Autor zdjęcia: @AFCAjax

El. LM: Ajax remisuje z APOEL-em, Slavia skromnie pokonuje CFR. Szymon Marciniak wypaczył wynik w Linzu? (video)

2019-08-21 10:45:03

We wtorek rozegrano pierwsze mecze IV rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Bramek było jak na lekarstwo. Największą niespodziankę sprawił APOEL Nikozja, który przed własną publicznością zremisował bezbramkowo z półfinalistą poprzedniej edycji rozgrywek – Ajaksem Amsterdam. Bliżej fazy grupowej są ekipy Slavii Praga (wygrana 1:0 z CFR Cluj) i Clubu Brugge (zwycięstwo 1:0 nad LASK-iem Linz). W tym drugim spotkaniu duże pretensje do Szymona Marciniaka mieli piłkarze oraz kibice austriackiego klubu.

Mecz w Nikozji miał jednego wyraźnego faworyta. Ajax w pierwszych minutach dobrze wywiązywał się z tej roli i raz po raz groźnie atakował bramkę Vida Beleca. Potem jednak inicjatywę przejęli gospodarze, którzy jeszcze w pierwszej odsłonie stworzyli groźne sytuacje pod bramką Andre Onany. Brylował przede wszystkim Mousa Al-Tamari, który bez problemów radził sobie z defensorami mistrza Holandii.

Drugą połowę świetnie mógł rozpocząć Donny van de Beek, ale z bliska przestrzelił. Później bardzo blisko bramki byli podopieczni Thomasa Dolla. W 58. minucie po dośrodkowaniu Urosa Maticia piłka po strzale głową Andriji Pavlovicia trafiła w poprzeczkę. 120 sekund później spudował Al-Tamari. W 70. minucie sprzed szesnastki uderzył Lucas Souza, ale bardzo dobrze spisał się Onana. Ostatnie dziesięć minut Ajax grał w dziesiątkę, bo drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę obejrzał Noussair Mazraoui. Mimo tego w końcówce trafienie na wagę zwycięstwa mógł zdobyć Klaas-Jan Huntelaar, ale w ostatniej chwili piłkę zmierzającą do siatki wybił jeden z graczy APOEL-u.

Do sprawiania niespodzianek w eliminacjach Ligi Mistrzów przyzwyczaił nas rumuński CFR Cluj. Tym razem ekipa Dana Petrescu musiała uznać wyższość rywala – przed własną publicznością uległa Slavii Praga 0:1. Jedynego gola na wagę tryumfu zdobył Lukas Masopust, który w 28. minucie popisał się ładnym uderzeniem z dystansu. W drugiej połowie CFR miało kilka dobrych sytuacji, ale nie zdołało doprowadzić do wyrównania. Dwie świetne okazje na doprowadzenie do wyrównania miał Billel Omrani. Najpierw na początku drugiej części gry trafił w słupek, a w 79. minucie nie wykorzystał rzutu karnego. Na pewno jednak mistrzowie Rumunii nie stoją w rewanżu na straconej pozycji.

W trzecim spotkaniu Club Brugge skromnie pokonał w Linzu miejscowy LASK 1:0. Gola, który ostatecznie dał zwycięstwo zdobył w 10. minucie Hans Vanaken. Pomocnik skutecznie wykorzystał rzut karny. Mecz sędziował Szymon Marciniak i to właśnie decyzja o podyktowaniu jedenastki wywołała ogromne kontrowersje. Polski arbiter podyktował faul, potem przez kilka minut korzystał z weryfikacji VAR, ale ostatecznie podtrzymał decyzję z boiska i wskazał na jedenasty metr. Piłkarze, kibice oraz dziennikarze z Austrii głośno mówią o tym, że polski arbiter skrzywdził ich tą decyzją. Mimo wszystko w trakcie meczu obydwie drużyny miały swoje okazje, ale bramki już nie padły.

APOEL Nikozja – Ajax Amsterdam 0:0

APOEL: Belec – Merkis, Ioannou, Joaozinho (82’ Vidigal) – Bezjak (68’ Jakolis), Lucas, Gentsoglou, Matić, Mihajlović, Al-Tamari – Pavlović (68’ Hallenius).

Ajax: Onana – Mazraoui, Veltman, Martinez, Tagliafico – Marin (62’ Dest), van de Beek, Blind – Ziyech, Tadić, Neres (72’ Huntelaar).