Autor zdjęcia: Twitter @GKSKatowice_eu

9. kolejka II ligi: Widzew traci punkty z Garbarnią, GKS ledwo wygrywa z Legionovią. Górnik Łęczna nowym wiceliderem

2019-09-16 18:00:52

Nie brakowało emocji w weekendowych spotkaniach 9. kolejki II ligi. Na fotelu lidera zameldowała się Stal Rzeszów, która w derbach pokonała Stal Stalową Wolę 2:1. Na pozycję wicelidera awansował Górnik Łęczna, który na wyjeździe pokonał Znicz Pruszków 2:1. Punkty stracił Widzew Łódź, który zaledwie zremisował na własnym stadionie z Garbarnią Kraków 1:1.

Stal Rzeszów do meczu ze swoją imienniczką ze Stalowe Woli podchodziła w roli faworyta. Pierwsza połowa była wyrównana, ale to gospodarze w 38. minucie objęli prowadzenie, gdy sprytnym strzałem z rzutu wolnego popisał się Piotr Głowacki. Trzy minuty po przerwie rezultat podwyższył Łukasz Mozler. W końcówce spotkania ekipa ze Stalowej Woli zdobyła gola kontaktowego za sprawą Bartosza Sobotki, który również bezpośrednio z rzutu wolnego trafił do siatki, ale ostatecznie nie zdołała strzelić wyrównującej bramki i z kompletu punktów, a przede wszystkim pozycji lidera mogli cieszyć się zawodnicy Janusza Niedźwiedzia.

Na drugie miejsce awansował Górnik Łęczna, który w hicie tej serii gier podejmował Znicza Pruszków. Drużyna spod Warszawy w 12. minucie objęła prowadzenie za sprawą Macieja Machalskiego i wydawało się, że dzięki temu będzie mogła spokojnie kontrolować przebieg tego pojedynku. Górnik jednak jeszcze przed przerwą zdołał wyrównać – w 38. minucie rzut karny na gola zamienił Paweł Wojciechowski. W drugiej połowie gola na wagę zwycięstwa zespołu Kamila Kieresia zdobył Dominik Lewandowski.

Po raz kolejny w tym sezonie punkty stracił Widzew Łódź. Jeden z głównych kandydatów do awansu zremisował przed własną publicznością z Garbarnią Kraków 1:1, choć z przebiegu meczu zasłużył na trzy punkty. W pierwszej połowie zbyt wiele się nie działo – na wyróżnienie zasługuje na pewno piękny strzał z dystansu Mateusza Możdżenia z 37. minuty, ale na jego nieszczęście futbolówka odbiła się zaledwie od słupka. Podobnie było tuż po przerwie, gdy w zamieszaniu podbramkowym uderzał jeden z graczy gospodarzy. Aż trudno pomyśleć gdzie w tabeli byłby dzisiaj Widzew, gdyby nie Marcin Robak. Doświadczony napastnik znów wziął sprawy w swoje ręce (a w zasadzie nogi), wbiegł w pole karne i został wycięty równo z trawą. Sędzia wskazał na jedenasty metr, a Robak precyzyjnym uderzeniem ucieszył łódzką publiczność. Radość nie trwała jednak długo, bo pięć minut później do wyrównania doprowadził niepilnowany w szesnastce Kamil Kuczak. Ekipa Marcina Kaczmarka próbowała do samego końca strzelić zwycięskiego gola, ale ostatecznie musiała zadowolić się podziałem punktów.

Sporą wpadkę mógł też zaliczyć GKS Katowice. Spadkowicz z I ligi mierzył się przy Bukowej z beniaminkiem, Legionovią Legionowo, która – mówiąc delikatnie – nie notuje w ostatnich tygodniach dobrej passy. W pierwszej połowie bramek jednak nie było. Katowiczanie otworzyli wynik w 46. minucie, gdy w dość kuriozalnej sytuacji piłkę z bliska do siatki wpakował Arkadiusz Jędrych. Dziesięć minut później z rzutu karnego wyrównał jednak Patryk Koziara. GKS atakował, ale nie potrafił pokonać dobrze spisującego się w bramce Pawła Błesznowskiego. W końcu jednak w 88. minucie znów prowadzenie katowiczanom dał Arkadiusz Woźniak, a w doliczonym czasie gry rezultat ustalił Michał Gałecki.

Rzutem na taśmę ze zwycięstwa cieszyła się Bytovia Bytów. Podopieczni Adriana Stawskiego dzięki jedenastce w ostatnich minutach spotkania, którą wykorzystał Daniel Feruga, pokonali Błękitnych Stargard 1:0. Cenny tryumf zanotowały rezerwy Lecha Poznań, które w Toruniu pokonały miejscową Elanę 4:2. Tragicznie spisuje się Gryf Wejherowo – zespół z województwa pomorskiego wysoko uległ Olimpii Elbląg 1:4 i z dorobkiem dwóch punktów zamyka ligową stawkę. Oprócz Stali trzy punkty wywalczył też inny rzeszowski klub, czyli Resovia, która wygrała ze Skrą Częstochowa 2:0. Remisem 1:1 zakończyło się starcie w Polkowicach, gdzie miejscowy Górnik grał z Pogonią Siedlce.

Elana Toruń – Lech II Poznań 2:4 (1:2)
Mariusz Kryszak 26’ (k), Filip Kozłowski 82’ – Eryk Kryg 21’ (k), 87’, Filip Szymczak 35’, Bartosz Bartkowiak 61’.

Elana: Nowak – Świeciński, Onsorge, Urbański, Andrzejewski – Boniecki (46’ Stryjewski), Lenkiewicz (62’ Jóźwicki), Sokół (68’ Kozłowski), Kryszak, Kościelniak – Kołodziej.

Lech II: Mleczko – Kaczmarek (75’ Smajdor), Wojtkowiak, Andrzejewski, Pawlicki – Klupś (90’ Karbownik), Cywka, Kryg, Bartkowiak, Tupaj (90’ Kaczmarek) – Szymczak (80’ Jacenko).

***

Stal Rzeszów – Stal Stalowa Wola 2:1 (1:0)
Piotr Głowacki 38’, Łukasz Mozler 48’ – Bartosz Sobotka 82’.

Stal Rzeszów: Kaczorowski – Sierant, Cyfert, Kostkowski, Głowacki – Szczepanek (89’ Plewka), Szeliga, Mozler (78’ Reiman), Chromiński (70’ Nawrot) – Pląskowski, Goncerz (71’ Michalik).

Stal Stalowa Wola: Konefał – Waszkiewicz, Witasik, Kiercz, Jarosz, Sobotka – Ciepiela (59’ Mistrzyk), Jopek (53’ Pietras), Mroziński, Dadok (61’ Fidziukiewicz) – Zjawiński (68’ Michalik).

***

Resovia Rzeszów – Skra Częstochowa 2:0 (1:0)
Sebastian Zalepa 20’, Kamil Radulj 63’ (k).

Resovia: Daniel – Geniec (81’ Twardowski), Kubowicz, Zalepa, Mikulec – Feret (73’ Hajduk), Kaliniec (69’ Dziubiński), Domoń, Radulj, Krykun – Świderski (54’ Adamski).

Skra: Biegański – Gerega (64’ Obuchowski), Bondarenko, Holik, Brusiło – Napora (66’ Andrzejczak), Zalewski, Olejnik, Nocoń, Niedbała (70’ Pawłas) – Niedojad (56’ Wolny).