Autor zdjęcia: stomilolsztyn.com

I liga: Faworyci gubią punkty. Stomil wskoczył na podium. Odra wywraca się na ostatniej prostej do pierwszej wygranej (video)

Autor: Filip Gierszewski
2019-09-30 19:08:07

Jedenasta kolejka I ligi obfitowała w gole. Średnio na mecz padało ich nieco ponad trzy. Na miejscach 1-2 umocniły się Warta i Radomiak, za nimi usadowił się Stomil, który pokonał w bezpośrednim pojedynku o trzecią lokatę Podbeskidzie. Poległy także Stal, Miedź i GKS Tychy, zaś Odra zaliczyła czwarty remis, tym razem z Zagłębiem Sosnowiec, a była blisko, by w końcu wygrać. W środku tabeli sytuacja dalej jest napiętą – drużyny z pozycji 10-14 mają po czternaście oczek.

Ostatnią wrześniową kolejkę otwieraliśmy w Nowym Sączu, gdzie Sandecja podejmowała Chrobrego Głogów. Spotkanie zaczęło się idealnie dla gospodarzy. Po ładnej kombinacyjnej akcji wykończonej strzałem zza pola karnego Damiana Chmiela Sączersi wysunęli się na prowadzenie po upływie raptem trzech minut. Tuż przed przerwą postawili oni kropkę nad „i” i schodzili w dobrych humorach do szatni. W drugiej połowie ciąg dalszy natarć z obu stron, aż nastał szalony ostatni kwadrans meczu. W ciągu pięciu minut dzięki dwóm podobnym rzutom rożnym zdołali wyrównać Pomarańczowo-Czarni tylko po to, by w 88. minucie wszedł Mariusz Gabrych, by zadecydować o losach spotkania. Co prawda jego strzał odbił się od  Práznovskiego, czym kompletnie zmylił Szromnika, ale bramka ostatecznie została mu przypisana. Scenariusz końcówki jakby odbicie kalką pojedynku Chrobrego z Odrą.

Sandecja Nowy Sącz - Chrobry Głogów 3:2 (2:0)

Damian Chmiel 4’, Kamil Ogorzały 44’, Mariusz Gabrych 88’ - Oliver Práznovský 74’, Michał Ilków-Gołąb 79’

Sandecja: 1. Daniel Bielica - 28. Michal Piter-Bučko, 7. Grzegorz Baran, 4. Marcin Flis - 27. Damian Chmiel, 13. Radosław Kanach, 16. Michał Walski (84’, 9. Adrian Danek), 8. Maciej Małkowski (88’, 24. Mariusz Gabrych), 10. Thiago, 11. Dominik Kun - 19. Kamil Ogorzały (65’, 91. Mateusz Klichowicz)

Chrobry: 25. Michał Szromnik - 18. Michał Ilków-Gołąb, 31. Oliver Práznovský, 3. Michał Michalec, 26. Łukasz Góra (46’, 32. Przemysław Stolc) - 7. Miłosz Kozak, 15. Maciej Diduszko, 8. Szymon Drewniak, 19. Marcel Ziemann (77’, 99. Damian Kowalczyk) - 10. Gerard Artigas (55’, 11. Mikołaj Lebedyński), 27. Adrian Benedyczak

Żółte kartki: Baran, Thiago, Flis - Drewniak, Práznovský

Sędzia: Albert Różycki (Łódź)

Widzów: 602

W meczu na szczycie Radomiak pewnie pokonał zagubioną Stal Mielec. Miejscowi popsuli Dariuszowi Marcowi debiut w roli szkoleniowca podkarpackiej ekipy grając zadziornie i efektywnie. O ich twardym i zdecydowanym pressingu pisaliśmy już we wczorajszym artykule na temat świetnego startu beniaminka. Stal została zwyczajnie stłamszona przez doskonale dysponowanego Radomiaka. Dwie bramki okazały się dziełem Patryka Mikity i chociaż może nie były one najpiękniejszej urody, zapewniły dobrą pozycję radomian na drugą połowę rundy jesiennej.

Radomiak Radom - Stal Mielec 2:0 (1:0)

Patryk Mikita 21’, 64’

Radomiak: 12. Mateusz Kochalski - 14. Damian Jakubik, 2. Michał Grudniewski, 16. Mateusz Cichocki, 33. Dawid Abramowicz - 7. Mateusz Michalski, 55. Meik Karwot, 10. Rafał Makowski, 9. Leândro (63’, 27. Damian Nowak; 90’, 19. Marcin Kluska) - 22. Maciej Górski, 77. Patryk Mikita (79’, 66. Adam Banasiak)

Stal: 87. Seweryn Kiełpin - 11. Szymon Stasik, 24. Lukáš Bielák (67’, 90. Josip Barišić), 22. Mateusz Bodzioch, 23. Krystian Getinger - 14. Łukasz Janoszka (69’, 9. Andreja Prokić), 17. Bartosz Nowak, 16. Josip Šoljić (46’, 5. Mateusz Żyro), 20. Grzegorz Tomasiewicz, 10. Mateusz Mak - 19. Adrian Paluchowski

Żółte kartki: Jakubik - Šoljić, Janoszka, Bodzioch

Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec)

Widzów: 3869

Bramki z tego meczu obejrzysz tutaj.

Niebywałe rzeczy działy się w Tychach. Tam GKS mierzył się z Olimpią. Od obu drużyn nie wiadomo do końca było czego się spodziewać, bowiem jednym i drugim powodziło się ostatnio w kratkę. Przebieg samego meczu dowiódł nam za to, że w tych rozgrywkach nigdy nic nie jest pewne.

Przez praktycznie całe spotkanie prowadzili gospodarze. Trójkolorowi objęli prowadzenie w 10. minucie za sprawą celnej główki z najbliższej odległości Marcina Biernata. Do przerwy wynik nie uległ zmianie, pomimo licznych prób obu drużyn. Kilka minut po zmianie stron przepiękną akcję dwójkową wyprowadzili w okolicach lewego narożnika pola karnego Bartosz Szeliga z Łukaszem Grzeszczykiem. Ten drugi nie dał szans Łukaszowi Sapeli uderzeniem z półwoleja i mieliśmy już dwubramkowe prowadzenie GKS-u.

Ostatnie pięć minut tegoż pojedynku okazały się zgubne dla miejscowych. Najpierw kontakt złapał Omran Haydary, później Afgańczyk wyrównał z jedenastu metrów po tym, jak Joao Criciuma upadł w polu karnym, a ostatecznie ów Brazylijczyk wbił gwoździa do trumny Trójkolorowych wykańczając kontrę wyprowadzoną przez Haydarego. Obecny sezon I ligi napisał nam wiele niepojętych scenariuszy, ale tak błyskawicznego i efektownego powrotu długo nikt nie przebije.

GKS Tychy - Olimpia Grudziądz 2:3 (1:0)

Marcin Biernat 10’, Łukasz Grzeszczyk 50’ - Omran Haydary 87’, 90’ (k), João Criciúma 90’

Tychy: 91. Konrad Jałocha - 5. Maciej Mańka, 4. Marcin Biernat, 6. Marcin Kowalczyk, 20. Bartosz Szeliga - 18. Aleksander Biegański, 14. Dario Krišto, 31. Keon Daniel (13’, 13. Łukasz Moneta), 8. Łukasz Grzeszczyk, 17. Sebastian Steblecki (90’, 96. Wojciech Szumilas) - 27. Mateusz Piątkowski (62’, 32. Szymon Lewicki).

Olimpia: 1. Łukasz Sapela - 25. Damian Ciechanowski, 18. Lukáš Ďuriška, 6. Ariel Wawszczyk, 71. Remigiusz Szywacz - 19. Elvir Maloku (80’, 9. João Criciúma), 21. Maciej Kona (56’, 10. Robert Ziętarski), 44. Dominik Frelek, 23. Konrad Handzlik, 7. Omar Monterde (56’, 8. Sebastian Kamiński) - 11. Omran Haydary.

Żółte kartki: Szeliga, Krišto, Biernat - Frelek, Szywacz

Sędzia: Mateusz Złotnicki (Lublin)

Widzów: 3748

W spotkaniu Warty z Miedzią Legnica również mieliśmy całkiem niezłą końcówkę. Wszystkie trzy bramki z tego meczu padały między 83. a 89. minutą. Tutaj dwa ciosy w trzy minuty najpierw zadali Zieloni, a Miedź zdołała odpowiedzieć tylko golem kontaktowym tuż przed doliczonym czasem gry. Zupełnie inaczej, z jeszcze większą inicjatywą Warty mógłby potoczyć się ów mecz, gdyby chwilę przed przerwą karnego wykorzystał Robert Janicki. Jego zamiary wyczuł jednak Łukasz Załuska, co przyczyniło się do bezbramkowego wyniku utrzymującego się przez znakomitą większość pojedynku.

Warta Poznań - Miedź Legnica 2:1 (0:0)

Łukasz Trałka 83’, Adrian Laskowski 85’ - Henrik Ojamaa 89’

Warta: 1. Adrian Lis - 21. Mateusz Kupczak, 5. Bartosz Kieliba, 16. Aleks Ławniczak, 14. Nikodem Fiedosewicz - 19. Mariusz Rybicki, 7. Michał Grobelny, 6. Łukasz Trałka, 22. Robert Janicki (89’, 29. Krzysztof Kiklaisz), 11. Michał Jakóbowski (70’, 27. Serhij Napołow) - 25. Gracjan Jaroch (82’, 10. Adrian Laskowski)

Miedź: 1. Łukasz Załuska - 23. Paweł Zieliński, 5. Damian Byrtek, 25. Nemanja Mijušković, 33. Artur Pikk - 10. Jakub Łukowski, 7. Krzysztof Danielewicz (64’, 9. Dawid Kort), 13. Adrian Purzycki (84’, 20. Valērijs Šabala), 8. Marquitos, 21. Henrik Ojamaa - 27. Patryk Makuch

Żółte kartki: Kupczak, Ławniczak - Purzycki, Marquitos

Sędzia: Paweł Pskit (Łódź)

Widzów: 1288

Nieco mniej wyrównane wyszły w praniu starcia GKS-u Bełchatów z Wigrami Suwałki oraz Puszczy Niepołomice z Bruk-Bet Termaliką. Oba mecze zakończyły się wynikiem 3:0, z tym, że w Bełchatowie zwycięzcy byli gospodarze, a z Niepołomic z tarczą wracała Termalica. W końcu, bo jej niemoc trwała już prawie półtorej miesiąca. Tym oto sposobem GKS i Bruk-Bet razem z Sandecją i Chojniczanką (o której nieco niżej) zrównały się punktami z Puszczą, a Wigry zsunęły się do strefy spadkowej, mając tyle samo oczek, ale gorszy bilans bramkowy, co Zagłębie Sosnowiec.

GKS Bełchatów - Wigry Suwałki 3:0 (1:0)

Bartosz Biel 45’, Mateusz Marzec 52’, 73’

Bełchatów: 1. Paweł Lenarcik - 16. Mikołaj Grzelak, 3. Marcin Grolik, 5. Michał Kołodziejski, 2. Mateusz Szymorek - 14. Bartosz Biel (82’, 6. Dawid Kocyła), 8. Paweł Czajkowski, 19. Adrian Małachowski, 20. Mateusz Marzec (76’, 10. Dawid Flaszka), 15. Wiktor Putin (79’, 11. Émile Thiakane) - 18. Maciej Mas

Wigry: 33. Dominik Kąkolewski - 6. Grzegorz Aftyka, 34. Adrian Piekarski (46’, 77. Cezary Sauczek), 4. Dawid Sołdecki, 44. Adrian Karankiewicz, 21. Konrad Matuszewski - 2. Paweł Gierach (63’, 17. Oskar Furst), 22. Joel Huertas, 64. Łukasz Sosnowski (74’, 8. Michał Ozga), 27. Robert Bartczak - 9. Kamil Sabiłło

Żółte kartki: Czajkowski - Sołdecki

Sędzia: Sebastian Jarzębak (Bytom)

Widzów: 1420

***

Puszcza Niepołomice - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0:3 (0:0)

Piotr Wlazło 68’, 90’, Vladislavs Gutkovskis 77’

Puszcza: 22. Karol Niemczycki - 5. Konrad Stępień, 23. Piotr Stawarczyk, 3. Michał Czarny, 27. Mateusz Bartków - 50. Maksymilian Sitek (72’, 14. Jakub Serafin), 25. Wiktor Żytek, 8. Longinus Uwakwe, 20. Konrad Nowak (58’, 70. José Embaló), 28. Michał Mikołajczyk (72’, 9. Jakub Bąk) - 10. Hubert Tomalski

Bruk-Bet Termalica: 22. Karol Dybowski - 13. Mateusz Grzybek, 77. Artem Putiwcew, 96. Przemysław Szarek, 91. Paweł Oleksy - 23. Marcin Wasielewski (69’, 24. Ernest Terpiłowski), 4. Piotr Wlazło, 19. Michal Bezpalec, 27. Wojciech Kamiński (90’, 5. Vlastimir Jovanović), 7. Roman Gergel - 9. Matej Jelić (69’, 21. Vladislavs Gutkovskis)

Żółte kartki: Mikołajczyk, Sitek, Bartków - Oleksy, Wlazło

Sędzia: Sebastian Krasny (Kraków)

Widzów: 606

Kolejnej niespodzianki dokonali zawodnicy Stomilu. Po nie tak dawnej wygranej ze Stalą przyszedł czas na pokonanie innego faworyta do awansu, Podbeskidzie. Znów u siebie, znów skromnie, znów po decydującej bramce w drugiej połowie, w tym przypadku było to trafienie stopera Rafała Remisza. Dzięki temu Stomil przegonił już i bielszczan, i mielczan i usadowił się na wygodnym trzecim miejscu.

Odra za to zmarnowała swoją prawdopodobnie najlepszą szansę na pierwsze zwycięstwo w obecnym sezonie. Opolanie mierzyli się ze słabo dysponowanym Zagłębiem Sosnowiec i co prawda to oni musieli odrabiać straty, bo w 32. minucie prowadzenie gościom dał Fabian Piasecki, ale wyrównali stosunkowo szybko, bo jeszcze na początku drugiej części gry za sprawą Dawida Błanika. W samej końcówce drugą żółtą kartę otrzymał Stanisław Biłeńkyj, przez co sosnowiczanie musieli dokończyć mecz w dziesiątkę, a że jego przewinienie miało miejsce w polu karnym, piłkę meczową otrzymał Szymon Skrzypczak. Ten jednak nie zdołał pokonać Matko Perdijicia i spotkanie zakończyło się nudnym 1:1.

W Chojnicach za to działy się trudne do wytłumaczenia rzeczy. Już w trzeciej minucie na 1:0 wyszli goście z Jastrzębia-Zdroju, gdy rzut karny podyktowany za zagranie ręką wykorzystał Damian Tront. Kilkanaście minut później dość nieoczekiwanie wyrównał Tomasz Mikołajczak i mecz toczył się od nowa. Jeszcze w pierwszej połowie doszło do zmian w obu drużynach – u chojniczan schodził Obrocnik, który przed meczem zmagał się z problemami żołądkowymi, a u jastrzębian poszkodowany w starciu z jednym z pomocników Chojniczanki Dominik Kulawiak.

Po zmianie stron nastąpiło trzęsienie ziemi. Czerwoną kartkę za sanki na Norkowskim obejrzał Jacek Podgórski i prawie połowę meczu MKS musiał kończyć w osłabieniu. Paradoksalnie GKS 1962 zmiękł po tym wydarzeniu i raptem dwie minuty później indywidualną akcję zakończoną golem przeprowadził Aghvan Papikjan. Dużo szczęścia kilkadziesiąt minut później miał Andrzej Witan, gdy najpierw Kamil Adamek zagłówkował z pięciu metrów wprost pod jego nogi (80’), a następnie strzał tego samego zawodnika wylądował na spojeniu (87’). Minutę później samotny „rajd” prawą stroną boiska poprowadził Emil Drozdowicz, indywidualnie pieczętując czwartą wygraną Chojniczanki w tym sezonie.

Stomil Olsztyn - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0 (0:0)

Rafał Remisz 82’

Stomil: 82. Piotr Skiba - 18. Janusz Bucholc, 97. Wiktor Biedrzycki, 30. Rafał Remisz, 3. Lukáš Kubáň - 11. Mateusz Gancarczyk (73’, 26. Eric Molloy), 31. Maciej Pałaszewski (89’, 90. Waldemar Gancarczyk), 63. Wojciech Hajda, 5. Grzegorz Lech (90’, 15. Jakub Tecław), 10. Artur Siemaszko - 9. Szymon Sobczak

Podbeskidzie: 13. Rafał Leszczyński - 25. Bartosz Jaroch, 28. Kornel Osyra, 20. Dmytro Baszłaj, 2. Filip Modelski - 8. Karol Danielak, 7. Rafał Figiel, 27. Konrad Sieracki (88’, 80. Mateusz Sopoćko), 90. Adrian Rakowski, 11. Łukasz Sierpina (88’, 14. Filip Laskowski) - 95. Marko Roginić (90’, 99. Iván Martín)

Żółte kartki: Biedrzycki, Hajda, Siemaszko

Sędzia: Łukasz Kuźma (Białystok)