var W2T_AdImage_autostart = false; var W2T_AdImage_startWith = "#mainpic3 img";

Thursday, 7 July 2016, 7:10:14 pm


Autor zdjęcia: spalferrara.it

Make or break Recy w Serie A. Albo postawi na swoim, albo wypadnie z pociągu

Autor: Marcin Długosz
2019-08-30 17:29:05

Końcówka sierpnia przyniosła zmianę w karierze Arkadiusza Recy. Pomimo spędzenia całego okresu przygotowawczego w Atalancie Bergamo, w ostatnich dniach okna transferowego postanowił przystać na ofertę wypożyczenia do SPAL. Włosi nie mają wątpliwości – ten ruch ma szansę wyjść na dobre obu stronom.

Sytuacja Polaka w Lombardii w poprzednim sezonie była jasna jak słońce. Nauka, nauka i jeszcze raz nauka. 24-latek nie miał szans na regularne występy w walczącym z powodzeniem o Ligę Mistrzów zespole Gian Piero Gasperiniego, a i epizodyczne szanse otrzymywał wyłącznie od czasu do czasu. Mimo to doświadczony szkoleniowiec cały czas w niego wierzył i miał nadzieję, że moment byłego gracza Wisły Płock w końcu nadejdzie.

Debiutującemu w zagranicznym klubie Recy trudno jednak było wygryźć takich zawodników jak Robin Gosens czy Timothy Castagne. Nie sprzyjał również fakt, że Atalanta nie dostała się do Ligi Europy przegrywając konkurs rzutów karnych w Kopenhadze. Możliwość gry zawodnikowi pochodzącemu z Chojnic znacznie się więc ograniczyła.

Mimo to Polak przepracował pod wodzą Gasperiniego całe lato. I gdy wydawało się, że raczej ponownie będzie walczył o swoje w Bergamo, pojawiła się sposobność dołączenia do SPAL. Zawodnik występujący na lewym wahadle w preferowanym przez trenera Leonardo Sempliciego 3-5-2,  Mohamed Fares, doznał bowiem kontuzji, która wykluczy go z gry najprawdopodobniej do końca 2019 roku.

Ekipa z Ferrary nie miała więc wiele czasu, aby wybrzydzać  i szukać nowego zawodnika w skomplikowany sposób. Zgłosiła się zatem do Atalanty i postanowiła zaufać Recy, który otrzymał ogromną szansę zaistnienia we Włoszech. Wypożyczyła go z opcją wykupu za rok, a jeśli to zaistnieje, to La Dea będzie mogła dokonać transakcji odkupu, a więc pozostawia sobie jeszcze furtkę do tej współpracy.

 

 

24-latek na Półwyspie Apenińskim póki co jest znany w dużej mierze dlatego, że otrzymuje powołania do reprezentacji Polski. Choć mało który obserwator calcio widział go w akcji, to jednak sam fakt regularnych wezwań przez selekcjonera Jerzego Brzęczka sprawia, że gracz na pewno zyskuje. 

Możemy się o tym zresztą przekonać czytając jedną z niewielu recenzji zamieszczonych po jego transferze na włoskich portalach. Wystawił ją serwis fantamagazine.com, który poleca Recę do pozyskania w niezwykle popularnej we Włoszech grze fantasty – FantaCalcio.

„Otoczenie było dla niego bardzo trudne i chłopak musiał pokonać wiele problemów, zwłaszcza z językiem włoskim. Dodatkowo trafił na sezon z kapitalną formą trójki Hateboer – Castagne – Gosens, więc miejsca dla niego zdecydowanie się zamknęły. Polak jednak ma jakość i pokazał ją także w okresie przygotowawczym, a ponadto w reprezentacji Polski, w której zanotował cztery występy” – piszą Włosi.

Tym właśnie tropem podążyło SPAL. Pod nieobecność Faresa, Reca będzie konkurował o miejsce na lewym wahadle przede wszystkim z Igorem, Brazylijczykiem, którego zespół z Ferrary ściągnął latem z RB Salzburg. Z natury jest to jednak środkowy obrońca, zatem byłemu zawodnikowi Wisły Płock powinno być tym łatwiej o wskoczenie do składu jesienią i mocną walkę o to, aby się w nim utrzymać także po powrocie do zdrowia Faresa.

Polak trafia do regionu Emilia-Romania bogatszy o rok życia we Włoszech i bezcenne doświadczenia, które z pewnością ułatwią mu wejście w nowe miejsce. A jeśli dodamy do tego fakt, że jego nowymi klubowymi kolegami będą Thiago Cionek i Bartosz Salamon, to proces adaptacji jawi się jako jeszcze łatwiejszy.

Make or break – tak wygląda aktualna sytuacja lewego obrońcy w Italii. Albo pokaże, że stać go na grę w Serie A i przez czas spędzony w Bergamo wiele się nauczył, albo musi liczyć się z wypadnięciem z obiegu, jeśli chodzi o najwyższą klasę rozgrywkową we Włoszech. Wszystko pokażą już najbliższe miesiące.


KOMENTARZE

Stwórz kontoZaloguj się na swoje konto
Nie masz konta? Zarejestruj się