var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: Patryk Zajega Images

Wzór defensywnego pomocnika - w Rosji rozbłysła gwiazda Krychowiaka

Autor: Karol Bochenek
2019-08-28 15:30:01

Tak, wiemy, że lidze rosyjskiej daleko do tych najlepszych w Europie. Wiemy też, że wielokrotnie zawodnicy, którzy w niej błyszczeli, po transferze na zachód kompletnie przepadali. Niemniej nie możemy przejść obojętnie obok tego, co na rosyjskich boiskach wyczynia Grzegorz Krychowiak. Rok po nieco zaskakującym transferze do Lokomotiwu Moskwa reprezentanta Polski śmiało można okrzyknąć jedną z największych gwiazd Premier Ligi. Znajduje to odzwierciedlenie w opiniach ekspertów, znajduje też w reakcjach kibiców. I to nawet tych noszących barwy rywali Loko, którzy marzą (serio), by w ich zespołach znalazł się ktoś taki jak właśnie Krychowiak.

No ale po kolei. Pierwszy sezon w lidze rosyjskiej był dla byłego zawodnika m.in. Sevilli i PSG udany, choć jednocześnie trochę dziki. Wiązało się to głównie z koniecznością gry na kilku pozycjach - od rozgrywającego do środkowego obrońcy - co siłą rzeczy nie pozwoliło mu pokazać pełni atutów. Mimo to, Polak prezentował się bardzo dobrze, walnie przyczynił się do triumfu Loko w Pucharze Rosji i drugiego miejsca w lidze na koniec sezonu, co nie uszło uwadze kibiców. Krychowiak dwukrotnie - w sierpniu i listopadzie 2018 roku - został wybrany najlepszym piłkarzem miesiąca, a w głosowaniu na najlepszego zawodnika sezonu zajął drugie miejsce, ustępując tylko Antonowi Miranczukowi. Trafił też do jedenastki sezonu wg dziennikarzy Sport-Expresu…

… oraz portalu championat.com. 

O ile poprzednie rozgrywki Krychowiak mógł uznać za bardzo dobre, to bieżące, a przynajmniej ich początek, są w jego wykonaniu po prostu rewelacyjne. Zaczęło się od kolejnego trofeum w kolekcji - Superpucharu Rosji - do zdobycia którego walnie się zresztą przyczynił, notując asystę przy wyrównującym golu Aleksiej Miranczuka. 

Liga? Tutaj od początku było jeszcze lepiej. W siedmiu rozegranych dotychczas meczach Krychowiak z boiska nie zszedł nawet na minutę i trzykrotnie trafił do siatki. W 4. kolejce jego bramka w doliczonym czasie gry dała Loko zwycięstwo w meczu z Kryljami Sowietow Samara. 

Tydzień później pięknym strzałem pokonał bramkarza Uralu Jekaterynburg. To trafienie słusznie okrzyknięto zresztą golem kolejki. 

Później był wywalczony w prestiżowych derbach z Dynamem Moskwa rzut karny i nagroda dla najlepszego zawodnika spotkania, którą Krychowiak położy pewnie obok wyróżnienia dla piłkarza lipca przyznaną przez fanów Lokomotiwu. 

 

 

Ostatni weekend to kolejne trafienie - tym razem w rywalizacji z FK Krasnodar. Co prawda przy wydatnej pomocy bramkarza rywali, ale przecież koniec końców liczy się to, co w sieci. 

Świetna forma Krychowiaka znajduje odbicie w wyróżnieniach przyznawanych co tydzień przez rosyjskich dziennikarzy. Pomocnik Lokomotiwu na dobre rozgościł się w jedenastkach tygodnia najpoważniejszych tytułów na tamtejszym rynku i jak tak dalej pójdzie, to jeszcze przed końcem rundy jesiennej będzie się mógł pochwalić dwucyfrówką w tej materii. Sami zresztą zobaczcie, jak to aktualnie wygląda.

Sport-Express - 4 razy na 7 kolejek

Sowiecki Sport - 5/7

championat.com - 4/7 (wybiera Walerij Gazzajew, legendarny trener CSKA)

Jak to się stało, że reprezentant Polski po chudych latach spędzonych w PSG i West Bromie tak szybko odnalazł się w Rosji? Cóż, w dużej mierze chodzi pewnie o różnicę pomiędzy poszczególnymi ligami i wymaganiami, które przed nim stawiano. No ale ponieważ nie chcemy deprecjonować dokonań Krychowiaka na wschodzie, musimy mocno podkreślić, że zwyżka formy nie wzięła się z niczego. Aby się odbudować i dojść do miejsca, w którym jest obecnie, Grzesiek musiał wykonać ogromną pracę i pogodzić się z niekoniecznie będącymi mu w smak decyzjami trenera Loko, Jurija Siomina. Dzięki temu dziś jest jednym z liderów wicemistrza Rosji i gwiazdą ligi bogatej w takie nazwiska, jak chociażby Malcom, Schurle, Cabella czy Mario Fernandes. Może i nie jest to europejski top, ale o kompletnych czereśniakach też nie mówimy. 

Zachwyceni grą Krychowiaka są też rosyjscy eksperci, dla których Polak jest wzorem defensywnego pomocnika i zwyczajnie najlepszym zawodnikiem Premier Ligi na tej pozycji. Nic więc dziwnego, że okrzyknięto go najlepszym transferem Lokomotiwu w ostatnich latach, powodów ku temu nie brakuje. Nas z kolei świetna dyspozycja Krychowiaka, który w tym sezonie nie jest już rzucany po pozycjach i ma pewne miejsce w drugie linii Loko, szczególnie cieszy ze względu na zbliżające się mecze kadry. W końcu nie od dziś wiadomo, że pomoc reprezentacji Polski z Krychowiakiem w formie, ma zupełnie inną jakość, a tej przecież nigdy za mało. 


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się