-Bet pokonał 2:0 Zagłębie, a najwięcej, bo aż osiem, w szalonym starciu Olimpii z Chojniczanką (3:5). Niespodziewanie wysoko ze Stalą wygrało Podbeskidzie (4:1), takim samym, równie zaskakującym wynikiem skończył się pojedynek GKS-u Tychy z Odrą, zaś ciekawie było również w Legnicy. Tam bowiem Chrobry zdobył swojego pierwszego gola w tym sezonie, ale nie wystarczył on, aby wywieźć twierdzy Miedziowych choćby punktu.

Piątek

Podsumowanie zaczynamy z grubej rury, bo na pierwszy ogień idzie najbardziej bramkostrzelny mecz z całego weekendu. A spotkanie w Grudziądzu zaczęło się nieco tendencyjnie, bo do przerwy 2:0 prowadziła Chojniczanka, po trafieniach Sylwestrzaka i Papikjana z pierwszego kwadransa.

Po zmianie stron zaczął się jednak prawdziwy rollercoaster. W ekstazę miejscowych fanów wprawili świetnie spisujący się obcokrajowcy – Tiago Alves i Omran Haydary. Pierwszy z nich trafiał raz, drugi – dwa i w 75. minucie mieliśmy raczej nieoczekiwany zwrot akcji. Niemniej był to dopiero początek końca drużyny Mariusza Pawlaka. Żółto-Biało-Czerwoni znaleźli w sobie niewykrzesane dotąd pokłady energii i jeszcze szybciej odpowiedzieli swoimi trafieniami.

Wyrównał siedemnastoletni Wachowiak, dla którego było to premierowe trafienie na szczeblu centralnym. Stało się to trzy minuty po objęciu prowadzenia przez Olimpię. Nie upłynęło kolejne dziesięć, a było już 4:3 po golu Seweryna Michalaka. W doliczonym czasie gwoździa do trumny wbił Bartosz Wolski i Chojniczanka mogła cieszyć się z trzeciej kolejnej wygranej na grudziądzkiej ziemi, a do tego pierwszym zwycięstwem pod wodzą duetu trenerskiego Petrików.

Mniej, choć wcale nie mało działo się w Olsztynie. Stomilowi w końcu udało się przechylić szalę na swoją korzyść, a jego ofiarą okazał się jastrzębski GKS.

Gospodarze wysunęli się na prowadzenie po pewnie wykonanym rzucie karnym przez ich kapitana, Grzegorza Lecha. W 67. minucie bramkę na 2:0 zdobył Maciej Pałaszewski, a był to jego pierwszy gol po powrocie z krótkiej rozłąki z Dumą Warmii. Kilka minut później kontakt po kolejnej w tym meczu bramce z jedenastu metrów złapali goście, ale nie wystarczyło to, aby zagrozić zespołowi Piotra Zajączkowskiego. Stomil opuścił więc grono drużyn bez zwycięstwa w sezonie 2019/20.

Olimpia Grudziądz  Chojniczanka Chojnice 3:5 (0:2)

Tiago Alves 46’, 75’, Omran Haydary 72’ - Kamil Sylwestrzak 5’, Aghwan Papikjan 13’, Krystian Wachowiak 78’, Seweryn Michalski 86’, Bartosz Wolski 90’

Olimpia: 99. Jakub Lemanowicz – 25. Damian Ciechanowski, 28. Ivan Očenáš, 18. Lukáš Ďuriška, 6. Ariel Wawszczyk –7. Tiago Alves, 21. Maciej Kona (90’, 8. Sebastian Kamiński), 10. Robert Ziętarski, 23. Konrad Handzlik (83’, 3. Florian Pfertzel), 17. Jakub Łukowski (46’, 9. João Criciúma) – 11. Omran Haydary.

Chojniczanka: 84. Radosław Janukiewicz – 90. Jan Mudra, 42. Seweryn Michalski, 85. Hubert Wołąkiewicz, 2. Kamil Sylwestrzak – 19. Michał Sacharuk (45’, 18. Krystian Wachowiak), 43. Michal Obročník, 68. Bartosz Wolski, 10. Wojciech Trochim (77’, 11. Janusz Surdykowski), 94. Aghwan Papikjan (68’, 23. Jacek Podgórski) – 17. Tomasz Mikołajczak.

Żółte kartki: Ciechanowski, Wawszczyk – Wołąkiewicz, Mudra, Wachowiak.

Sędzia: Sylwester Rasmus (Toruń).

Widzów: 1500.

Stomil Olsztyn  GKS 1962 Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój) 2:1 (1:0)

Grzegorz Lech 26’ (k), Maciej Pałaszewski 67’ - Adam Wolniewicz 73’ (k)

Stomil: 82. Piotr Skiba – 18. Janusz Bucholc, 30. Rafał Remisz, 96. Ołeh Tarasenko, 4. Jakub Mosakowski (82’, 63. Wojciech Hajda) – 10. Artur Siemaszko (46’, 90. Waldemar Gancarczyk), 31. Maciej Pałaszewski (77’, 7. Paweł Głowacki), 97. Wiktor Biedrzycki, 5. Grzegorz Lech, 11. Mateusz Gancarczyk – 9. Szymon Sobczak.

GKS 1962: 1. Grzegorz Drazik – 16. Dominik Kulawiak, 93. Adam Wolniewicz, 32. Bartosz Jaroszek (73’, 9. Adam Żak), 94. Dawid Gojny – 22. Rafał Adamek, 20. Damian Tront, 21. Marek Mróz (59’, 6. Łukasz Norkowski), 7. Patryk Skórecki (59’, 5. Michał Bojdys), 8. Kamil Jadach – 28. Kamil Adamek.

Żółte kartki: Sobczak, Tarasenko, Hajda – Jaroszek, R.Adamek, Bojdys, Wolniewicz.

Sędzia: Paweł Pskit (Łódź).

Widzów: 2567.

***

Sobota

Drugi dzień trzeciej serii meczów otwierały derby Dolnego Śląska. A w nich szybko inicjatywę przejął Chrobry, co rzecz jasna było nieprzewidywanym układem. Moment chwały Pomarańczowo-Czarnych trwał tylko do przerwy, bo tuż przed nią wyrównać zdołał Marquitos, który był wyróżniającą się postacią w niemrawej tamtego dnia Miedzi. Warto przy tym nadmienić, że znów słabo wypadł Sabala, z którym wiązane są spore nadzieje. Na razie jednak legniczanie muszą zadowolić się nadziejami.

Miedź męczyła się i męczyła, aż w końcu wymęczyła wygraną golem Mislova w ostatnich minutach. Chrobry z trzema porażkami w trzech spotkaniach wyrasta nam więc na kandydata do spadku, a jego pomocnik Marcel Ziemann ze swoim brakiem umiejętności – na największy niewypał z zaciągu Ivana Djurdjevicia.

Premierowym, a zarazem przekonującym zwycięstwem popisali się piłkarze GKS-u Tychy. Mecz z Odrą otworzył się późno, bo w 41. minucie, dodatkowo nie objęciem prowadzenia przez gospodarzy, a gości, lecz taki stan rzeczy nie trwał długo. Po trzech minutach wyrównał Maciej Mańka, a tuż po zmianie stron prowadzenie Trójkolorowym dał Dario Kristo. Kolejne bramki zdobywali Grzeszczyk oraz Moneta i w końcu można było z pełnym uzasadnieniem przyznać, że tyszanie wyglądają w tej rundzie jesiennej lepiej, niż w dwóch poprzednich.

901 widzów przybyło na stadion w Niepołomicach aby obejrzeć zacięty pojedynek Puszczy z Sandecją. Początek przewidywalny, bo na korzyść dla przyjezdnych, dla których gola w 16. minucie zdobył Maciej Korzym. Nie było tu jednak mowy o zdecydowanej przewadze jednej z drużyn, gra toczyła się w dwie strony, aż w końcu w 61. minucie wyrównał Jose Embalo. Mimo to gospodarze nie obronili u siebie punktów. Sączersi wracali do domu z tarczą po trafieniu Pitera-Bucko z 74’.

Bruk-Bet Termalica pod wodzą Piotra Mandrysza pruje jak burza. W sobotni wieczór spokojnie pokonali zagubione Zagłębie Sosnowiec, cały czas kontrolując przebieg spotkania i zadając dwa ciosy na przestrzeni piętnastu minut. Kolejne zwycięstwo, kolejne czyste konto i po pierwszych kandydatach do spadku wyrósł nam pierwszy faworyt do gry o ekstraklasę. W końcu Termalikę prowadzi dobrze wszystkim znany „specjalista od awansów”.

Na koniec dnia mierzyli się ze sobą beniaminkowie. GKS Bełchatów pewnie wygrał z Radomiakiem, rehabilitując się tym samym za porażkę sprzed tygodnia. 3:0 przed własną publicznością to wynik satysfakcjonujący, tym bardziej, jeśli osiągnęło się go w tak ładnym stylu, jaki prezentowała tego dnia ekipa Artura Derbina.

Miedź Legnica  Chrobry Głogów 2:1 (1:1)

Marquitos 45’, Roko Mišlov 86’ – Michał Pawlik 13’

Miedź: 1. Łukasz Załuska – 23. Paweł Zieliński, 19. Grzegorz Bartczak, 25. Nemanja Mijušković, 33. Artur Pikk – 27. Patryk Makuch (73’, 70. Maciej Śliwa), 7. Krzysztof Danielewicz (86’, 18. Roko Mišlov), 13. Adrian Purzycki, 8. Marquitos, 21. Henrik Ojamaa – 20. Valērijs Šabala (73’, 24. Hubert Antkowiak).

Chrobry: 25. Michał Szromnik – 32. Przemysław Stolc, 26. Łukasz Góra, 6. Jarosław Ratajczak – 18. Michał Ilków-Gołąb, 21. Michał Pawlik, 8. Szymon Drewniak, 16. Robert Mandrysz (83’, 15. Maciej Diduszko), 19. Marcel Ziemann –11. Mikołaj Lebedyński (79’, 99. Damian Kowalczyk), 77. Dominik Piła (70’, 9. Adam Antochów).

Żółte kartki: Pikk – Pawlik, Mandrysz, Ilków-Gołąb, Antochów, Ratajczak.

Sędzia: Damian Kos (Gdańsk).

Widzów: 4447.

Skrót meczu TUTAJ

GKS Tychy  Odra Opole 4:1 (1:1)

Maciej Mańka 44’, Dario Krišto 47’, Łukasz Grzeszczyk 72’ (k), Łukasz Moneta 87’ – Mateusz Czyżycki 41’

Tychy: 91. Konrad Jałocha – 5. Maciej Mańka, 4. Marcin Biernat, 6. Marcin Kowalczyk, 20. Bartosz Szeliga – 24. Dominik Połap (46’, 77. Kacper Piątek), 14. Dario Krišto, 31. Keon Daniel, 8. Łukasz Grzeszczyk, 17. Sebastian Steblecki (84’, 13. Łukasz Moneta) – 27. Mateusz Piątkowski (81, 9. Dawid Kasprzyk).

Odra: 1. Artur Krysiak – 77. Patryk Janasik, 2. Piotr Żemło, 3. Mateusz Wypych, 33. Kamil Słaby – 7. Krzysztof Janus (56’, 22. Dawid Błanik), 10. Martin Adamec, 98. Mateusz Czyżycki, 14. Sebastian Bonecki (73’, 9. Tomáš Mikinič), 17. Bartłomiej Wdowik (70’, 11. Franciszek Wróblewski) – 20. Szymon Skrzypczak.

Żółte kartki: Adamec, Słaby.

Sędzia: Sebastian Krasny (Kraków).

Widzów: 3712.

Puszcza Niepołomice - Sandecja Nowy Sącz 1:2 (0:1)

José Embaló 61’ – Maciej Korzym 16’, Michal Piter-Bučko 74’

Puszcza: 22. Karol Niemczycki – 27. Mateusz Bartków, 3. Michał Czarny, 5. Konrad Stępień, 28. Michał Mikołajczyk – 20. Konrad Nowak (83’, 19. Marcin Orłowski), 7. Marcel Kotwica, 14. Jakub Serafin (69’, 8. Longinus Uwakwe), 25. Wiktor Żytek, 50. Maksymilian Sitek (57’, 2. Łukasz Szczepaniak) – 70. José Embaló.

Sandecja: 1. Daniel Bielica – 9. Adrian Danek, 7. Grzegorz Baran, 28. Michal Piter-Bučko, 4. Marcin Flis, 11. Dominik Kun – 91. Mateusz Klichowicz (90’, 37. Bartłomiej Dudzic), 10. Thiago (90’, 5. Dawid Szufryn), 13. Radosław Kanach, 8. Maciej Małkowski – 20. Maciej Korzym (79’, 27. Damian Chmiel).

Żółte kartki: Kotwica, Embaló, Stępień – Baran.

Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec).

Widzów: 901.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza  Zagłębie Sosnowiec 2:0 (0:0)

Martin Mikovič 56’, Piotr Wlazło 69’ (k)

Bruk-Bet Termalica: 1. Łukasz Budziłek – 13. Mateusz Grzybek, 32. Jonathan de Amo, 77. Artem Putiwcew, 16. Martin Mikovič – 6. Dawid Kalisz, 27. Wojciech Kamiński (46’, 5. Vlastimir Jovanović), 4. Piotr Wlazło, 19. Michal Bezpalec (73’, 10. Florin Purece), 7. Roman Gergel – 21. Vladislavs Gutkovskis (78’, 20. Jacek Kiełb).

Zagłębie: 23. Matko Perdijić – 7. Tomasz Nawotka, 25. Piotr Polczak, 66. Płamen Kraczunow, 98. Wojciech Słomka – 10. Stanisław Biłeńkyj, 17. Kacper Radkowski (62’, 19. Michał Góral), 14. Filip Karbowy (74’, 28. Michał Kieca), 8. Szymon Pawłowski, 30. Patryk Małecki – 99. Fabian Piasecki (54’, 77. Błażej Radwanek)

Żółte kartki: Gergel, Jovanović – Słomka, Radkowski, Piasecki, Małecki, Kraczunow.

Czerwona kartka: Wojciech Słomka (64. minuta, Zagłębie, za drugą żółtą).

Sędzia: Zbigniew Dobrynin (Łódź).

Widzów: 2639.

GKS Bełchatów  Radomiak Radom 3:0 (2:0)

Przemysław Zdybowicz 9’, Bartosz Biel 34’, Dawid Kocyła 89’

Bełchatów: 1. Paweł Lenarcik – 16. Mikołaj Grzelak, 3. Marcin Grolik, 21. Mariusz Magiera, 9. Krzysztof Wołkowicz – 7. Bartłomiej Bartosiak (88’, 15. Wiktor Putin), 8. Paweł Czajkowski, 13. Artur Golański, 20. Mateusz Marzec (70’, 10. Dawid Flaszka), 14. Bartosz Biel – 59. Przemysław Zdybowicz (74’, 6. Dawid Kocyła).

Radomiak: 1. Artur Haluch – 14. Damian Jakubik, 16. Mateusz Cichocki, 20. Kacper Pietrzyk (75’, 97. Dominik Sokół), 33. Dawid Abramowicz – 9. Leândro, 11. Michał Kaput (46’, 27. Damian Nowak), 55. Meik Karwot, 10. Rafał Makowski, 7. Mateusz Michalski (46’, 77. Patryk Mikita) – 22. Maciej Górski.

Żółte kartki: Marzec – Górski, Cichocki, Pietrzyk, Makowski, Jakubik.

Sędzia: Daniel Kruczyński (Żywiec).

Widzów: 2520.

***

Niedziela

Na niedzielę, jak to ma w zwyczaju Polsat Sport, odłożone zostało danie główne trzeciej kolejki I ligi. W słoneczne popołudnie w Bielsku-Białej spotkały się Podbeskidzie i Stal Mielec.

I tym razem mieliśmy początek odwrotny do tego, co działo się później. Walecznością w pierwszej akcji popisał się Adrian Paluchowski, który zdobył swoją pierwszą bramkę w tegorocznych rozgrywkach. Chwilę później miał okazję do poprawienia tego wyniku, ale swoją sytuację zmarnował. A później było już tylko gorzej dla Stali.

Podbeskidzie z łatwością wyprowadzał swoje akcje, zorganizowana formacja gospodarzy przyprawiała o ból głowy defensywę Artura Skowronka. To oczywiście sprzyjało akcjom w ofensywie, których z minuty na minutę było coraz więcej. „Kliniczną” skutecznością popisał się Karol Danielak, zdobywca hat-tricka, a po jego zmianie w końcówce swoje trzy grosze dołożył Hiszpan Ivan Martin. Jak wielu przyznało, wynik 4:1 był dość niskim wymiarem kary dla bardzo słabej w niedzielę Stali.

W ostatnim meczu tej kolejki Zieloni zdołali wywieźć z Suwałk trzy oczka. Dla gości trafiali Długosz i Jaroch, w końcówce dla gospodarzy strzelił Żebrakowski, lecz to już tylko na pocieszenie. Piotr Tworek ma już dzięki temu udanemu spotkaniu drugie zwycięstwo w roli pierwszego trenera, zaś Wigry poległy po raz pierwszy w tym sezonie, po dwóch remisach w spotkaniach poprzednich.

Podbeskidzie Bielsko-Biała  Stal Mielec 4:1 (1:1)

Karol Danielak 35’, 62’, 72’, Iván Martín 90’ – Adrian Paluchowski 11’

Podbeskidzie: 1. Martin Polaček – 25. Bartosz Jaroch, 28. Kornel Osyra, 20. Dmytro Baszłaj, 2. Filip Modelski – 8. Karol Danielak (87’, 99. Iván Martín), 7. Rafał Figiel, 27. Konrad Sieracki, 6. Tomasz Nowak, 11. Łukasz Sierpina (90’, 19. Michał Rzuchowski) – 95. Marko Roginić.

Stal: 87. Seweryn Kiełpin – 2. Paweł Olszewski, 24. Lukáš Bielák, 16. Josip Šoljić, 4. Martin Dobrotka, 23. Krystian Getinger – 20. Grzegorz Tomasiewicz, 8. Maciej Urbańczyk, 17. Bartosz Nowak (67’, 10. Mateusz Mak), 14. Łukasz Janoszka (55’, 9. Andreja Prokić) – 19. Adrian Paluchowski (70’, 90. Josip Barišić).

Żółte kartki: Roginić, Baszłaj, Figiel – Šoljić, Dobrotka.

Sędzia: Piotr Urban (Warszawa).

Widzów: 4324.

Wigry Suwałki  Warta Poznań 1:2 (0:1)

Michał Żebrakowski 87’ – Wiktor Długosz 19’, Gracjan Jaroch 48’

Wigry: 33. Dominik Kąkolewski – 6. Grzegorz Aftyka, 25. Arkadiusz Najemski, 4. Dawid Sołdecki, 34. Adrian Piekarski, 44. Adrian Karankiewicz – 77. Cezary Sauczek, 64. Łukasz Sosnowski (56’, 10. Michał Żebrakowski), 22. Joel Huertas, 27. Robert Bartczak (56’, 9. Kamil Sabiłło) – 23. Szymon Łapiński (68’, 2. Paweł Gierach).

Warta: 1. Adrian Lis – 13. Jakub Kuzdra, 5. Bartosz Kieliba, 4. Tomasz Boczek, 3. Jakub Kiełb – 18. Wiktor Długosz (58’, 28. Karol Gardzielewicz), 21. Mateusz Kupczak, 7. Michał Grobelny (81’, 20. Adrian Cierpka), 22. Robert Janicki, 11. Michał Jakóbowski (82’, 19. Mariusz Rybicki) – 25. Gracjan Jaroch.

Żółte kartki: Sosnowski, Piekarski, Sauczek – Kuzdra, Długosz, Kieliba, Gardzielewicz.