Autor zdjęcia: twitter @RTS_Widzew_Lodz/Wiktor Komorowski

11. kolejka II ligi: Ścisk w czubie tabeli, Widzew liderem. Pierwsze zwycięstwo Gryfa, Bytovia pokonała Górnika Łęczna

2019-09-30 10:05:54

Jedenasta seria gier w drugiej lidze przyniosła wiele emocji. Na fotel lidera awansował Widzew Łódź, który skromnie wygrał z Górnikiem Polkowice. Pierwsze miejsca stracił Górnik Łęczna, który uległ na wyjeździe Bytovii Bytów. Pierwsze zwycięstwo w sezonie zaliczył Gryf Wejherowo – podopieczni Łukasza Kowalskiego przy pustych trybunach pokonali Skrę Częstochowa.

Do sobotniego meczu z Górnikiem Polkowice, miejscowy Widzew Łódź podszedł bardzo zmobilizowany. Ekipa Marcina Kaczmarka w środę wyeliminowała z Pucharu Polski Śląsk Wrocław i dobrą passę chciała podtrzymać w ligowym starciu. Kibice mogli być zadowoleni z gry swoich podopiecznych – przez całe spotkanie dominowali, można powiedzieć, że wręcz szturmowali bramkę Górnika, ale nie potrafili sforsować szczelnej defensywy gości. Dobrze między słupkami spisywał się Jakub Kopaniecki, często pomagali mu również koledzy. Łodzianie w końcu dopięli jednak swego – w 72. minucie pięknym, silnym uderzeniem z rzutu wolnego trafienie na wagę zwycięstwa zanotował Daniel Mąka.

Z pierwszego miejsca spadł natomiast Górnik Łęczna, który po kilku zwycięstwach z rzędu uległ w niedzielne popołudnie Bytovii Bytów 1:2. Goście objęli prowadzenie już w 7. minucie, gdy centrostrzałem popisał się Adrian Kwiatkowski. W 26. minucie podwyższył Michał Rutkowski. Kilka chwil później z rzutu karnego kontaktowe trafienie zaliczył Krystian Wójcik. Ostatecznie jednak podopieczni Kamila Kieresia nie zdołali wywalczyć choćby jednego punktu. Wynik mógł być jeszcze wyższy, ale w 90. minucie rzutu karnego nie wykorzystał Piotr Giel, który przeniósł piłkę nad poprzeczką bramki Patryka Rojka.

Z pierwszego w tym sezonie zwycięstwa cieszył się Gryf Wejherowo. Sobotni mecz ze Skrą Częstochowa odbył się bez udziału publiczności – to efekt kary nałożonej przez Polski Związek Piłki Nożnej za ostatnie ekscesy podczas pucharowego meczu z Lechią Gdańsk. Z uśmiechem można powiedzieć, że bez presji trybun piłkarzom grało się łatwiej. W 12. minucie prowadzenie gospodarzom dał Mateusz Majewski. W 58. minucie z rzutu karnego wyrównał Dawid Wolny, ale kilka minut później ponownie na listę strzelców wpisał się Majewski i tym samym Gryf zdołał dowieźć ten cenny dla niego wynik do ostatniego gwizdka.

Trzecie domowe zwycięstwo zaliczył GKS Katowice. Spadkowicz z I ligi pokonał rezerwy Lecha Poznań 2:0. Mecz toczył się pod dyktando gospodarzy, którzy podobnie jak Widzew w starciu z Górnikiem Polkowice mieli problemy z udokumentowaniem swojej przewagi. Ekipa Rafała Góraka skomplikowała sobie zadanie w 68. minucie, gdy czerwoną kartkę za taktyczny faul obejrzał Kacper Michalski. Ostatecznie jednak to nie przeszkodziło katowiczanom w osiągnięciu dobrego rezultatu. W 75. minucie Karola Szymańskiego pokonał Arkadiusz Woźniak, a sześć minut później wynik ustalił Marcin Urynowicz.

Remisem 2:2 zakończyło się starcie Znicza Pruszków ze Stalą Rzeszów. Gospodarze dwukrotnie obejmowali prowadzenie po bramkach Roberta Obsta i Pawła Tarnowskiego, ale beniaminek mimo to zdołał wywieźć punkt (bramki dla Stali strzelili Tomasz Płonka i Damian Sierant). W zdecydowanie innych nastrojach kończyli mecz zawodnicy Resovii Rzeszów, którzy przed własną publicznością rozbili outsidera rozgrywek – Legionovię Legionowo 3:0.

Miłą niespodziankę swoim fanom sprawili Błękitni Stargard. Po wyeliminowaniu z Pucharu Polski Wisły Kraków podopieczni Adama Topolskiego pokonali faworyzowaną Olimpię Elbląg 2:1. Ozdobą spotkania był piękny, techniczny strzał Piotra Kurbiela, który kompletnie zaskoczył Sebastiana Madejskiego. Swoją rolę w tym zwycięstwie odegrał też Mariusz Rzepecki, który obronił w pierwszej połowie rzut karny. Z kryzysu powoli wychodzi Stal Stalowa Wola. Ekipa z Podkarpacia pokonała na wyjeździe Garbarnię Kraków 3:1. Od strefy spadkowej odskoczyła też Elana Toruń, która wygrała przed własną publicznością z Pogonią Siedlce 2:1.

Resovia Rzeszów – Legionovia Legionowo 3:0 (1:0)
Adrian Dziubiński 14’, Dawid Kubowicz 85’, Karol Twardowski 90’.

Resovia: Majchrowicz – Adamski, Kubowicz, Zalepa, Mikulec – Feret (86’ Hajduk), Domoń (66’ Kaliniec), Płatek, Radulj (72’ Świderski), Krykun – Dziubiński (90’ Twardowski).

Legionovia: Stefaniak – Małek, Zembrowski, Choroś, Straus – Będzieszak (64’ Gajewski), Wawrzynowicz, Koziara (74’ Janković), Więdłocha, Maślanka – Podliński (54’ Wolski).

***

Garbarnia Kraków – Stal Stalowa Wola 1:3 (0:2)
Krzysztof Szewczyk 56’ – Bartosz Sobotka 20’, Bartłomiej Ciepiela 45’, Adam Waszkiewicz 70’.

Garbarnia: Kozioł – Kowalski, Duda, Masiuda, Mruk, Marszalik – Kuczak, Kołbon, Słoma (79’ Wyjadłowski), Feliks (46’ Surmiak) – Szewczyk (84’ Włodyka).

Stal: Kalinowski – Waszkiewicz, Witasik, Kiercz, Jarosz, Sobotka – Ciepiela (75’ Mistrzyk), Pietras (68’ Jopek), Stelmach, Dadok (78’ Michalik) – Zjawiński (71’ Fidziukiewicz).