Autor zdjęcia: @Wolves

El. LE: Linfield FC pokonuje Qarabag i jest o krok od fazy grupowej. Wolves lepsze od Torino. Strasbourg wygrał z Eintrachtem

2019-08-23 11:00:01

Za nami pierwsze mecze IV rundy eliminacji Ligi Europy. Największą niespodziankę sprawił mistrz Irlandii Północnej – Linfield FC, który przed własną publicznością pokonał Qarabag Agdam 3:2. W najciekawszych meczach Wolverhampton Wanderers pokonał na wyjeździe Torino FC 3:2, a Racing Strasbourg przed własną publicznością wygrał z półfinalistą poprzedniej edycji Ligi Europy – Eintrachtem Frankfurt 1:0.

Mecz w Belfaście miał być dla Qarabagu spokojną przeprawą. Od samego początku goście ruszyli do ataku i już w 15. minucie objęli prowadzenie po trafieniu Faycala Rherrasa. Potem jednak dwukrotnie po stałych fragmentach gry trafili gospodarze, a konkretnie Mark Stafford i Shayne Lavery. Potem w 75. minucie Lavery wykorzystał błąd defensora Qarabagu i podwyższył prowadzenie. W doliczonym czasie gry rozmiary porażki z rzutu karnego zmniejszył Magaye Gueye. Dla Linfield i ogólnie całego futbolu Irlandii Północnej to największy sukces w historii, który w przyszłym tygodniu może być zwieńczony awansem do fazy grupowej.

Bardzo interesująco zapowiadała się rywalizacja Torino z Wolverhamptonem. Ostatecznie goście po bramkach Diogo Joty, Raula Jimeneza i samobójczym trafieniu Bremera wygrali 3:2. Dla Włochów gole zdobyli Lorenzo De Silvestri i z rzutu karnego Andrea Belotti. Niespodziewany triumf zanotował Racing Strasbourg, który przed własną publicznością pokonał faworyzowany Eintracht Frankfurt 1:0. Gola na wagę zwycięstwa zdobył w pierwszej połowie Kevin Zohi. Niemiłą niespodziankę swoim fanom sprawił PAOK Saloniki, który w doliczonym czasie gry stracił gola i uległ Slovanowi Bratysława 0:1.

Wysokiej porażki doznało BATE Borysów, które przegrało w Kazachstanie z FK Astaną 0:3 i prawdopodobnie pożegnało się tym samym z rozgrywkami Ligi Europy. Przegrał też inny pogromca Piasta Gliwice, czyli Riga FC. Mistrz Łotwy uległ Kopenhadze 1:3. Poza kadrą Rigi był Kamil Biliński. Bezbramkowym remisem zakończyło się starcie Łudogorca Razgrad z Mariborem. W barwach gospodarzy w 78. minucie na murawie pojawił się Jakub Świerczok, a poza kadrą był Jacek Góralski. O krok od historycznego awansu jest też mistrz Armenii, Ararat-Armenia, który po bramce w doliczonym czasie gry pokonał F91 Dudelange 2:1.

W innych pojedynkach faworyci nie zawiedli. Espanyol Barcelona do przerwy przegrywał z Żorią Ługańsk 0:1, ale ostatecznie w drugiej połowie odwrócił losy rywalizacji i wygrał 3:1. Skromny triumf zanotował nowy klub Ricardo Sa Pinto, Sporting Braga, który po bramce Ricardo Horty pokonał Spartak Moskwa 1:0. Zwycięstwo 3:0 zanotowały holenderskie ekipy – Feyenoord Rotterdam (z Hapoelem Beer-Szewa) oraz PSV Eindhoven (z Apollonem Limassol). W Atenach po trzech bramkach Caleba Ekubana Trabzonspor Kulubu pokonał miejscowy AEK.

FC Astana – BATE Borysów 3:0 (2:0)

Marin Tomasov 23’, Yuri Logvinenko 44’, Runar Sigurjonsson 52’ (k).