Autor zdjęcia: Twitter @England

El. Euro 2020: Cztery gole Ronaldo z Litwą. Strzelanina Kosowa i Anglii, Mołdawia rozbita przez Turcję

2019-09-11 11:15:29

We wtorkowych spotkaniach eliminacji Mistrzostw Europy sporego wyczynu dokonał Cristiano Ronaldo. Kapitan reprezentacji Portugalii zdobył cztery gole, dzięki temu jego ekipa pokonała Litwę 5:1. Bardzo dobry występ w Southampton zanotowało Kosowo, które mimo porażki z Anglią 3:5 pokazało się z dobrej strony.

Publiczność w Londynie już w pierwszej minucie doznała sporego szoku. Fatalny błąd pod własnym polem karnym popełnił Michael Keane, piłkę przejął jeden z graczy Kosowa, a następnie podał do Valona Berishy, który w sytuacji sam na sam pokonał Jordana Pickforda. Odpowiedź była jednak bardzo szybka, bo już w 8. minucie wyrównał Raheem Sterling. Potem Anglicy dokonali prawdziwej egzekucji. Jeszcze przed przerwą do siatki trafili Harry Kane, Mergim Vojvoda (gol samobójczy) oraz dwukrotnie Jadon Sancho, dzięki czemu po pierwszych 45 minutach „Synowie Albionu” prowadzili aż 5:1. Mimo tego Kosowo w drugiej połowie nie przestraszyło się rywala, nie skupiło się na defensywie i dzięki temu w 49. minucie (ponownie Berisha), a potem w 55. minucie (Vedat Muriqi) zmniejszyło rozmiary porażki. Anglia mogła jeszcze zdobyć szóstego gola, ale rzutu karnego nie wykorzystał Kane. W drugim spotkaniu tej grupy bardzo ważny tryumf w kontekście awansu z grupy odnieśli Czesi, którzy na wyjeździe pokonali Czarnogórę 3:0. W barwach gospodarzy 90 minut rozegrał Marko Vesović (Legia Warszawa), a w 73. minucie na murawie pojawił się Vukan Savicević (Wisła Kraków).

Cztery gole Cristiano Ronaldo i jedno trafienie Williama Carvalho pozwoliły Portugalii odnieść pewne zwycięstwo w wyjazdowym spotkaniu z Litwą. Honorowe trafienie dla Litwinów zanotował Vytautas Andriuskevicius. Ronaldo dzięki czterem golom stał się najlepszym europejskim strzelcem wszech czasów – na swoim koncie ma już 93 bramki. W drugim pojedynku tej grupy Serbia po dwóch golach Aleksandara Mitrovicia oraz trafieniu Nemanji Radonjicia pokonała Luksemburg 3:1. Rywalizacja w grupie B jest bardzo zacięta i kolejne mecze zapowiadają się bardzo interesująco.

Na zakończenie naszego podsumowania zaglądamy do grupy H. Tutaj dość „skromne” zwycięstwo zanotowała Francja, która na Stade de France pokonała europejskiego outsidera – Andorę 3:0. Bramki dla „Trójkolorowych” strzelili Kingsley Coman, Clement Lenglet (debiutanckie trafienie w kadrze narodowej) oraz Wissam Ben Yedder. Wynik mógł być wyższy, ale rzutu karnego nie wykorzystał Antoine Griezmann. Mistrzowie Świata nie zajmują jednak pozycji lidera, bo tempa nie zwalnia Turcja. Tym razem podopieczni Senola Gunesa rozbili Mołdawię 4:0. Bardzo kosztowna – w końcowym rozrachunku – może być porażka Islandii. Ekipa Erika Hamrena uległa na wyjeździe Albanii 2:4. Dzięki temu niedawni uczestnicy Mistrzostw Europy nadal mają jeszcze matematyczne szanse na wywalczenie awansu.