Autor zdjęcia: om.fr

Francja: Zwycięstwo PSG okupione kontuzjami, pierwsza wygrana Marsylii oraz Rennes samodzielnym liderem (video)

Autor: Paweł Łopienski
2019-08-29 13:15:44

Tak się złożyło, że we Francji trzecia kolejka przedłużona została aż do środy, gdy ostatni mecz odbył się pomiędzy OGC Nice a Olympique Marsylia. Emocji w minionych dniach, jak zwykle zresztą, nie zabrakło. Wysokie zwycięstwo odniosło Paris Saint-Germain, jednak z urazami zeszło aż trzech zawodników mistrza kraju. Olympique Lyon przegrał z Montpellier Herault, dlatego samodzielnym liderem zostało Stade Rennes. Pierwszą wygraną odniósł Olympique Marsylia, który awansował w tabeli, w przeciwieństwie do AS Monaco, które zremisowało z Nimes Olympique.

Władze francuskiej federacji piłkarskiej przed rozpoczęciem sezonu zdecydowanie wyraziły swój sprzeciw wobec homofobii i nakazały walkę z tym zjawiskiem. We Francji w ostatnich tygodniach narasta konflikt między władzami a kibicami, którzy na stadionach demonstrują skandaliczne banery. Stało się tak w meczu Monaco z Nimes, dlatego sędzia przerwał mecz na kilkanaście minut ze względu na zachowanie przyjezdnych. To samo zdarzyło się wczoraj, gdy kibice Nicei wywiesili slogan „Witamy was Ineos. My w Nicei też kochamy pedałów”, dlatego arbiter zdecydował się również na zatrzymanie spotkania. Oczywiście dziwią nas takie sytuacje, a szczególnie kibiców klubu z Lazurowego Wybrzeża, którzy „wyśmienicie” pokazali się nowemu właścicielowi „Les Aiglons”.

Paris Saint-Germain pozbierało się po ostatniej porażce ze Stade Rennes i gładko pokonało Toulouse 4:0, mimo że do przerwy drużyny schodziły na przerwę przy bezbramkowym remisie. Już po pierwszym kwadransie na boisko musiał wejść Eric Choupo-Moting po tym jak Edinson Cavani odniósł kontuzję. Rezerwowy zadziwił jednak wszystkich, bo efektowną indywidualną akcją dał zespołowi prowadzenie, a potem dołożył również drugą bramkę. Trzy punkty zostały okupione trzema kontuzjami. Poza Cavanim z boiska zeszli również Abdou Diallo oraz Kylian Mbappe. Napastnik uszkodził ścięgno w lewym udzie i będzie pauzował nawet cztery tygodnie. Urugwajski snajper ma problemy z prawym biodrem i jego powrót do pełnej sprawności potrwa trzy tygodnie.

***

Najlepszy mecz:

Lille w drugiej kolejce nieoczekiwanie doznało porażki z Amiens SC, dlatego chciało za wszelką cenę udowodnić swoją wartość w meczu z Saint-Etienne. Mecz stał na wysokim poziomie, ale zakończyło się wysokim zwycięstwem gospodarzy. Ponownie świetny występ zanotował Victor Osimhen, który dwukrotnie wpisał się na listę strzelców, dając drużynie drugie zwycięstwo w sezonie.

***

Największe rozczarowanie:

Monaco miało idealną okazję do przełamania i zanotowania pierwszej wygranej w sezonie. Nie dość, że grali na własnym stadionie z Nimes Olympique, prowadzili 2:0 do przerwy, ale ostatecznie nie udało im się zdobyć trzech punktów. A szkoda, bo kolejne spotkania będą trudniejsze: klub z Księstwa uda się w najbliższych tygodniach zagra ze Strasbourgiem, Marsylią oraz Reims.

***

Największe zaskoczenie:

Olympique Lyon w świetnym stylu rozpoczął nowy sezon, wygrywając dwa spotkania i notując przy tym imponujący bilans bramkowy 9:0. Na pierwszą poważną przeszkodę trafili we wtorek, gdy podopieczni Sylvinho pojechali do Montpellier. „Les Gones” bardziej przypominali zespół z poprzedniego sezonu, a do tego nie pomogła im czerwona kartka obejrzana przez Youssoufa Kone. Pierwsze stracone punkty w tym sezonie to nie powód do paniki, ale widać też, że pomimo świetnego początku wiele pracy przed brazylijskim szkoleniowcem.