Autor zdjęcia: @AFCAjax

El. LM: CFR Cluj po szalonym meczu eliminuje Celtic! Porto odpada z Krasnodarem, Ajax minimalnie lepszy od PAOK-u

2019-08-14 09:53:12

We wtorek rozegrano komplet spotkań III rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Największą niespodziankę sprawił rumuński CFR Cluj, który wygrał na wyjeździe z Celtikiem Glasgow 4:3 i tym samym awansował do kolejnej rundy. Mimo zwycięstwa w Rosji z Ligą Mistrzów pożegnało się też FC Porto, które już do przerwy przegrywało z FK Krasnodar 0:3 (ostatecznie skończyło się rezultatem 2:3). Minimalnie lepszy od greckiego PAOK-u Saloniki okazał się Ajax Amsterdam.

Mecz na Celtic Park miał być dla gospodarzy jedynie formalnością. Mistrzowie Szkocji wywieźli z Rumunii cenny remis 1:1, który tym bardziej dawał im poczucie komfortu w rewanżu. Jako pierwsi prowadzenie objęli jednak podopieczni Dana Petrescu – w 27. minucie Ciprian Deac pokonał Scotta Baina. Gospodarze odrobili wynik kilka minut po przerwie, gdy wyrównał James Forrest, a kilka minut później nieporozumienie w szeregach defensywnych wykorzystał Odsonne Edouard. CFR nie spuściło jednak głowy i w 74. minucie z rzutu karnego wyrównał Billel Omrani, a kilka chwil później zdobył trzeciego gola. W doliczonym czasie gry Celtic dobił George Tucudean i tym samym przypieczętował sensacyjny awans swojej ekipy do kolejnej rundy.

Dużo negatywnych emocji przeżyli też kibice na Estadio do Dragao. W pierwszym meczu FC Porto pokonało FK Krasnodar 1:0, ale mecz w Portugalii kompletnie nie ułożył się po myśli wicemistrzów Portugalii. Już w 3. minucie stan rywalizacji wyrównał Tonny Vilhena, a potem dwa gole dołożył Magomed Suleymanov. Porto próbowało wyrównać wynik, ale w drugiej połowie zawodników Sergio Conceicao stać było jedynie na gole Ze Luisa i Luisa Diaza. Tym samym „Smoki” nie zagrają w fazie grupowej Ligi Mistrzów po raz pierwszy od 2011 roku.

Minimalne zwycięstwo i tym samym awans do IV rundy zanotował Ajax Amsterdam. Mistrzowie Holandii pokonali na własnym obiekcie PAOK Saloniki 3:2. Goście podeszli do spotkania bez kompleksów i w 23. minucie po strzale Diego Biseswara objęli prowadzenie. Dziesięć minut później rzutu karnego nie wykorzystał Dusan Tadić. Nieudana próba nie zniechęciła jednak Serba i tuż przed końcem pierwszej połowy znów podszedł do podyktowanej jedenastki, ale tym razem popisał się już skutecznym strzałem. W drugiej odsłonie padły kolejne bramki – w 79. minucie po rzucie rożnym trafił Nicolas Tagliafico, a sześć minut później sędzia podyktował trzeci rzut karny (!), który znów wykorzystał. W doliczonym czasie gry ponownie trafił Biseswar, ale był to gol jedynie na otarcie łez. Dodajmy, że w 63. minucie na murawie pojawił się Karol Świderski.

Emocjonujący pojedynek obejrzeli kibice w stolicy Danii – FC Kopenhaga mierzyła się z Crveną Zvezdą Belgrad. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1, a z racji tego, że w pierwszym pojedynku też padł taki wynik to o losach rywalizacji rozstrzygnęła seria rzutów karnych. Bardzo długa, bo piłkarze podchodzili do jedenastek aż 11 razy. Trzeba jednak dodać, że obydwie drużyny miały problem ze skutecznością. W bramce Crveny świetnie spisywał się Milan Borjan, który obronił kilka rzutów karnych.

W innych spotkaniach remis 3:3 zanotowało Dynamo Kijów, które mierzyło się z Club Brugge. Emocji na stadionie w stolicy Ukrainy nie brakowało, ale do dalszej rundy – dzięki zwycięstwu w pierwszym spotkaniu – awansowali wicemistrzowie Belgii. Całe spotkanie rozegrał Tomasz Kędziora. Straty z pierwszego meczu odrobił APOEL Nikozja, który pokonał w Baku Qarabag Agdam 2:0. Takim samym rezultatem zakończył się pojedynek Olympiakosu Pireus z Istanbulem Basaksehir. Pokaz siły dali zawodnicy Dinama Zagrzeb – ekipa Damiana Kądziora (poza kadrą meczową) rozbiła na wyjeździe Ferencvaros Budapeszt 4:0. W IV rundzie jest też LASK Linz, który po raz drugi wygrał niespodziewanie z FC Basel – tym razem 3:1. Swój pojedynek z NK Mariborem zwycięsko zakończył również Rosenborg Trondheim.

Qarabag Agdam – APOEL Nikozja 0:2 (0:1)

Tomas De Vincenti 34’, Uros Matić 68’.

Qarabag: Vagner – Medvedev, Mammadov, Sadygov, Ailton (87’ Abdullayev) – Michel, Slavchev (73’ Quintana), Richard – Romero, Emreli, Zoubir (80’ Gueye).

APOEL: Belec – Merkis, Lafrance, Ioannou – Al-Tamari, Gentsoglou, Matić, Mihajlović – Bezjak (82’ Jakolis), Pavlović (73’ Souza), De Vincenti (61’ Hallenius).

***

Rosenborg Trondheim – NK Maribor 3:1 (0:1)

Alexander Soderlund 53’, Anders Konradsen 61’, 81’ – Rudi Vancas 45+2’.

Rosenborg: Hansen – Hedenstad, Reginiussen, Hovland, Meling – Jensen (87’ Trondsen), Lundemo, Konradsen (90’ Ceide) – Akintola, Soderlund, Adegbenro (78’ Asen).

Maribor: Pirić – Milec, Ivković, Pericić, Viler – Cretu, Vrhovec, Hotić (82’ Kramarić), Kronaveter (69’ Kotnik), Vancas – Tavares (69’ Zahović).

***

Dynamo Kijów – Club Brugge 3:3 (1:1)

Vitaliy Buyalskyy 6’, Volodymyr Shepelev 50’, Brandon Mechele 90+3’ (s) – Simon Deli 38’, Ruud Vormer 88’, Lois Openda 90+5’.

Dynamo: Boyko – Kędziora, Burda, Kadar, Mykolenko – Buyalskyy, Shepelev (83’ Sol), Andrievsky (46’ De Pena) – Verbić (68’ Besiedin), Rodrigues, Tsygankov.

Club: Mignolet – Mata, Mechele, Deli, Sobol – Vormer, Rits, Vanaken – Tau, Okereke (81’ Openda), Dennis (52’ Diatta).

***

FC Kopenhaga – Crvena Zvezda Belgrad 1:1 (1:1), po dogrywce 1:1, w rzutach karnych 6:7

Kopenhaga: Grytebust – Varela (81’ Bartolec), Papagiannopoulos, Nelsson, Bengtsson – Holse (74’ Mas), Zeca, Stage (60’ Falk) (120’ Sotiriou), Fischer – Older Wind, N’Doye.

Crvena: Borjan – Gobeljić, Milunović, Degenek, Rodić (46’ Jander) – Canas (58’ Pankov), Jovancić, Ivanić, Marin, Vukanović (91’ Jevtović) – Boakye (81’ Simić).