var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: własne

W przerwie: Amy Lawrence - “Niezwyciężeni. Arsenal w sezonie, który przeszedł do historii futbolu”

Autor: Andrzej Cała
2019-08-25 10:02:25

Dożyliśmy czasów, gdy piłka nie tylko jest obecna praktycznie 24 godziny na dobę w telewizji i internecie, ale możemy też czytać świetne pozycje o jej historii. Można pomiędzy meczami, można w drodze do pracy, można tam, gdzie królowie chadzają piechotą. Możliwości jest multum. W każdy weekend będziecie mieli okazję przeczytać nasze polecenia. Pewnie częściej będziemy chwalić niż ganić, bo na słabe książki szkoda nam czasu, więc potraktujcie to jako przewodnik po wartościowej lekturze na czas przerwy. Tym razem lecimy do Londynu, by wspomnieć ekipę, która na zawsze już wryła się do serc kibiców i annałów historii wyspiarskiej piłki.

Amy Lawrence - Niezwyciężeni. Arsenal w sezonie, który przeszedł do historii futbolu (SQN)

26 wygranych, 12 remisów, ani jednej porażki. Bilans bramek 73-26. Thierry Henry najlepszym strzelcem Premier League i piłkarzem roku w Anglii. Arsène Wenger menadżerem roku.

Arsenal dokonał w sezonie 2003/04 rzeczy absolutnie niezwykłej, w rywalizacji z Chelsea i Manchesterem United uciekając o dwa kroki, a nad całą resztą krajowych przeciwników o przynajmniej jedno okrążenie. A to wszystko dzięki facetowi, który absolutnie zmienił angielski futbol, dokonując rewolucji w temacie profesjonalizacji klubu.

“Godzinę po końcowym gwizdku spotykaliśmy się na wspólnym posiłku. Wprowadził też rygorystyczną dietę, a wraz z jego przyjściem w klubie po raz pierwszy pojawiły się suplementy i zastrzyki z witaminami - wspomina w książce Amy Lawrence Nigel Winterburn, jeden z tych żelaznych żołnierzy Wengera, który w największym stopniu zyskał na jego pracy. Mógł być po prostu jednym z solidnych, twardych obrońców, jakich na Wyspach na przełomie lat 90. i dwutysięcznych było wielu. Został jednym z symboli Arsenalu pod wodzą Francuza.

Do idealnego sezonu Wenger potrzebował kilku lat bardzo rzetelnej, codziennej pracy, ale też nosa do transferów. Ekipa, która dokonała niebywałego wyczynu, do dziś fanom angielskiej piłki jawi się jako jeden z absolutnych wzorów. Ostatecznie dwudziestka, która medale odebrała, była następująca: Jens Lehmann, Ashley Cole, Patrick Vieira, Martin Keown, Robert Pires, Fredrik Ljungberg, Jose Antonio Reyes, Dennis Bergkamp, Sylvain Wiltord, Lauren, Thierry Henry, Ray Parlour, Edu, Pascal Cygan, Gilberto Silva, Gale Clichy, Sol Campbell, Nwankwo Kanu, Kolo Toure i Jeremie Aliadiere.

Wenger znalazł miejsce i dla wirtuozów i dla ludzi od czarnej roboty. Artystów i wojowników. Piłkarzy, którzy swoją elegancją podrywali tłumy, czynili z futbolu sztukę, ale i takich, którzy wślizgi, utrudnianie rywalom gry opanowali do perfekcji.

"Niezwyciężeni. Arsenal w sezonie, który przeszedł do historii futbolu" to nie tylko opis tego wybitnego sezonu, ale w większym stopniu procesu, który nastąpił w wieloletnim okresie. Z meczem - mitem założycielskim, czyli 5:1 z Interem na wyjeździe. Ten triumf natchnął wszystkich.

“Ludzie zawsze mówią o tych, co zwykle. Ale potrzeba Raya Parloura, potrzeba Edu. Wiem, że Pascal Cygan nie pojawia się w rozmowach, ale tamtego wieczora zagrał świetnie. Oczywiście, wspaniale, że są gwiazdy, ale my mieliśmy po prostu świetny skład. Nie zawsze wszystko sprowadza się do dwóch, trzech, czterech czy sześciu piłkarzy. Potrzeba niemal 25 zawodników z mentalnością zwycięzców, żeby móc osiągnąć to, co udało nam się w tamtym sezonie” - wspominał w książce Thierry Henry.

W książce nie brakuje anegdotek, ciekawostek, zaglądania do szatni na Highbury. Napisana jest w stylu wartkiego reportażu, zawierającego ogrom wypowiedzi głównych bohaterów. Być może właśnie ta lektura pozwala w największym stopniu zrozumieć i docenić fenomen, jakim była przez lata praca Arsène Wengera. Od nas szkolna piątka, bez dwóch zdań zasłużona!

Nasza ocena (1-6): 5
 


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się