Autor zdjęcia: @Wolves

El. LE: Bramka Świderskiego, ale PAOK odpada. Karabach o krok od kompromitacji. Awanse Eintrachtu i Wolves (video)

2019-08-30 11:05:04

W czwartek rozegrano rewanżowe mecze IV rundy eliminacji Ligi Europy. Największą niespodziankę sprawił Slovan Bratysława, który dzięki lepszemu bilansowi bramek strzelonych na wyjeździe wyeliminował PAOK Saloniki. Dla mistrzów Grecji gola zdobył Karol Świderski. Blisko kompromitacji był Karabach Agdam, ale ostatecznie również dzięki bramkom wyjazdowym wyeliminował Linfield. Pewne awanse wywalczyły ekipy Eintrachtu Frankfurt i Wolverhampton Wanderers.

Mistrzowie Grecji w pierwszym meczu ulegli Slovanowi 0:1 i w rewanżu od samego początku musieli ruszyć do ataku. Do przerwy gola zdobyli jednak goście, a dokładniej zrobił to Jurij Miedwiediew. W przerwie trener PAOK-u dokonał zmian, na boisku zameldował się między innymi Karol Świderski i w ciągu 120 sekund najpierw Dimitrios Limnios, a potem właśnie Świderski wyprowadzili grecką ekipę na prowadzenie. Kibice czekali na trzecią bramkę, a tymczasem do wyrównania doprowadził były gracz Lecha Poznan – Vernon De Marco. W końcówce trzeciego gola zdobył Dimitris Giannoulis, ale zabrakło już czasu na czwarte trafienie i PAOK niespodziewanie pożegnał się z europejskimi pucharami.

Przed historyczną szansą na awans stanął Linfield FC, który w pierwszym meczu wygrał z Karabachem Agdam 3:2. Azerowie szybko objęli prowadzenie, a w końcówce je podwyższyli. Mistrzowie Irlandii Północnej zdobyli jeszcze kontaktowego gola w doliczonym czasie gry, ale ostatecznie w dwumeczu zremisowali i przez gorszy bilans bramek odpadli. Pierwszy w historii awans do fazy grupowej mogła też zaliczyć drużyna z Armenii, a dokładnie Ararat-Armenia, który dopiero po rzutach karnych przegrał z F91 Dudelange. Dla mistrza Luksemburga to drugi z rzędu start w Lidze Europy.

Blisko niespodzianki była Riga FC. Pogromca Piasta Gliwice pokonał FC Kopenhagę 1:0, ale w dwumeczu ostatecznie uległ 2:3. Poza kadrą łotewskiej ekipy był Kamil Biliński. Awans wywalczył inny klub polskich zawodników – Łudogorec Razgrad, który po remisie 2:2 wyeliminował NK Maribor. W 85. minucie na boisku pojawił się Jakub Świerczok, a poza kadrą meczową był Jacek Góralski.

W fazie grupowej Ligi Europy zameldują się aż trzy zespoły z Holandii. PSV pewnie rozprawiło się z Apollonem Limassol, Feyenoord gładko rozbił Hapoel Beer-Szewa, a AZ Alkmaar po dogrywce wyeliminował Royal Antwerp.

Straty z pierwszego meczu odrobił Eintracht Frankfurt. Ubiegłoroczny półfinalista tych rozgrywek pokonał przed własną publicznością Racing Strasbourg 3:0, choć od 44. minuty grał w dziesiątkę po czerwonej kartce Antego Rebicia. W innym ciekawym spotkaniu Wolverhampton ponownie okazał się lepszy od Torino FC.

Dużo szczęścia miał Trabzonspor Kulubu. Turecka ekipa pierwszy mecz na wyjeździe wygrała 3:1, ale w czwartek uległa przed własną publicznością AEK-owi Ateny 0:2 i dzięki bramkom wyjazdowym zagra w fazie grupowej Ligi Europy. Po remisie 2:2 na Ukrainie promocję wywalczył również Espanyol Barcelona. W innym ciekawym pojedynku znów lepszy od Spartaku Moskwa okazał się Sporting Braga i to właśnie podopieczni Ricardo Sa Pinto zagrają jesienią w pucharach.

Qarabag Agdam – Linfield FC 2:1 (1:0), w dwumeczu 4:4
Jaime Romero 6’, Abdellah Zoubir 88’ – Shayne Lavery 90+3’.